W jaki sposób określa się grzywnę?
W zgodzie z przepisami polskiego prawa funkcjonuje co najmniej kilka sposobów karania nieposłusznych obywateli. Wśród opcji wskazywanych przez sąd jest kara ograniczenia wolności, areszt tymczasowy, prace publiczne lub {kara grzywny. Ostatnia z metod zalecana jest w stosunku do mniej poważnych wykroczeń. W jaki sposób jest obliczana? W jakich sytuacjach musi zostać wykorzystana?
Na początek warto powiedzieć, że kara grzywny obliczana jest po wskazaniu dziennej stawki. Oznacza to, że ostateczna kwota zależy od kondycji finansowej skazanego, sytuacji rodzinnej lub zawodowej oraz odpowiednia do popełnionego czynu. Wedle obliczeń kara może się wahać od 100 do ponad 1 mln zł.
Kara grzywny stosowana jest zwykle w odniesieniu do wykroczeń oraz przestępstw, które miały na celu naruszenie porządku publicznego, prawa podatkowego lub z chęci uzyskania dużego przychodu. Od czasu do czasu sąd daje możliwość, aby zastąpić karę więzienia wysoką grzywną.
Sąd wybiera karę grzywny, żeby nie zostawiać winnego w więzieniu, odcinać od rodziny i najbliższego środowiska, poznawać z groźnymi przestępcami, dręczyć psychicznie, dodatkowo demoralizować i nie narażać skarbu państwa na finansowanie osadzonego.
red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!