Wszystko o upadłości konsumenckiej
O upadłości konsumenckiej mówi się w przypadku osób fizycznych, które nie posiadają własnej firmy. Stan upadłościowy powinny ogłosić samodzielnie, jako potwierdzenie trudnej sytuacji finansowej, wówczas można liczyć na anulowanie części długów. Czym tak naprawdę jest upadłość konsumencka?
Na początku warto powiedzieć, że upadłość konsumencka następuje w momencie, gdy dochodzi do tak zwanego przekredytowania. Innymi słowy ogromnego zadłużenia, lawiny kredytowej i dużych zaległości w spłacie.
Trzeba jednak pamiętać, że upadłość można zastosować tylko w awaryjnych sytuacjach życiowych, które w dużej mierze utrudniły terminowe oddawanie należności. Chodzi głównie o problemy zdrowotne, poważne wypadki, brak pracy lub inne problemy o charakterze prywatnym (np. rozwód).
Upadłość konsumencką ogłosić można na podstawie wniosku do pobliskiego sądu rejonowego (wydział gospodarczy). W dokumencie trzeba załączyć wiadomości o swoich długach oraz posiadanych dobrach materialnych (nieruchomości, dzieła sztuki). Następnie sąd w ciągu 2 miesięcy ustosunkuje się do wniosku i rozwiąże sprawę (akceptacja/odmowa ogłoszenia stanu upadłościowego, zlikwidowanie części lub całości zadłużenia).
red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!