1000zł świadczenia rodzicielskiego dla osób bez prawa do zasiłku macierzyńskiego

1000zł świadczenia rodzicielskiego dla osób bez prawa do zasiłku macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2016r. będzie obowiązywała znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych. Oprócz zasady „złotówka za złotówkę”, która pozwoli na korzystanie z zasiłków większej liczbie potrzebujących, wprowadzono świadczenie rodzicielskie, dla tych osób, które nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego, czyli dla bezrobotnych, studentów ani uczniów, osób pracujących na podstawie umów cywilno – prawnych, rolników, niezależnie od dochodu rodziny.

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwał za okres 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Liczba tygodni, przez które wypłacany będzie zasiłek rodzinny, zwiększy się w zależności od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Maksymalna liczba tygodni wypłacania zasiłku to 71 – za pięcioro i więcej urodzonych dzieci.

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało również osobom, które z racji podlegania obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, korzystają z zasiłku macierzyńskiego (np. osoby prowadzące działalność gospodarczą), ale ich wysokość jest niższa niż 1 000zł. W takiej sytuacji, wysokość przysługującego im świadczenia będzie podniesiona do nowego zasiłku rodzicielskiego.

Przyznanie świadczenia rodzicielskiego nie pozbawia osoby bezrobotnej jej statusu, tzn. nadal będzie opłacana na ubezpieczenie zdrowotne i nie utraci prawa do świadczeń z tego tytułu.

Ważną informacją dla osób, które spodziewają się potomstwa przed wejściem w życie nowych przepisów (w ostatnich miesiącach 2015r.) jest fakt, że na tysiączłotowy zasiłek będą mogli liczyć i oni ale świadczenie uzyskają za okresy po 1 stycznia 2016r, a okres pobierania świadczenia będzie krótszy od określonego w ustawie (52 – 71 tygodni) o czas przypadający od urodzenia dziecka do 1 stycznia 2016r.

Osoby korzystające ze świadczenia rodzicielskiego nie stracą przy tym prawa do zasiłku dla bezrobotnych,

Trzeba pamiętać, że prawo do zasiłku rodzinnego nie będzie przysługiwało, jeśli jeden z rodziców będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego. Prawa do zasiłku obok osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego nie będą też miały osoby, które mają prawo skorzystania z tego typu świadczeń z tytułu urodzeniu dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (np. służby mundurowe).


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Dom za granicą z ulgą podatkową
Next Które wyroby tytoniowe podlegają akcyzie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wizyta Donalda Trumpa w Polsce może zwrócić uwagę inwestorów na polską gospodarkę

To pierwsza wizyta w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Eksperci podkreślają, że z politycznego punktu widzenia to sukces polskiej dyplomacji, z gospodarczego – szansa na zwrócenie uwagi zagranicznych inwestorów na sukces ekonomiczny

Wiadomości 0 Comments

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców i zachęty dla naukowców

Dzięki przyjętej przez rząd małej ustawie o innowacyjności ma przyspieszyć współpraca między uczelniami a przedsiębiorcami. Firmy będą mogły liczyć na ulgi podatkowe, a uczelnie – na dodatkowe środki i ułatwienia w prowadzeniu innowacyjnej działalności.

Wiadomości 0 Comments

Konstytucja dla Biznesu czeka na podpis prezydenta

Przyjęta przez parlament na początku marca tego roku Konstytucja dla Biznesu wprowadza pakiet zmian, które mają nie tylko ułatwić prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej, lecz także zbudować całkowicie nowe relacje na linii administracja –

5 komentarzy

 1. alusia
  Grudzień 19, 15:28 Reply
  Na razie mamy niestety wyłącznie obietnice. Jeżeli się spełnią to super, a jak nie to powinniśmy też być do tego przyzwyczajeni.
 2. arek
  Grudzień 23, 15:15 Reply
  Ja w dalszym ciągu czekam na jakieś spełnienie obietnic przez nasz rząd z 500 zł miesięcznie. Zobaczymy co tam wyjdzie.
 3. mania
  Grudzień 29, 18:53 Reply
  No rząd już chyba zaczął spełniać swoje obietnice. Jestem tylko ciekawa, jak długo tak pociągną.
 4. marysia
  Styczeń 07, 15:02 Reply
  No widzę mamy coraz lepiej. Jeszcze, żeby zlikwidować całkiem umowy zlecenia to byłoby dobrze.
 5. darek
  Styczeń 09, 09:24 Reply
  Oczywiście świadczenia powinny być jak najwyższe, ale pamiętajmy, żeby były dostępne dla wszystkich a nie tylko dla wybranych.

Zostaw odpowiedź