US a sąd administracyjny – kto ma rację?

US a sąd administracyjny – kto ma rację?

Wiele kwestii skarbowych oraz kłopotów samych podatników rozpatruje US. Aczkolwiek nie zawsze decyzje wydawane przez Fiskus są tolerowane i przyjmowane z pokorą. Jedną z metod jest oddanie wyroku do analizy, którą podejmuje sąd administracyjny. Czy opinie mogą się różnić? Którą odbierać poważniej?

W ustawach polskich, szczególnie podatkowych i skarbowych, znaleźć można wiele luk i spornych kwestii. Interpretacja przepisów jest ciężka i zazwyczaj niełatwo o jasną odpowiedź. Z pomocą przychodzi Urząd Skarbowy, który został powołany m.in. do wyjaśniania sporów w przepisach} ustawowych i w teorii ma głos niepodważalny.

Trzeba jednak wyjaśnić, że sprawa jest trochę inna, ponieważ sądy administracyjne także wpływają na ostateczny wynik. Ale zanim to nastąpi Fiskus powinien opublikować swoją decyzję, a podatnik ją odrzucić. Zwykle jednak cały konflikt podatkowy nie jest przekazywany dalej z obawy o koszty i orzeczony wynik.

Reasumując, można powiedzieć, że od jakiegoś czasu sądy administracyjne spełniają dodatkową funkcję. Zajmują się badaniem pracy US, które ogłaszają często zbyt bezwzględne decyzje i ignorują charakterystykę konkretnych przypadków.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Poprzedni Włoska emerytura – jak wnioskować?
Następny Czym różni się faktura korygująca od noty korygującej?

Może to Ci się spodoba

Najczęstsze problemy 1 Komentarz

Podstawowe powinności inkasenta

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa inkasentem jest osoba, która zobowiązana jest do pozyskiwania zaległego podatku i odsyłania go na rzecz instytucji skarbowe. Jakie są pozostałe obowiązki inkasenta? Czy praca

Najczęstsze problemy 11 komentarzy

Opłata gorsza od podatku

Urzędnicy czasem naprzemiennie używają różnych, wydawało by się, tożsamych znaczeniowo słów. Określając podatek mianem „opłata” można zniechęcić obywatela do uregulowania należności. Takie zaskakujące wnioski wyciągnęli uczeni prowadzący badania w ramach

Kontrola podatkowa 7 komentarzy

Ignorowanie korespondencji od fiskusa działa na niekorzyść podatnika

Korespondencja z urzędem skarbowym należy do niemal codziennych zajęć przedsiębiorcy. Zazwyczaj podatnik wysyła różnego rodzaju deklaracje, wyjaśnienia i zapytania. Gdy urząd skarbowy kieruje list do podatnika można spodziewać się wszystkiego.

Najczęstsze problemy 1 Komentarz

Jak wnieść skargę na interpretację podatkową?

Wśród wielu zobowiązań Ministra Finansów wskazać można także wydawanie interpretacji podatkowych. Zwykle na wniosek podatnika weryfikuje się wskazany przypadek oraz ustanawia decyzję. Wielokrotnie nie jest ona zgodna z oczekiwania wnioskującego.

Najczęstsze problemy 0 Komentarz

Napłata podatku przez płatnika a wniosek o stwierdzenie nadpłaty

Gdy podatnik dokonał nadpłaty podatku, może zwrócić się do organów skarbowych o stwierdzenie nadpłaty. Czy takie samo uprawnienie występuję w przypadku płatnika podatku? Jedne z banków zamierzał wprowadzić na rynek

Najczęstsze problemy 2 komentarze

Czym jest podatek tonażowy?

Podatek tonażowy dotyczy przychodów związanych z przewozem towarów drogą morską. Jest bardzo prostą i sprzyjającą formą opodatkowania. Ma stanowić wabik dla pracujących w branży, aby reprezentowali Polskę w świecie. Wszystkie

2 komentarze

  1. Miłosz
    17 września, 14:38 Odpowiedz
    Wiele kwestii skarbowych oraz kłopotów samych podatników rozpatruje US. A jeżeli nie tolerujemy jakiejś decyzji, to powinniśmy to czym prędzej zgłosić.
  2. kierowca
    13 sierpnia, 15:51 Odpowiedz
    Można powiedzieć, że od jakiegoś czasu sądy administracyjne spełniają dodatkową funkcję. No ale to dobrze, może w końcu będzie normalnie.

Zostaw odpowiedź