Który zawód z ryczałtem?

Który zawód z ryczałtem?

Ryczałt ewidencjonowany jest najbardziej odpowiedni szczególnie dla osób, które wykonują wolne zawody. Które branże mogą liczyć na takie rozwiązanie podatkowe? Kiedy ryczałt opłaca się najbardziej?

O wolnym zawodzie można mówić wówczas, gdy przedsiębiorca prowadzi własną działalność gospodarczą, zatrudnia tylko siebie i oferuje profesjonalne usługi związane z uprawianym i wyuczonym zawodzie. Oznacza to, że nie może zatrudniać pracowników na żadną umowę oraz współpracować z osobami świadczącymi podobne usługi.

Chodzi głównie o lekarzy, dentystów, stomatologów, weterynarzy, pielęgniarki i położne, tłumaczy przysięgłych i nauczycieli. W definicję wolnego zawodu nie wpisują się radcy prawni, adwokaci oraz rewidenci. Zatem nie mogą skorzystać z ryczałtowego opodatkowania.

Dodatkowo należy pamiętać, że działalność nie może być związana z rolnictwem oraz nie może posiadać osobowości prawnej.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Konsekwencje wystawiania pustych faktur
Następny Jakie są skutki VAT dla cash poolingu

Może to Ci się spodoba

Podatnik 1 Komentarz

Komu przysługuje ryczałt?

Ryczałt jest jedną z najprostszych dostępnych form opodatkowania. Umożliwia płacenie dość niskich podatków i oszczędzanie. Z ryczałtu nie może korzystać każdy. Według prawa obowiązuje osoby, które kierują firmą (ale nie

1 Komentarz

  1. Ola
    16 września, 14:33 Odpowiedz
    Ryczałt ewidencjonowany jest najbardziej odpowiedni szczególnie dla osób, które wykonują wolne zawody, jak adwokat, czy lekarz, dlatego prywatnym gabinetom proponuje właśnie ryczałt.

Zostaw odpowiedź