Zyski walutowe – czy trzeba od nich odprowadzić podatek?

Zyski walutowe – czy trzeba od nich odprowadzić podatek?

Prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz stałego dostępu do walut obcych? Jeżeli cenisz sobie szybkość transakcji i przede wszystkim oszczędności, to z pewnością korzystasz z kantoru internetowego. Czy wiesz jednak, że od zysków walutowych powinieneś odprowadzić podatek?

 

Kantory internetowe działają w sieci bardzo prężnie, a z roku na rok ich oferta jest coraz obszerniejsza. Wszystko dlatego, że dziś z ich usług korzystają nie tylko klienci indywidualni (którzy potrzebują np. franków szwajcarskich, aby uregulować ratę kredytu hipotecznego), lecz także firmy.

Jeżeli jesteś właścicielem dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa, które współpracuje z zagranicznymi podmiotami i w związku z tym często potrzebujesz dostępu do waluty obcej, to możesz zastanawiać się, czy i kiedy powinieneś odprowadzić podatek od zysków walutowych. Dowiedz się więcej, aby nie okazało się, że będziesz miał poważne problemy.

Co w przepisach?

Nie zatrudniasz księgowej, ale samodzielnie prowadzisz księgi rachunkowe swojej firmy? W takim razie musisz wiedzieć, że ciąży na tobie obowiązek uregulowania podatku od zysków walutowych. Wynika to z zapisów znajdujących się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli w kantorze internetowym kupujesz waluty od dłuższego czasu, to z pewnością zauważyłeś, że nie zawsze na takiej transakcji zarabiasz – zdarza się, że sporo tracisz. Z twojego punktu widzenia ważne jest to, że:

  • dodatnie różnice kursowe powiększają dochody, które osiągasz w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • ujemne różnice kursowe możesz zaliczyć do kosztów firmy, dzięki czemu kwota podatku, który będziesz musiał odprowadzić do urzędu, będziesz niższa.

Niezależnie od tego, czy zarabiasz, czy też tracisz na wymianie waluty, konieczne jest, abyś wykazał te transakcje w księgach rachunkowych prowadzonych dla firmy. W przeciwnym razie w wypadku kontroli musisz liczyć się z karami finansowymi.

Gdzie korzystnie kupić walutę?

Gdy mowa o zakupie waluty obcej, to możesz się zastanawiać, gdzie zrobić to najkorzystniej. Dziś w internecie działa wiele kantorów internetowych, co znacząco utrudnia wybór. Który kantor ma niski spread i proponuje korzystne warunki współpracy przedsiębiorcom?

Fritz Exchange to kantor internetowy, który na rynku istnieje od ponad 5 lat. Dla bezpieczeństwa pieniędzy wszystkich klientów ważne powinno być to, że czerpie on z bogatego, bo ponad 20-letniego doświadczenia grupy finansowej Fritz Group. Jeżeli dodać do tego nowoczesne zabezpieczenia i niski spread, to należy uznać, że jest to jeden z najlepszych kantorów aktualnie działających w sieci.

O innowacyjnym podejściu Fritz Group do kwestii wymiany walut świadczy również to, że firma ta jest właścicielem kantoru automatycznego (korzystając z urządzenia przypominającego gabarytami bankomat, możesz zakupić walutę bez pośredników).

Czy jako przedsiębiorca możesz liczyć na lepszą ofertę?

Prowadząc firmę, potrzebujesz stałego dostępu do walut obcych. Czy korzystając z usług kantorów internetowych, możesz liczyć np. na dodatkowe zniżki lub sprawniejszą obsługę? Wszystko zależy od tego, na współpracę z jakim kantorem internetowym się zdecydujesz.

Kantor internetowy Fritz Exchange przygotował specjalną ofertę dla podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na to, że:

  • W przypadku regularnych lub dużych wymian środków (powyżej 10 tys. euro) będą mogli negocjować wysokość spreadu. Takie rozwiązanie gwarantuje dobry kurs, a zatem oszczędności.
  • Do ich dyspozycji będą trzy grupy pracowników Fritz Exchange. Mowa o fachowcach, którzy: pomogą w objaśnieniu działania serwisu (specjaliści z biura obsługi klienta), negocjują z klientem wysokość spreadu (doradcy ds. rynków finansowych) i przygotowują merytoryczne artykuły o aktualnej sytuacji na rynkach finansowych (dealerzy walutowi/traderzy).

Wdrożenie takich rozwiązań spowodowało, że 90% transakcji w kantorze Fritz Exchange jest realizowanych w ciągu 15 minut. Może również twoje zlecenie powinno być tak szybko zrealizowane?

Previous Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych może uniknąć dalszych podwyżek cen
Next Tylko 50 proc. małych i średnich firm udaje sę samodzielnie odzyskać długi

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Obieg dokumentacji w firmach będzie szybszy i tańszy

Firmy mogą zaoszczędzić co najmniej 60 proc. czasu na obsługę danego procesu po wprowadzeniu elektronicznych dokumentów. W ten sposób oszczędzają również koszty i usprawniają obsługę klienta. Wprowadzenie w pełni cyfrowego obiegu dokumentów

Wiadomości 0 Comments

Za dwa lata liczba przesyłek wzrośnie do ponad 400 mln sztuk rocznie, a wartość rynku paczek kurierskich sięgnie 6,4 mld zł

W latach 2016-2018 wzrost przychodów rynku KEP (rynek przesyłek Kurierskich, Ekspresowych i Paczkowych) będzie na poziomie 12 proc. rok do roku, a wartość rynku w roku 2018 sięgnie 6,4 mld zł. – wynika

Wiadomości 3 komentarze

Czego uczyć się do egzaminu na księgowego?

Każdy, kto chciałby pracować w biurze rachunkowym musi spełnić przynajmniej kilka najważniejszych wytycznych. Są one umieszczone w rozporządzeniu Ministra Finansów i powinny być bezwzględnie przestrzegane. Za podstawę uważa się zaliczenie

Wiadomości 0 Comments

Od 2018 roku kasy fiskalne będą połączone z centralnym systemem fiskusa

Do 2020 roku wszystkie działające w polskich firmach kasy fiskalne, czyli ponad 1,8 mln urządzeń, będą musiały być połączone z centralnym systemem administracji podatkowej. Rząd chce przez e-paragony poprawić skuteczność kontroli skarbowych i uszczelnić

Wiadomości 3 komentarze

Nowelizacja ustawy o rachunkowości – kogo obejmie?

Sejm uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o rachunkowości. Zdaniem ustawodawcy zmiany obejmą ok. 40 tys. podmiotów. Małe firmy skorzystają z ułatwień dotyczących m.in. sporządzania sprawozdań finansowych. Zmiany mają wymiar finansowy. Szacuje

Wiadomości 0 Comments

Klienci coraz częściej przenoszą rachunki do innych banków

Coraz więcej Polaków decyduje się na przeniesienie rachunku do innego banku. Tylko w I kwartale tego roku na taki krok zdecydowało się blisko 10 tys. osób, o 68 proc. więcej niż rok

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź