Za co naliczany jest podatek od nieruchomości

Za co naliczany jest podatek od nieruchomości

Każda gmina indywidualnie precyzuje wysokość opłat za podatek od nieruchomości. Pierwsza wpłata podatku od nieruchomości musi zostać uregulowana każdego roku do dnia 15 marca.

Podatek od nieruchomości obowiązuje eksploatatorów gruntów wieczystych oraz właścicieli garaży, budynków, mieszkań i innych budowli. W Polsce większość osób jest zobligowana uregulować podatek z tytułu dysponowania mieszkaniem.

Kategorie podatku od nieruchomości:

– podatek naliczany od obszaru własności,

– podatek od części wzajemnych nieruchomości i powierzchni gruntu, gdy jest się ich współposiadaczem,

– podatek od strefy parkingowego w podziemnym garażu,

– podatek od części wspólnych i powierzchni gruntu, gdy jest się współwłaścicielem hali garażowej.

Kwota podatku dla każdej podatnika jest naliczana przez gminę. Osoba w okresie 14 dni od zakupu mieszkania musi poinformować ją o tym fakcie.

Raty płatności podatku wypadają kolejno na daty: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Podatnik nie musi uiszczać podatku, jeśli urząd gminy nie podejmie decyzji o jego wysokości. W okoliczności, gdy gmina wyda decyzję spóźnioną, podatek powinno się uregulować w okresie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Warto zweryfikować, czy wysokość podatku została właściwie wyliczona przez gminę. Wartości są określane przez radę gminy i nie mogą przekraczać pułapu stawek maksymalnych, które co roku podawane są do wiadomości przez Ministra Finansów. W urzędzie gminy można pozyskać informację o stawkach obowiązujących na danym terytorium.

Osoba posiadająca prawo do własnościowego lokalu spółdzielczego podatek od nieruchomości wpłaca na konto gminy pośrednio przez spółdzielnię. Członkowie spółdzielni regulują raty w comiesięcznych czynszach.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kiedy możemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej w zeznaniu PIT?
Next Wzrost inflacji przyczyną złej sytuacji gospodarczej

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Lenovo inwestuje w segment urządzeń dla małych i średnich firm

Polska to jeden z najważniejszych krajów dla Lenovo, czego dowodem będzie wrześniowa wizyta w naszym kraju całego zarządu chińskiego koncernu z prezesem Yang Yuanqing na czele. Po sukcesach na polskim rynku konsumenckim koncern chce

Przychody i dochód 1Comments

Czy w spółce cywilnej odprowadza się podatek dochodowy?

CIT to nic innego jak podatek dochodowy od osób prawnych. Innymi słowy sposób rozliczania spółek z dochodów, które uzyskują. W przypadku spółek cywilnych CIT nie obowiązuje. Oznacza to, że nie

Wiadomości 0 Comments

Złej jakości energia może uszkodzić sprzęt i zwiększyć rachunki za prąd

150 mld euro rocznie wynoszą straty w Unii Europejskiej z powodu tzw. złej jakości energii elektrycznej. Powoduje ona szybsze zużywanie się urządzeń, zwiększa ryzyko utraty danych, podnosi rachunki za prąd oraz prowadzi do

Wiadomości 0 Comments

Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Od nowego roku już nie tylko największe firmy, lecz także małe i średnie będą miały obowiązek przekazywania w formie elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Będzie to dotyczyło ok.

Wiadomości 2 komentarze

Od 2015 księgowy z kasą fiskalną bez względu na wielkość obrotu

1 stycznia 2015 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów, które zobowiązało księgowych, świadczących na rzecz osób fizycznych usługi doradztwa podatkowego, do stosowania kas fiskalnych. Konieczność prowadzenia ewidencji przy użyciu

Finanse 0 Comments

Startuje program „Rodzina 500 plus”

1 kwietnia rusza program „Rodzina 500 plus”. Rodzice i opiekunowie otrzymają miesięcznie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko lub na pierwsze w przypadku udokumentowania niskich dochodów. Wnioski o przyznanie środków z rządowego programu można

1 Comment

  1. Adamek
    11 września, 14:38 Reply
    Moim zdaniem podatek od nieruchomości powinien być ustalony już z góry i obowiązywać każdą gminę w takim samym stopniu. To jest sprawa, którą uważam, że powinno się zmienić dla dobra ogółu.

Zostaw odpowiedź