Nieznany sprawca wypadku – kto ponosi koszty?

Nieznany sprawca wypadku – kto ponosi koszty?

Na drodze zdarzył się wypadek. To nie jest twoja wina. Sprawca nie poczuwa się do odpowiedzialności za wypadek, gdyż odjechał z miejsca zdarzenia. Czy jest możliwość pokrycia kosztów naprawy samochodu?

Nie spisałeś numeru rejestracyjnego, nie było świadków, masz tylko ubezpieczenie OC. To jest najgorszy scenariusz. Prawdopodobnie będziesz musiał sam naprawić samochód. O ile nie doznałeś szkody na mieniu osobistym, jest to mało prawdopodobne. UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) wypłaci odszkodowanie.

Jak postępować po wypadku spowodowanym przez niezidentyfikowanego sprawcę?

  • Przypadek 1: To jest zwykła kolizja. Nie ma żadnych obrażeń.

Nawet jeśli szanse na zidentyfikowanie sprawcy są niewielkie, ważne jest, aby zadzwonić na policję. Dzięki temu zdarzenie zostanie odpowiednio udokumentowane. Jeśli służbom mundurowym uda się ustalić winnego, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie. W przypadku ucieczki z miejsca wypadku grozi mu wówczas regres ubezpieczeniowy – tzn. firma ubezpieczeniowa zażąda zwrotu wypłaconej kwoty.

W sytuacjach stresowych może się Państwu wydawać, że wypadek nie miał żadnego wpływu na Państwa zdrowie lub zdrowie Państwa pasażerów. Bez notatki policyjnej nie mogą Państwo udowodnić, że nieznany sprawca wypadku spowodował jakiekolwiek przyszłe problemy zdrowotne.

  • Przypadek 2: Zostali Państwo poszkodowani w wypadku.

W tym momencie należy bezwzględnie wezwać policję. Za wypadek uważa się, jeżeli Państwo lub Państwa pasażerowie odnieśli obrażenia w zdarzeniu. Ucieczka z miejsca wypadku jest przestępstwem.

UFG wypłaca odszkodowania poszkodowanym w wypadkach (szkody osobowe), które zostały spowodowane przez nieznanego sprawcę. Fundusz pokrywa szkody majątkowe, jeżeli obrażenia odniesione w wypadku dotyczą uczestników, którzy muszą być hospitalizowani przez okres dłuższy niż 14 dni.

Jeśli sprawca wypadku nie jest znany, to gdzie można zgłosić szkodę?

UFG nie jest jedynym organem, do którego należy się zwrócić. Należy raczej wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które zajmie się likwidacją szkody. UFG otrzyma akta dopiero wtedy, gdy zgromadzisz wszystkie wymagane dokumenty i wycenisz szkodę. W ciągu 30 dni od otrzymania akt fundusz powinien wypłacić Ci odszkodowanie. Jeśli ustalenie odpowiedzialności wymaga dodatkowych dokumentów lub dodatkowego postępowania, świadczenie powinno być wypłacone w ciągu 14 dni od wyjaśnienia.

  • Przypadek 3: Posiadasz ubezpieczenie autocasco.

Twoja polisa AC pokrywa szkodę, niezależnie od tego, czy przysługuje Ci jakieś świadczenie z UFG. Nieznany sprawca może spowodować, że stracisz zniżki na AC. Nawet jeśli w końcu go zidentyfikujesz, Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe może wytoczyć mu sprawę regresową. Teoretycznie możesz w ten sposób odzyskać wszelkie bonusy, które otrzymałeś za bezpieczną jazdę. Praktycznie szkoda rzadko jest anulowana w bazie UFG. Dlatego w kolejnych latach możesz otrzymać wyższą wycenę ubezpieczenia AC. W takim przypadku pozostaje Ci jedynie porównać oferty wielu ubezpieczycieli i kupić polisę w najkorzystniejszym towarzystwie.

Sprawdź również: Dopłata do odszkodowania z OC – jak ją uzyskać?

  • Jaka kara grozi za ucieczkę z miejsca wypadku?

Strona odpowiedzialna za kolizję lub wypadek może powoływać się na niewiedzę, działać pod wpływem stresu lub zakładać, że szkody nie było. W świetle prawa jest to traktowane jako ucieczka z miejsca kolizji. Jest to, używając dosadniejszych słów, najgłupsza rzecz, jaką może zrobić sprawca wypadku.

Jeśli policja jest w stanie ustalić, kto jest odpowiedzialny za incydent, wówczas wspomniane powyżej odszkodowanie ubezpieczeniowe nie będzie jedyną konsekwencją. Kierowca zostanie ukarany za spowodowanie kolizji, wypadku lub zagrożenia w ruchu drogowym oraz za ucieczkę z miejsca zdarzenia. Może on zostać skazany nawet na 12 lat więzienia.

Poprzedni Inflacja bije rekordy, a stopy ani drgną. Przedsiębiorcy obawiają się wzrostu oczekiwań płacowych
Następny Czy warto wydać pieniądze na filtr do wody?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Liczba upadłości likwidacyjnych najniższa od 2009 roku

Rok temu weszło w życie nowe prawo restrukturyzacyjne, które umożliwiło przedsiębiorstwom borykającym się z problemami finansowymi skorzystanie z uproszczonych i przyspieszonych ścieżek oddłużenia i naprawy. Z drugiej strony ułatwiło też dochodzenie roszczeń wierzycielom. Zdaniem ekspertów

Finanse 0 Komentarz

Firmy ubezpieczają się już nie tylko od zalania i powodzi

Rośnie zapotrzebowanie na ubezpieczenia majątkowe ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. Standardowe polisy obejmują takie ryzyka jak powódź, ogień czy zalanie. Coraz częściej firmy sięgają jednak po wariant all risk, który

Finanse 0 Komentarz

Lata 2025–2030 mogą być trudne dla systemu emerytalnego

W 2060 roku na jednego emeryta będzie przypadać tylko dwóch pracujących. Zabezpieczyć emerytury po 2020 roku miał Fundusz Rezerwy Demograficznej. Choć wpływy do Funduszu są wyższe niż wydatki, to środki

Wiadomości 0 Komentarz

Wynajem pracowników coraz popularniejszy w sektorze IT

Body leasing, czyli wynajem pracowników, z którymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotów, staje się coraz popularniejszy w IT. Dzięki tej formie współpracy znacząco spada koszt całego projektu i ryzyko z nim

Wiadomości 0 Komentarz

Pokój hotelowy na własność zyskowną alternatywą dla lokaty bankowej

Niskie oprocentowanie lokat bankowych i inflacja sprawiają, że Polacy masowo wycofują z nich pieniądze i szukają bardziej zyskownych form lokowania kapitału. Coraz popularniejszą alternatywą jest rynek nieruchomości, który jest w bardzo dobrej kondycji. Poza

Wiadomości 3 komentarze

Czy na pewno nie stać Cię na ubezpieczenie na życie?

Ludzie nie chcą kupować ubezpieczeń na życie, ponieważ twierdzą, że ich budżet rodzinny w każdym miesiącu jest dostatecznie nadwyrężany. A gdyby chcielibyśmy przeprowadzić dokładną analizę naszych wydatków, czy nie znaleźlibyśmy

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź