Jakie wydatki zaliczane są do kosztów przychodów działalności?

Jakie wydatki zaliczane są do kosztów przychodów działalności?

Od jakiegoś czasu można spotkać się z sytuacją, kiedy podatnik chce zaliczyć wydane pieniądze do kosztów przychodu, jednak nie ma stosownych dokumentów. Przykładem może być wynajem pomieszczenia i opłacanie wszelkich dodatkowych świadczeń. Problem pojawić się może, kiedy właściciel miejsca domaga się, żeby faktury były wystawione na jego dane identyfikacyjne.

Wszelkie wydatki powinny być udokumentowane w protokołach kasowych przedsiębiorstwa. Regulując rachunki i prowadząc rejestr możemy przed organami skarbowymi dowieść nakłady pieniężne. Instytucje podatkowe często nie akceptują innych dokumentów potwierdzających wszelkie koszty. W takiej sytuacji można poprosić sąd o wyjaśnienie konkretnej sprawy.

W ostatnich latach ukazało się wiele spraw sądowych odnoszących się do powyższej kwestii. Sądy każdorazowo uznawały inne dokumenty dowodzące poniesionych nakładów pieniężnych i umożliwiały włączenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Należy jednak mieć na uwadze stosunek instytucji podatkowych, które często utrudniają rozliczanie się. Są to bowiem podmioty, które dokładnie przestrzegają wyznaczonych zasad. Wtedy należy się dokładnie zastanowić czy warto rozpoczynać z nimi spór.

Paula Honc
www.gazetapodatkowa.net

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

23-proc. stawka VAT na e-booki hamuje ich sprzedaż

Zróżnicowanie stawki podatku VAT dla książek papierowych (5 proc.) i elektronicznych (23 proc.) sprzyja patologiom. Powoduje, że rynek e-booków rośnie wolniej ze względu na wysokie ceny produktów, rozwija się także szara strefa

Wiadomości 0 Comments

Rośnie kwota przekazywana organizacjom pożytku publicznego w ramach 1 proc

Suma części należności podatkowej przekazywana przez podatników w ramach 1 proc. jest coraz wyższa. W ubiegłym roku było to 558 mln zł, w tym prawdopodobnie kwota ta przekroczy 600 mln zł. Mechanizm ten

Wiadomości 1Comments

Czy zakup wody dla pracowników jest opodatkowany VAT i CIT?

Według przepisów prawa pracy pracodawca w gorące dni jest zobowiązany zagwarantować swoim pracownikom wodę pitną. Taki zakup nie jest opodatkowane podatkiem VAT, ponieważ zatrudniający może je wliczyć w koszty uzyskania

1 Comment

  1. Waldek
    02 września, 17:24 Reply
    Moim zdaniem wszystkie wydatki powinny być udokumentowane. W razie kontroli z fiskusa (Urzędu Skarbowego) mamy wszystko czarno na białym i nie powinniśmy się obawiać żadnej kary.

Zostaw odpowiedź