Wszystko o ciekawych listach motywacyjnych

Wszystko o ciekawych listach motywacyjnych

Pracodawcy, którzy poszukują rzetelnych i odpowiedzialnych pracowników, często mają bardzo wysokie wymagania. Wieloetapowe rekrutacje czy szczegółowe rozmowy kwalifikacyjne stały się normalnością i nikogo już nie zaskakują. W celu przeprowadzenia weryfikacji przyjętych aplikacji kandydat powinien przygotować CV, list motywacyjny, życiorys oraz ewentualne portfolio lub wyniki projektów. O ile napisanie curriculum vitae i życiorysu nie jest trudne, ponieważ wystarczy zgromadzić najważniejsze fakty ze swojego życia, o tyle list motywacyjny może przysporzyć wielu problemów. Oczywiście w internecie można znaleźć wzory, jednak nie zawsze pasują do aktualnej sytuacji i zwolnionego stanowiska. Jak powinien wyglądać dobrze napisany list motywacyjny? O czym trzeba pamiętać? Jak zrobić dobre wrażenie na rekruterach?

students with laptop and notebooks at school

Jak już sama nazwa wskazuje list motywacyjny powstaje, aby przekonać pracodawcę o posiadanych umiejętnościach, wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, predyspozycjach oraz cechach charakteru. Ma stanowić potwierdzenie oraz objaśnienie ewentualnych niejasności znajdujących się w pozostałych dokumentach aplikacyjnych. Dostarczany jest to przedsiębiorstw lub korporacji, które były zainteresowane przyjęciem nowego pracownika i ogłosiły nabór na opisane szczegółowo stanowisko.

Na początek należy powiedzieć o prawidłowym układzie listu motywacyjnego. Najlepiej rozpocząć od daty i miejsca sporządzenia dokumentu (prawy górny róg), swoich danych osobowych: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail (lewy górny róg, poniżej daty), dane firmy: nazwa i siedziba (prawy róg, pod informacjami na swój temat). Następnie przychodzi czas na część właściwą i najdłuższą. W kilkunastu zdaniach należy przekonać pracodawcę do swoich umiejętności, napisać o swoich sukcesach i planach na przyszłość. To pewnego rodzaju reklama i próba uzyskania zatrudnienia. Na zakończenie należy dodać zwrot grzecznościowy (np. ,,Z poważaniem”, ,,Z wyrazami szacunku”) i własny podpis (prawy dolny róg, pod tekstem właściwym).

Jak w każdym oficjalnym dokumencie należy zadbać o przestrzeganie zasad ortografii i interpunkcji, właściwe ułożenie, odstępy i akapity. Często dużym problemem jest zwięzła wypowiedź (maksymalnie jedna strona A4), która nie jest powtórzeniem CV. Oczywiście list motywacyjny powinien być modyfikowany i edytowany na potrzeby każdego ogłoszenia. Dużym nietaktem jest przesłanie pisma dotyczącego posady w innej firmie. Warto pamiętać, że nawet najdrobniejsze pomyłki mogą zostać wychwycone (niewyjustowany tekst) i wpłynąć niekorzystnie na wyniki rekrutacji. Dotyczy to szczególnie osób z wyższym wykształceniem, którzy pragną zdobyć posadę umysłową (biuro, administracja firmy, urząd państwowy).

Reasumując, list motywacyjny to dokument, który musi się znaleźć w aplikacji na poważne stanowisko. Powinien stanowić prezentację kandydata, uwypuklać jego atuty i zwracać uwagę pracodawcy. Może służyć również podczas starań o awans, zmianę dotychczasowych obowiązków lub inne kwestie dotyczące współpracy.


Artykuł przygotowany przez specjalistów z http://recrute.pl/

stopka

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Oprocentowanie części kredytów spadnie dopiero w czerwcu
Następny Usługi finansowe przydatne w chłodne dni

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Kiedy wprowadzić witaminy i minerały? Suplementy diety dla kobiet

Kobiety zawsze starają się zachować młody wygląd, witaminy i minerały dla kobiet mogą być skutecznym narzędziem w osiąganiu tego celu. Przeciwstarzeniowe suplementy diety mogą pomóc w poprawie wyglądu skóry, wzmocnieniu

Wiadomości 0 Komentarz

Niższe ceny ropy przekładają się na rynek nieruchomości

Utrzymujące się niskie ceny ropy naftowej mają zróżnicowany wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych. Trudności przeżywają regiony nastawione na produkcję energii, zyskują natomiast konsumenci i rynki niezwiązane z sektorem energetycznym – to wniosek

Wiadomości 0 Komentarz

Więcej firm i projektów otrzyma finansowe wsparcie

Od 2023 wsparcie unijne będzie zdecydowanie mniejsze niż obecnie. Aby wzrost gospodarczy osiągnięty dzięki środkom unijnym był impulsem do dalszego rozwoju, na większą skalę powinny być stosowane instrumenty zwrotne, czyli

Wiadomości 0 Komentarz

Czy warto wydać pieniądze na filtr do wody?

Woda z kranu powinna być oczyszczona z osadów, kamienia i plam. Filtry są dostępne w różnych rozmiarach, mają różne zastosowania, są wydajne i skuteczne. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni filtr

Wiadomości 0 Komentarz

Tylko 220 z 6 tys. firm wykonało obowiązkowy audyt energetyczny

Zaledwie 220 przedsiębiorstw złożyło informację o przeprowadzeniu audytu do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zobowiązanych jest do tego w sumie ponad 6 tys. podmiotów. Na realizację audytu pozostały im tylko trzy miesiące. Za

Wiadomości 0 Komentarz

Jakie informacje zawrzeć w wystawianym rachunku?

Do dnia dzisiejszego nie wprowadzono uregulowań prawnych dotyczących sposobu wystawiania rachunku. Nie usystematyzowano również, co ma widnieć się na takim rachunku oraz w jakim sposobem ma być zapisane. Tematem tym

4 komentarze

  1. desmoxan
    11 sierpnia, 14:50 Odpowiedz
    Jak już sama nazwa wskazuje list motywacyjny powstaje, aby przekonać pracodawcę o posiadanych umiejętnościach. Trzeba je umieć odpowiednio przedstawić.
  2. arek
    23 grudnia, 15:25 Odpowiedz
    Zazdroszczę niektórym osobom, które potrafią napisać listy motywacyjne. Też bym chciał takie zdolności posiadać.
  3. mania
    29 grudnia, 19:03 Odpowiedz
    Dobrze, że niektórzy pracodawcy nie muszą dostawać listów motywacyjnych, bo niestety nie wiedziałbym w jaki sposób go napisać.
  4. darek
    09 stycznia, 09:40 Odpowiedz
    A i pamiętajmy, żeby listów motywacyjnych nie przepisywać słowo w słowo z internetu, to łatwo sprawdzić.

Zostaw odpowiedź