Pozytywna historia kredytowa – w jaki sposób ją budować?

Pozytywna historia kredytowa – w jaki sposób ją budować?

Historia kredytowa to zbiór wszystkich działań związanych z zaciąganiem i regulowaniem kredytów i pożyczek, odnoszących się zarówno do zobowiązań już spłaconych, jak i wciąż spłacanych. Co robić i o czym pamiętać, aby zapewnić sobie pozytywną historię kredytową?
Informacje o kredytobiorcy

Historia kredytowa jest sprawdzana każdorazowo w przypadku chęci wzięcia kredytu mieszkaniowego, gotówkowego, pożyczki hipotecznej, karty kredytowej czy też uruchomienia debetu. Informacja o nowo zaciągniętym zobowiązaniu trafia do Biura Informacji Kredytowej (BIK), które tworzy naszą historię zarządzania danym produktem finansowym. To właśnie z BIK-u, każda instytucja finansowa, w której składa się wniosek o przyznanie kredytu, czerpie informacje dotyczące przeszłości kredytowej konkretnego kredytobiorcy. Pozwala to na oszacowanie poziomu ryzyka związanego z udzieleniem kolejnego kredytu.

Budowanie historii kredytowej

Pozytywną historię kredytową buduje się przede wszystkim przez terminową spłatę zaciągniętych zobowiązań. Istotne więc, aby poszczególne raty regulować najpóźniej w dniu ustalonym jako ostateczny przy podpisywaniu umowy. Stanowi to sygnał dla instytucji finansowych, iż kredytobiorca potrafi zarządzać swoimi finansami i jest godny zaufania. Zdarza się również, iż osobom z pozytywną historią kredytową banki oferują korzystniejsze warunki kredytów.
Warto podkreślić, iż nawet krótka historia kredytowa ma bardzo duże znaczenie dla instytucji finansowych. Szczególnie, gdy dana osoba zamierza zaciągnąć kredyt hipotecznych. Jeśli zainteresowany nie korzystał wcześniej z żadnych innych produktów finansowych, bank nie wie, czego może się spodziewać po potencjalnym kredytobiorcy. Dlatego też, warto budować podwaliny pod tę operację i odpowiednio wcześniej skorzystać z takich rozwiązań jak karta kredytowa, debet w ramach ROR-u czy zakup jakiegoś sprzętu w systemie ratalnym.
Dobrze jest również wyrazić zgodę na to, aby instytucje finansowe miały wgląd do danych dotyczących nie tylko zobowiązań już spłaconych, ale także do tych wciąż spłacanych. W przypadku, gdy kredytobiorca nie miał problemów ze spłatą kredytu, pozytywna historia spłaty może stać się przepustką do różnego rodzaj bonusów przy składaniu kolejnych wniosków o kredyt.

Trudności ze spłatą zaciągniętych zobowiązań

W przypadku problemów ze spłatą zadłużenia w terminie, najgorszym z możliwych rozwiązań jest unikanie instytucji finansowej. W takiej sytuacji należy po prostu skontaktować się z bankiem, wyjaśnić przyczyny swoich problemów finansowych i wspólnie znaleźć wyjście z sytuacji, które usatysfakcjonuje obie strony. Rozwiązaniem problemu może być np. wydłużenie okresu spłaty czy też czasowe zawieszenie rat. Taka inicjatywa jest niezwykle ważna, gdyż pokazuje, iż kredytobiorca nie lekceważy problemu.

Artykuł powstał we współpracy z : https://www.mini-credit.pl/

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Podatek bankowy uderzy w małe banki. Może je skłonić do konsolidacji
Następny Najlepszy program do fakturowania

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Komentarz

Jak uzyskać rentę szkoleniową?

O rencie szkoleniowej można mówić w odniesieniu do podwładnych, którzy stracili zdolność do pracy zawodowej, ale po zmianie zawodu nadal mogą pozostawać czynni zawodowo. Są jednak pewne warunki, które trzeba

Finanse 0 Komentarz

Rynek płatności mobilnych ma przed sobą świetlaną przyszłość

Ponad 2 mln użytkowników liczy uruchomiony 14 miesięcy temu Polski Standard Płatności BLIK. Jego twórcy chcą za dwa lat było ich dwa razy więcej. Porozumienie sześciu konkurujących na co dzień

Finanse 0 Komentarz

Wszystko o koncie dewizowym

Od jakiegoś czasu bardzo popularne w Polsce stało się konto dewizowe, które ułatwia życie wielu klientom banku. Skierowane jest do osób, które korzystają z obcej waluty, aby regulować długi lub

Finanse 0 Komentarz

Czy zarobki wpływają na efektywność w pracy?

Motywacja jest ważna w każdej pracy. Pozwala wypełniać plany i założenia, skłania do podejmowania projektów trudnych i skomplikowanych. Metod motywowania jest mnóstwo, jednak można wybrać kilka najważniejszych, które zawsze pozostaną

Finanse 0 Komentarz

Polacy najczęściej odkładają pieniądze na kontach oszczędnościowych

57 proc. oszczędzających Polaków odkłada zebrane nadwyżki finansowe na kontach oszczędnościowych. Jak pokazały badania „Zachowania finansowe Polaków”, zrealizowane we wrześniu 2014 roku przez Instytut Millward Brown na zlecenie Getin Banku,

Finanse 0 Komentarz

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Sprawa opłacania ubezpieczenia chorobowego jest ich własną decyzją. Gdy jednak postawi na to, w przypadku choroby może liczyć

4 komentarze

  1. Dondi96
    05 sierpnia, 22:14 Odpowiedz
    Budowanie pozytywnej historii kredytowej opiera się również o przedterminową spłatę całej wysokości kredytu.
  2. kok
    07 sierpnia, 16:49 Odpowiedz
    Historia kredytowa to podstawa, gdy chcemy wziąć kredyt. Należy o tym pamiętać budując ją. Nie zaciągajmy pożyczek, których nie możemy spłacić.
    • Małgorzata
      10 sierpnia, 21:12 Odpowiedz
      W życiu różnie bywa, a kredyty są zaciągane nawet na kilkadziesiąt lat. Czasami trudno przewidzieć co będzie jutro. Mimo wszystko warto postarać się o rozłożeniu kredytu, jeśli nie jesteśmy w stanie spłacać go tak jak wcześniej. Wydaje mi się, że o lepsze niż uciekanie od wpłat.
  3. Adrian
    11 sierpnia, 19:22 Odpowiedz
    Zastanawia mnie czy można w jakiś sposób wymazać złą historię kredytową. Oczywiście nie po to by oszukiwać na nowo, ale po to by móc mieć przyzwoity kredyt i tym razem dobrze go spłacać. Żyjemy coraz dłużej, ludzie się zmieniają.

Zostaw odpowiedź