Kto może ubiegać się o rentę socjalną?
W zgodzie z obowiązującymi w kraju ustawami prawo do renty socjalnej uzyskuje osoba, która jest niezdolna do pojęcia pracy. Przekazywaniem świadczenia trudni się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który decyduje o przyznaniu lub wstrzymaniu renty. Ile aktualnie wynosi renta socjalna? Jak sprawdza się sytuację zdrowotną wnioskującego?
Na początek warto wyjaśnić, że renta socjalna przysługuje pełnoletnim mieszkańcom kraju, którzy na skutek wypadku lub od urodzenia mają problemy ze zdrowiem i jednocześnie nie mogą podjąć zatrudnienia.
Oprócz tego renta należy się osobom, które nie mają pełnego okresu składowego. Inaczej mówiąc nie posiadają praw do emerytury i nie znajdują się w wieku emerytalnym. Poza tym zostały przeanalizowane przez lekarza orzecznika i mogą przedstawić orzeczenia potwierdzające niepełnosprawność.
Obecnie świadczenie socjalne wynosi 84% ogólnej renty należnej za całkowitą niezdolność do aktywności zawodowej. Poza tym podlega corocznej waloryzacji, dlatego też nieustannie się zmienia.
red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!