Odrzucony spadek – co dalej?

Odrzucony spadek – co dalej?

Spadek to zwykle dobra wiadomość dla rodziny i najbliższych, ponieważ mają szansę przejąć dobytek zmarłego. Jednak nie zawsze informacja o testamencie przyjmowana jest entuzjastycznie. Czasami osoby spokrewnione nie chcą przyjąć spadku. Jak wygląda dalsza procedura? Kto otrzymuje przepisane dobra?

Należy pamiętać, że spadkobierca podejmuje decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jeszcze przed poznaniem dokładnej wartości testamentu. Odmowa zwykle dotyczy sytuacji, w których zmarły posiadał liczne długi i wezwania egzekucyjne.

Jeśli zmarły wyznaczył tylko jedną osobę do przyjęcia spadku, wówczas wskazany musi podjąć decyzję. W przypadku odmowy spadek przechodzi na dalszą rodzinę, zgodnie z bliskością pokrewieństwa. Zwykle bardzo daleka rodzina decyduje się na spadek, ponieważ nie miała pojęcia o kłopotach finansowych krewnego.

Decyzja o odrzuceniu spadku musi zostać poświadczona notarialne i zawierać informację o zrzeczeniu się praw do zapisu testamentowego.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Komu należą się ulgi podczas importu usług?
Następny Jakie sankcje karne za nie złożenie deklaracji VAT -7?

Może to Ci się spodoba

Podatki osobiste 0 Komentarz

Podatek od nadwyżki mienia – nierówny dział spadku

Nierówny dział spadku często wynika z aktualnych potrzeb i możliwości spadkobierców, a gdy zgodzą się oni, co do działu, odbywa się on bez spłat i dopłat. Choć fiskus widzi w

Podatek od spadków i darowizn 1 Komentarz

Dzielenie majątku a podatki

Dzielenie majątku przez małżonków następuje zwykle w chwili rozwodu. Według sprawiedliwego podziału każdy dostaje połowę dóbr. Jednak co zrobić w przypadku, gdy wspólnota majątkowa dotyczy nieruchomości lub innych przedmiotów namacalnych?

Podatek od spadków i darowizn 1 Komentarz

Darowizna na rzecz Kościoła – konieczna dokumentacja

Podatnik, który zdecydował się przekazać Kościołowi katolickiemu darowiznę musi upewnić się, czy obdarowany jest w stanie rzetelnie rozliczyć się z darowanych środków, inaczej fiskus zakwestionuje prawo do ulgi podatkowej z

Podatek od spadków i darowizn 3 komentarze

Co należy zrobić, aby zapłacić podatek od spadku?

Poniższy opis przedstawia zasady obowiązujące przy poprawnym rozliczeniu podatku od spadku: – Postępowanie sądowe: Stwierdzenie nabycia spadku Po śmierci spadkodawcy spadkobierca ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o zaakceptowaniu lub

2 komentarze

  1. Bronek
    12 września, 16:47 Odpowiedz
    Spadek to zazwyczaj dobra informacja dla rodziny, ale nie zawsze, ponieważ może się okazać, że zmarły zostawił same długi, a tego chyba nikt nie chciał by odziedziczyć.
  2. masia
    26 stycznia, 11:44 Odpowiedz
    Jeżeli spadek ma nam przynieść same szkody, to powinniśmy go jak najszybciej odrzucić.

Zostaw odpowiedź