Nieznany sprawca wypadku – kto ponosi koszty?

Nieznany sprawca wypadku – kto ponosi koszty?

Na drodze zdarzył się wypadek. To nie jest twoja wina. Sprawca nie poczuwa się do odpowiedzialności za wypadek, gdyż odjechał z miejsca zdarzenia. Czy jest możliwość pokrycia kosztów naprawy samochodu?

Nie spisałeś numeru rejestracyjnego, nie było świadków, masz tylko ubezpieczenie OC. To jest najgorszy scenariusz. Prawdopodobnie będziesz musiał sam naprawić samochód. O ile nie doznałeś szkody na mieniu osobistym, jest to mało prawdopodobne. UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) wypłaci odszkodowanie.

Jak postępować po wypadku spowodowanym przez niezidentyfikowanego sprawcę?

  • Przypadek 1: To jest zwykła kolizja. Nie ma żadnych obrażeń.

Nawet jeśli szanse na zidentyfikowanie sprawcy są niewielkie, ważne jest, aby zadzwonić na policję. Dzięki temu zdarzenie zostanie odpowiednio udokumentowane. Jeśli służbom mundurowym uda się ustalić winnego, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie. W przypadku ucieczki z miejsca wypadku grozi mu wówczas regres ubezpieczeniowy – tzn. firma ubezpieczeniowa zażąda zwrotu wypłaconej kwoty.

W sytuacjach stresowych może się Państwu wydawać, że wypadek nie miał żadnego wpływu na Państwa zdrowie lub zdrowie Państwa pasażerów. Bez notatki policyjnej nie mogą Państwo udowodnić, że nieznany sprawca wypadku spowodował jakiekolwiek przyszłe problemy zdrowotne.

  • Przypadek 2: Zostali Państwo poszkodowani w wypadku.

W tym momencie należy bezwzględnie wezwać policję. Za wypadek uważa się, jeżeli Państwo lub Państwa pasażerowie odnieśli obrażenia w zdarzeniu. Ucieczka z miejsca wypadku jest przestępstwem.

UFG wypłaca odszkodowania poszkodowanym w wypadkach (szkody osobowe), które zostały spowodowane przez nieznanego sprawcę. Fundusz pokrywa szkody majątkowe, jeżeli obrażenia odniesione w wypadku dotyczą uczestników, którzy muszą być hospitalizowani przez okres dłuższy niż 14 dni.

Jeśli sprawca wypadku nie jest znany, to gdzie można zgłosić szkodę?

UFG nie jest jedynym organem, do którego należy się zwrócić. Należy raczej wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które zajmie się likwidacją szkody. UFG otrzyma akta dopiero wtedy, gdy zgromadzisz wszystkie wymagane dokumenty i wycenisz szkodę. W ciągu 30 dni od otrzymania akt fundusz powinien wypłacić Ci odszkodowanie. Jeśli ustalenie odpowiedzialności wymaga dodatkowych dokumentów lub dodatkowego postępowania, świadczenie powinno być wypłacone w ciągu 14 dni od wyjaśnienia.

  • Przypadek 3: Posiadasz ubezpieczenie autocasco.

Twoja polisa AC pokrywa szkodę, niezależnie od tego, czy przysługuje Ci jakieś świadczenie z UFG. Nieznany sprawca może spowodować, że stracisz zniżki na AC. Nawet jeśli w końcu go zidentyfikujesz, Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe może wytoczyć mu sprawę regresową. Teoretycznie możesz w ten sposób odzyskać wszelkie bonusy, które otrzymałeś za bezpieczną jazdę. Praktycznie szkoda rzadko jest anulowana w bazie UFG. Dlatego w kolejnych latach możesz otrzymać wyższą wycenę ubezpieczenia AC. W takim przypadku pozostaje Ci jedynie porównać oferty wielu ubezpieczycieli i kupić polisę w najkorzystniejszym towarzystwie.

Sprawdź również: Dopłata do odszkodowania z OC – jak ją uzyskać?

  • Jaka kara grozi za ucieczkę z miejsca wypadku?

Strona odpowiedzialna za kolizję lub wypadek może powoływać się na niewiedzę, działać pod wpływem stresu lub zakładać, że szkody nie było. W świetle prawa jest to traktowane jako ucieczka z miejsca kolizji. Jest to, używając dosadniejszych słów, najgłupsza rzecz, jaką może zrobić sprawca wypadku.

Jeśli policja jest w stanie ustalić, kto jest odpowiedzialny za incydent, wówczas wspomniane powyżej odszkodowanie ubezpieczeniowe nie będzie jedyną konsekwencją. Kierowca zostanie ukarany za spowodowanie kolizji, wypadku lub zagrożenia w ruchu drogowym oraz za ucieczkę z miejsca zdarzenia. Może on zostać skazany nawet na 12 lat więzienia.

Previous Inflacja bije rekordy, a stopy ani drgną. Przedsiębiorcy obawiają się wzrostu oczekiwań płacowych
Next Czy warto wydać pieniądze na filtr do wody?

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Comments

Bezpłatne leki dla seniorów dostępne od 1 września

Resort zdrowia opublikował listę leków, które od przyszłego czwartku będą bezpłatnie dostępne dla seniorów. Znalazło się na nim ponad 1100 preparatów. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego chwalą fakt, że konstrukcja listy zapewnia seniorom

Amortyzacja 1Comments

Jak określić wartość mieszkania do celów amortyzacji?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się wykorzystywać cześć swojego mieszkania na cele biurowe, mogą odliczyć koszty amortyzacji w ramach prowadzonej działalności. Decydując się na takie działanie, należy w pierwszej fazie: – ustalić

Wiadomości 0 Comments

Atrakcyjne zarobki nie są wystarczające

Dla co trzeciego pracownika to nie pensja, a pozapłacowe bonusy mają zasadnicze znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy. Wśród atrakcyjnych dodatków Polacy wymieniają m.in. ubezpieczenia zdrowotne i grupowe na życie. Blisko połowa

Wiadomości 0 Comments

Obsługa gotówki w gospodarce kosztuje 17 mld zł

W Polsce wciąż dominuje gotówka – w ten sposób przeprowadzanych jest nawet 90 proc. transakcji. To jednak kosztowne. Szacunki mówią o tym, że nawet 1 proc. PKB, czyli 17 mld zł. W

Wiadomości 0 Comments

Złej jakości energia może uszkodzić sprzęt i zwiększyć rachunki za prąd

150 mld euro rocznie wynoszą straty w Unii Europejskiej z powodu tzw. złej jakości energii elektrycznej. Powoduje ona szybsze zużywanie się urządzeń, zwiększa ryzyko utraty danych, podnosi rachunki za prąd oraz prowadzi do

Wiadomości 0 Comments

Liczba upadłości likwidacyjnych najniższa od 2009 roku

Rok temu weszło w życie nowe prawo restrukturyzacyjne, które umożliwiło przedsiębiorstwom borykającym się z problemami finansowymi skorzystanie z uproszczonych i przyspieszonych ścieżek oddłużenia i naprawy. Z drugiej strony ułatwiło też dochodzenie roszczeń wierzycielom. Zdaniem ekspertów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź