Komu przysługuje ryczałt?

Komu przysługuje ryczałt?

Ryczałt jest jedną z najprostszych dostępnych form opodatkowania. Umożliwia płacenie dość niskich podatków i oszczędzanie.

Z ryczałtu nie może korzystać każdy. Według prawa obowiązuje osoby, które kierują firmą (ale nie w branży rolniczej), wynajmują lub dzierżawią lub należą do duchowieństwa.

Według prawa branża pozarolnicza to branża, z której można osiągać dobra finansowe. Należą do niej przedsiębiorstwa, które zajmują się działalnością budowlaną, handlową, usługową, wydobywczą, wytwórczą, wykończeniową.

Ustawa przewiduje trzy rodzaje ryczałtu. Najbardziej znany jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy umów najmu, dzierżawy, podnajmu i innych podobnych przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej (dwa źródła utrzymania). Drugą formą podatku ryczałtowego jest karta podatkowa. Ostatnim natomiast podatek od wynagrodzenia duchowieństwa.

Ryczałt uważany jest za dość dobrą formę opodatkowania, ponieważ nie ustala się wysokości podatku oraz nie ma przymusu prowadzenia ksiąg. Ale nie jest tak kolorowo do końca, ponieważ w sytuacji, gdy firma przynosi straty nieustannie należy odprowadzać podatek dochodowy.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Ryczałt dla firm przewozowych
Next Co nie podlega amortyzacji?

Może to Ci się spodoba

Podatnik 1Comments

Który zawód z ryczałtem?

Ryczałt ewidencjonowany jest najbardziej odpowiedni szczególnie dla osób, które wykonują wolne zawody. Które branże mogą liczyć na takie rozwiązanie podatkowe? Kiedy ryczałt opłaca się najbardziej? O wolnym zawodzie można mówić

1 Comment

  1. Ola
    16 września, 14:37 Reply
    Ryczałt jest jedną z najprostszych dostępnych form opodatkowania. Umożliwia płacenie dość niskich podatków i oszczędzanie, a o to każdemu chodzi.

Zostaw odpowiedź