Który zawód z ryczałtem?

Który zawód z ryczałtem?

Ryczałt ewidencjonowany jest najbardziej odpowiedni szczególnie dla osób, które wykonują wolne zawody. Które branże mogą liczyć na takie rozwiązanie podatkowe? Kiedy ryczałt opłaca się najbardziej?

O wolnym zawodzie można mówić wówczas, gdy przedsiębiorca prowadzi własną działalność gospodarczą, zatrudnia tylko siebie i oferuje profesjonalne usługi związane z uprawianym i wyuczonym zawodzie. Oznacza to, że nie może zatrudniać pracowników na żadną umowę oraz współpracować z osobami świadczącymi podobne usługi.

Chodzi głównie o lekarzy, dentystów, stomatologów, weterynarzy, pielęgniarki i położne, tłumaczy przysięgłych i nauczycieli. W definicję wolnego zawodu nie wpisują się radcy prawni, adwokaci oraz rewidenci. Zatem nie mogą skorzystać z ryczałtowego opodatkowania.

Dodatkowo należy pamiętać, że działalność nie może być związana z rolnictwem oraz nie może posiadać osobowości prawnej.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Konsekwencje wystawiania pustych faktur
Next Jakie są skutki VAT dla cash poolingu

Może to Ci się spodoba

Podatnik 1Comments

Komu przysługuje ryczałt?

Ryczałt jest jedną z najprostszych dostępnych form opodatkowania. Umożliwia płacenie dość niskich podatków i oszczędzanie. Z ryczałtu nie może korzystać każdy. Według prawa obowiązuje osoby, które kierują firmą (ale nie

1 Comment

  1. Ola
    16 września, 14:33 Reply
    Ryczałt ewidencjonowany jest najbardziej odpowiedni szczególnie dla osób, które wykonują wolne zawody, jak adwokat, czy lekarz, dlatego prywatnym gabinetom proponuje właśnie ryczałt.

Zostaw odpowiedź