VAT-ZT. Zobacz, co zrobić żeby uzyskać zwrot podatku w przyspieszonym terminie

VAT-ZT. Zobacz, co zrobić żeby uzyskać zwrot podatku w przyspieszonym terminie

Przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT odprowadza do urzędu skarbowego podatek VAT należny od dokonanej sprzedaży. Nie jest to jednak kwota wynikająca wyłącznie z podsumowania kwot podatku wynikających z faktur wystawionych przy sprzedaży. Przelew na konto bankowe fiskusa umniejsza się bowiem o VAT naliczony, którego wysokość ustala się przez zsumowanie podatku VAT wykazanego na fakturach zakupowych. Jeśli VAT naliczony jest wyższy od VAT należnego, przedsiębiorca ma prawo do wnioskowania o zwrot podatku.

Jeśli VAT naliczony, w danym okresie rozliczeniowym, jest wyższy od VAT należnego, przedsiębiorca może rozliczyć w danym okresie VAT zakupowy do wysokości podatku VAT od sprzedaży. Poz stałą różnice może odliczyć w następnych okresach rozliczeniowych (miesięcznych lub kwartalnych).

Jeśli podatnik nie ma możliwości umniejszenia podatku należnego, bo np. dokonuje tylko sprzedaży zwolnionej z podatku VAT, lub w kolejnych okresach spodziewa się znacznego zmniejszenia wysokości sprzedaży, wówczas może ubiegać się o zwrot podatku w urzędzie skarbowym.

Urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku w trzech terminach:

  • standardowym – wynoszącym 60 dni od dnia złożenia deklaracji (wniosku),
  • przyspieszonym – wynoszącym 25 dni,
  • wydłużonym – wynoszącym 180dni.

Trzeba wspomnieć o prawie naczelnika urzędu skarbowego do wydłużenia ww. termin, w celu weryfikacji rozliczeń. Wnioskując o zwrot podatku trzeba zatem brać pod uwagę możliwość kontroli skarbowej.

Standardowy termin zwrotu podatku obowiązuje w przypadku, gdy podatnik dokonał choćby jednej transakcji sprzedaży.

Jeśli przedsiębiorca chciałby otrzymać zwrot wcześniej, może zwrócić się o zastosowanie 25-dniowego terminu pod warunkiem, że:

  • dokonał zapłaty wszystkich faktur dokumentujących zakupy, wykazanych w deklaracji,
  • zapłacił podatki wynikające z ujętych w niej dokumentów celnych.

Jeśli zamierzamy skorzystać z przyspieszonego zwrotu VAT, należy wyłączyć z bieżącego rozliczenia okresowego wyłączyć faktury nieopłacone. Zmniejszy to kwotę odliczenia, lecz może wpłynąć na szybsze odzyskanie pieniędzy.

Najdłuższy termin oczekiwania dotyczy osób, które nie dokonały w danym okresie rozliczeniowym ani jednej czynności opodatkowanej. Można starać się o skrócenie terminu do 60 dni, lecz wymaga to złożenia zabezpieczenia majątkowego równego kwocie zwrotu. Dopuszczalne formy zabezpieczenia to:

  • gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
  • poręczenia banku;
  • weksla z poręczeniem wekslowym banku;
  • czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku;
  • papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Czego powinni się obawiać notoryczni dłużnicy
Następny Wracając z wakacji, pomyśl o swoim kredycie

Może to Ci się spodoba

Rewolucja w kontroli podatku VAT

Na dodatkowe wpływy w wysokości 200 mln zł w pierwszym roku i 300 mln zł w drugim liczy Ministerstwo Finansów po wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego w rozliczeniach przedsiębiorców z fiskusem. W wybranych przypadkach nowy system zakłada

Przedsiębiorstwa będą mieć więcej czasu na przejście do Krajowego Systemu e-Faktur. MF proponuje lipiec przyszłego roku

Ministerstwo Finansów po konsultacjach z przedsiębiorcami, księgowymi i sektorem IT zdecydowało się na przesunięcie terminu obowiązku stosowania e-faktur. Wejdzie on w życie nie od początku 2024 roku, lecz w jego połowie. Dla firm to istotna

Odliczanie i zwroty podatku 0 Komentarz

Zwrot podatku od towarów i usług w miesiąc

Nadpłatę związaną z podatkiem od towarów i usług standardowo otrzymuje się w ciągu dwóch miesięcy. Okazuje się, że zwroty mogą być dokonywane nawet w ciągu miesiąca. Kto ma prawo do

Faktura 6 komentarzy

Najlepszy program do fakturowania

Jeśli zastanawiasz się co mógłbyś zmienić w swojej firmie, żeby lepiej funkcjonowała, to znamy odpowiedź. Nowy program Faktura Small Business Handel pozwoli Ci na lepszą obsługę klienta i równocześnie wydajniejszą

Od wakacji e-sprzedawców czekają duże zmiany w rozliczaniu VAT

Od 1 lipca br. firmy, które prowadzą transgraniczną sprzedaż przez internet, czekają duże zmiany w zakresie rozliczania podatku VAT. Po pierwsze, nie będą musiały rejestrować się w każdym kraju członkowskim, do którego sprzedają, bo

VAT-UE czyli informacja składana przez handlujących na terytorium Unii Europejskiej

Znaczna część transakcji gospodarczych odbywa się z udziałem podmiotów mających siedzibę w różnych krajach Unii Europejskiej. W przypadku tego typu transakcji, oprócz standardowego ujęcia  ich przebiegu w deklaracji VAT, należy

2 komentarze

  1. Adrian
    04 sierpnia, 00:49 Odpowiedz
    Muszę zapamiętać porady z tego artykułu. Może następnym razem nie będę zwlekał do samego końca, a potem nie będę narzekał, że na zwrot trzeba tyle czekać? Pożyjemy, zobaczymy (:
  2. Dondi96
    05 sierpnia, 21:32 Odpowiedz
    Z własnego doświadczenia wiem, że gdy wybieramy przyśpieszony zwrot podatku, to skarbówka bardzo często lubi wpaść na kontrolę podatkową.

Zostaw odpowiedź