Kto musi opłacać podatek leśny?

Kto musi opłacać podatek leśny?

Podatek leśny dotyczy przede wszystkim osób, które są w posiadaniu obszarów leśnych i kierują działalnością bezpośrednio z tym związaną. Jednak nie zawsze konieczne jest opłacanie składek. Kiedy obowiązuje zwolnienie z podatku leśnego i kogo dotyczy?

Ulga dotyczy w pierwszej kolejności właścicieli lasów, w których drzewa mają do 40 lat, właścicieli użytków o charakterze ekologicznym oraz lasów wpisanych do rejestru zabytków.

Dodatkowo ulga leśna może być zastosowana w zależności od tego, kto jest właścicielem obszarów leśnych. W pierwszej kolejności chodzi o instytucje oświatowe (publiczne i niepubliczne szkoły, przedszkola, uczelnie), instytucje prowadzące badania nad infrastrukturą leśną oraz eksperymenty naukowe z użyciem obszarów leśnych. Następnie organy badawcze oraz rozwojowe oraz przedsiębiorstwa, które posiadają odpowiednie zezwolenia na pracę w takich obszarach.

Warto pamiętać, że o ulgę może się starać każdy. Wszystko zależy od indywidualnego położenia konkretnego właściciela oraz specyfiki działalności. Zwykle jednak wymienione wyżej przypadki kwalifikują się do ulgi najpierw.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Czy sprawozdania finansowe osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe można przekazywać do US drogą elektroniczną?

Na złożenie PIT fiskusowi osoby fizyczne mają czas do końca kwietnia. Jednak ci podatnicy, którzy prowadzą też księgi rachunkowe muszą dołączyć do niego sprawozdanie finansowe. Już od kilku lat podatnik może

Wiadomości 0 Comments

Wymiana walut online staje się coraz popularniejsza

Szacuje się, że wartość obrotów w internetowych kantorach wyniosła w 2015 roku blisko 30 mld zł. Branża rosła w tempie ponad 20 proc. Choć w tym roku dynamika może być nieco mniejsza, to przedstawiciele

Wiadomości 0 Comments

W ubiegłym roku upadło 750 firm

Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje

1 Comment

  1. Tasior
    15 września, 15:54 Reply
    Podatek leśny, tak samo jak i podatek od ziemi powinien być zniesiony. Nie dość, że posiadamy ziemię na własność i ona należy do nas to po co jeszcze mamy płacić od niej podatek?

Zostaw odpowiedź