Przedsiębiorco – pamiętaj o tych datach

Przedsiębiorco – pamiętaj o tych datach

Prowadzenie firmy ma swoje wady i zalety. Niezależność przeplata się często z niepewnością, a poza tym, to od Ciebie wymagane jest najwięcej i Ty za wszystko ponosisz odpowiedzialność. Gdzieś pomiędzy tym wszystkim jest prawo – podatki, składki, pensje. Co powinieneś wiedzieć?

Wiele można od Ciebie, jako przedsiębiorcy wymagać, zapewne też wiele wymagasz od siebie samego. Z tych wszystkich, obowiązkowych rzeczy najmniej przyjemności często niesie prowadzenie firmy pod kątem księgowym, rozeznanie w składkach, podatkach, księgowaniu kosztów itp. Dobra księgowa to skarb dla każdej firmy, nie oznacza to jednak, że możesz o kilku sprawach całkowicie zapomnieć.

To, jako właściciel firmy, musisz wiedzieć

Tyczy się to tych, co prowadzą własne firmy, jak i tych, co niosą się z chęcią założenia własnej działalności gospodarczej. Podstawą są składki społeczne, które płacimy od momentu prowadzenia działalności gospodarczej. Popularna „zapłata ZUS-u”, bo o tym mowa jest przez 24 miesiące od założenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Uwaga – nie tyczy się to każdej kolejnej, nowej firmy danego przedsiębiorcy, a tylko jego pierwszej firmy. Zamknięcie działalności gospodarczej i otworzenie całkowicie nowej nie oznacza, że będziemy ponownie płacić preferencyjny ZUS.

Mały ZUS wynosi dziś około 445.00 PLN, a kwota jest różna w zależności, czy chcemy opłacać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jeśli pracujemy sami na siebie, składki musimy zapłacić do 10-dnia miesiąca, jeśli zatrudniamy pracowników, składki musimy zapłacić do 15-dnia miesiąca.

Zapłata ZUS budzi wiele wątpliwości, kontrowersji, a nawet niechęci. Powody są głównie dwa:

  • ZUS (ten „wysoki” jest drogi),
  • ZUS płacimy zawsze (niezależnie od tego, czy firma ma przestój, brak płynności finansowej lub przedsiębiorca wyjechał na urlop).

Po 24 miesiącach składkowych przedsiębiorca zobligowany jest do płacenia tzw. dużego ZUS-u, który wynosi około 1100.00 PLN.

Składek nie wpłacimy w sytuacjach kiedy działalność gospodarcza jest zawieszona, zamknięta lub przebywamy na zwolnieniu chorobowym, co uprzednio zgłosiliśmy w siedzibie ZUS.

Deklaracja VAT-UE

Przedsiębiorcy, którzy mają tzw. NIP UE, czyli dokonują sprzedaży swoich usług lub produktów za granicę, do 15. dnia następnego miesiąca powinni wysyłać deklarację VAT UE do właściwego urzędu skarbowego. Czynność ta nie niesie obowiązku podatkowego, ale wysłanie samej deklaracji jest obowiązkowe. O tym fakcie zapomina wielu przedsiębiorców, co wiążę się nawet z mandatem wystawionym przez urząd skarbowy.

Podatek dochodowy

20 – dzień miesiąca (lub najbliższy dzień roboczy po tym dniu) oznacza konieczność zapłaty podatku dochodowego. To, ile wynosi zaliczka na podatek dochodowy dowiadujemy się z tzw. dokumentu PIT5. Wysyłając zaliczkę do US przelew tytułujemy nazwą PIT5. Nie ma obowiązku wysyłania deklaracji do US, warto jednak zachować ją dla siebie na wypadek kontroli.

20 – dnia miesiąca płacimy też podatek dochodowy od naszych pracowników, np. PIT4. Polski system podatkowy nie należy do najprostszych – wyraża się to nawet w takich prozaicznych przykładach jak numery rachunków bankowych. Na inne konto wpłacamy PIT5, a na inne np. PIT4. Osoby prawne, czyli przedsiębiorcy prowadzący spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, płacą dodatkowo podatek CIT.

Pamiętaj o VAT

Ci przedsiębiorcy, którzy są na tzw. VAT-cie powinni do 25. dnia miesiąca zapłacić podatek VAT. Z zapłatą podatku VAT wiąże się również konieczność przesłania deklaracji VAT-7 do właściwego urzędu skarbowego. Na szczęście nie jest to skomplikowane – deklarację można wysłać online za pomocą specjalnego oprogramowania.

Pilnuj terminów

Bardzo istotne jest pilnowanie terminów. Niewielkie spóźnienia wiążą się z ryzykiem otrzymania mandatu tym bardziej, że kwoty na podatek VAT de factwo nie są i nie były naszymi pieniędzmi, i mają one trafić do Skarbu Państwa.

Szukaj kosztów uczciwie

Wielu przedsiębiorców szuka oszczędności, ponieważ obciążenia finansowe – zwłaszcza w małych firmach – mogą być bolesne. Szukając tzw. kosztów zmniejszamy podatek VAT (jeśli jesteśmy VAT-owcami) oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Ma to jednak swoje minusy – niektórzy przedsiębiorcy nadinterpretują te przepisy, dodając w koszty uzyskania przychodu, produktu lub usługi, które de facto takimi nie są. Kosztów należy szukać uczciwie – przykładami kosztów mogą być:

  • Czynsz i media,
  • Abonament za telefon, internet,
  • Meble biurowe,
  • Akcesoria biurowe,
  • Remont biura
  • Urządzenia drukujące,
  • Zakup oprogramowania, telefonu, komputera,
  • Książki, czasopisma branżowe, udział w szkoleniach zawodowych,
  • Koszty marketingowe (strona www, zakup wizytówek, reklama graficzna itp.),
  • Noclegi,
  • Transport,
  • Raty leasingowe,
  • Umowy o pracę, dzieło, zlecenia Twoich pracowników,
  • Odsetki od kredytu firmowego.

Kluczowe jest wsparcie dobrego biura rachunkowego oraz pilnowanie terminów. Wówczas druga do dobrego prowadzenia biznesu będzie o wiele łatwiejsza.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Ministerstwo Finansów pracuje nad strategią, która ujednolici interpretacje podatkowe i usprawni rozliczanie podatników z fiskusem
Następny Moda to dobra inwestycja

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Lenovo inwestuje w segment urządzeń dla małych i średnich firm

Polska to jeden z najważniejszych krajów dla Lenovo, czego dowodem będzie wrześniowa wizyta w naszym kraju całego zarządu chińskiego koncernu z prezesem Yang Yuanqing na czele. Po sukcesach na polskim rynku konsumenckim koncern chce

Wiadomości 0 Komentarz

PGNiG rozwija innowacje i współpracę ze start-upami

Nowe produkty i usługi dla klientów oparte o internet rzeczy, nowe technologie wydobycia gazu ziemnego, ochrona środowiska i alternatywne źródła energii to dziedziny, w których Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na innowacje. Ma się do

Wiadomości 0 Komentarz

Content Marketing a inne formy marketingu

Content marketing, jako reklama internetowa, prezentuje wyjątkowo innowacyjne podejście do kwestii promocji, jednak ma on też wiele cech wspólnych z innymi formami marketingu, które znamy już od dość dawna. Czy

Wiadomości 0 Komentarz

Zadłużeni we frankach lepiej radzą sobie z terminową spłatą rat niż kredytobiorcy w złotych

W sektorze bankowym jest ok. 540 tys. aktywnych umów kredytowych we frankach szwajcarskich. Sytuacja na rynku walutowym daje się we znaki frankowiczom, chociaż – jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowych

Wiadomości 0 Komentarz

Na koniec roku w budżecie możliwe kilkanaście miliardów złotych nadwyżki

W I połowie roku wpływy budżetowe przekroczyły połowę zakładanych na cały rok, podczas gdy wydatki nie sięgnęły 45 proc. To stawia budżet w dobrej sytuacji nawet pomimo ponoszonych wydatków na program Rodzina

Wiadomości 0 Komentarz

Polscy eksporterzy i importerzy będą mogli skorzystać z nowego połączenia kolejowego do Chin

Licząca ok. 70 mln mieszkańców chińska prowincja Hunan położona w południowo-wschodniej części kraju chce współpracować z Polską. Operator intermodalny Loconi podpisał porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju przewozów kolejowych między tą prowincją a Polską.

3 komentarze

  1. Małgorzata
    03 sierpnia, 11:17 Odpowiedz
    Właśnie to jest najgorsze, zapamiętanie wszystkiego! (: Dlatego na start warto skorzystać z pomocy kogoś doświadczonego, ewentualnie prowadzić bardzo szczegółowy kalendarz. W całym biznesie robota papierkowa jest strasznie męcząca i niestety konieczna.
  2. daniel
    04 sierpnia, 18:04 Odpowiedz
    Oj wszystkie daty jest bardzo ciężko zapamiętać. Może od razu nie trzeba korzystać z pomocy kogoś, wystarczy dobry kalendarz i zapisywanie wszystkiego po kolei.
  3. Pep
    05 sierpnia, 10:03 Odpowiedz
    Początki na pewno są trudne, a z doświadczenia wiem, że ZUS nie uznaje tłumaczeń typu "zapomniałem". Ten artykuł to naprawdę podstawa podstaw jeżeli chodzi o współpracę z ZUSem, polecam ją każdemu młodemu przedsiębiorcy i nie tylko.

Zostaw odpowiedź