Wzrost inflacji przyczyną złej sytuacji gospodarczej

W ostatnim latach utrzymuje się wzrost inflacji. Rosnącą inflację sygnalizują nie tylko prognozy banków, ale także sytuacja na rynku.

Kilka lat temu wskaźnik cen usług i towarów przeważająco oddalił się od celu inflacyjnego, co okazało się być niekorzystne dla konsumentów. Ta luka zwiększała się coraz bardziej i do dziś te dysproporcje są widoczne: w sklepach, na listach płac czy w przypadku lokat.

W ciągu ostatnich kilku lat bezapelacyjnym liderem pod względem podwyższenia cen są paliwa. Co miesiąc sytuacja pogarsza się jeszcze dotkliwiej, ponieważ ceny ropy nadal wzrastają. Na krótki okres czasu ten wstrząs złagodził statystyczny efekt bazy związany ze wzrostem cen ropy. W takich sprawach nie jest łatwo jednak spodziewać się szybkich rozstrzygnięć, a napięcie może trwać jeszcze przez długi czas.

Innymi towarami mającymi dla inflacji ważne znaczenie są również inne nośniki energii. Stanowią one niemal połowę towarów i usług, których ceny ulegają coraz znaczniejszemu wzrostowi. To oznacza większe rachunki za energię i gaz. Cen produktów spożywczych również nie omijają pesymistyczne przewidywania. Spowodowane jest to niedużym urodzajem i niesprzyjającą pogodą w ciągu kilku ostatnich sezonów.

Rada Polityki Pieniężnej ma duży kłopot, ponieważ inflacja na wysokim poziomie narzuca konieczność wzrostu stóp procentowych, a jak możemy obecnie obserwować od jakiegoś czasu ulegają one systematycznemu obniżeniu.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Za co naliczany jest podatek od nieruchomości
Next Kasa fiskalna w taksówce - to konieczność?

Może to Ci się spodoba

Finanse 1Comments

Kiedy kredyt internetowy nie jest dobrym rozwiązaniem?

W dobie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego i kłopotów ekonomicznych wiele firm szuka kapitału na prowadzenie własnego interesu. Nie można zapominać, że pozyskanie dotacji lub dofinansowania jest bardzo trudne, w związku

Finanse 1Comments

Jak oszczędzać racjonalnie?

W obecnych realiach oszczędzanie jest bardzo ważne. Niepewna sytuacja na rynku zatrudnienia oraz ciągle obecny kryzys gospodarczy skutecznie skłaniają do odkładania pieniędzy. Sprawa jest trudniejsza, kiedy niska pensja uniemożliwia oszczędzanie.

Finanse 0 Comments

Na jakich zasadach przyznaje się kredyty technologiczne?

Od jakiegoś czasu wiele przedsiębiorców kładzie nacisk na rozwój, zakup porządnego sprzętu i inwestowanie w innowacyjne urządzenia. To naprawdę przydatne i korzystne rozwiązanie, ponieważ przyspiesza funkcjonowanie korporacji oraz stwarza możliwości.

Finanse 0 Comments

Czym jest dumping?

Każde przedsiębiorstwo posiada indywidualną strategię rozwoju i budowania pozycji na rynku. Czasami wybiera się dość kontrowersyjne metody, które gwarantują sukcesu. Wśród wielu znajduje się dumping, który cieszy się coraz większą

Finanse 0 Comments

Dlaczego kapitał rezerwowy jest potrzebny?

Większość przedsiębiorstw i spółek krajowych posiada duże kłopoty finansowe. Nie jest zaskoczeniem fakt, że od dłuższego czasu popularne jest budowanie kapitału rezerwowego. Ma ratować działalność przed możliwą upadłością lub kryzysem

Finanse 0 Comments

Po co umowa poręczenia?

Wielu wierzycieli, którzy dają kredyty, decyduje się na spisaniu umowy poręczenia. Dokument ten zapewnia, że pożyczone pieniądze zostaną zwrócone przez poręczyciela w przypadku, gdy dłużnik nie będzie w stanie. Czy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź