1000zł świadczenia rodzicielskiego dla osób bez prawa do zasiłku macierzyńskiego

1000zł świadczenia rodzicielskiego dla osób bez prawa do zasiłku macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2016r. będzie obowiązywała znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych. Oprócz zasady „złotówka za złotówkę”, która pozwoli na korzystanie z zasiłków większej liczbie potrzebujących, wprowadzono świadczenie rodzicielskie, dla tych osób, które nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego, czyli dla bezrobotnych, studentów ani uczniów, osób pracujących na podstawie umów cywilno – prawnych, rolników, niezależnie od dochodu rodziny.

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwał za okres 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Liczba tygodni, przez które wypłacany będzie zasiłek rodzinny, zwiększy się w zależności od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Maksymalna liczba tygodni wypłacania zasiłku to 71 – za pięcioro i więcej urodzonych dzieci.

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało również osobom, które z racji podlegania obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, korzystają z zasiłku macierzyńskiego (np. osoby prowadzące działalność gospodarczą), ale ich wysokość jest niższa niż 1 000zł. W takiej sytuacji, wysokość przysługującego im świadczenia będzie podniesiona do nowego zasiłku rodzicielskiego.

Przyznanie świadczenia rodzicielskiego nie pozbawia osoby bezrobotnej jej statusu, tzn. nadal będzie opłacana na ubezpieczenie zdrowotne i nie utraci prawa do świadczeń z tego tytułu.

Ważną informacją dla osób, które spodziewają się potomstwa przed wejściem w życie nowych przepisów (w ostatnich miesiącach 2015r.) jest fakt, że na tysiączłotowy zasiłek będą mogli liczyć i oni ale świadczenie uzyskają za okresy po 1 stycznia 2016r, a okres pobierania świadczenia będzie krótszy od określonego w ustawie (52 – 71 tygodni) o czas przypadający od urodzenia dziecka do 1 stycznia 2016r.

Osoby korzystające ze świadczenia rodzicielskiego nie stracą przy tym prawa do zasiłku dla bezrobotnych,

Trzeba pamiętać, że prawo do zasiłku rodzinnego nie będzie przysługiwało, jeśli jeden z rodziców będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego. Prawa do zasiłku obok osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego nie będą też miały osoby, które mają prawo skorzystania z tego typu świadczeń z tytułu urodzeniu dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (np. służby mundurowe).


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Dom za granicą z ulgą podatkową
Next Które wyroby tytoniowe podlegają akcyzie?

Może to Ci się spodoba

Kasy fiskalne 0 Comments

Jak długo przechowywać rolki z kas fiskalnych?

Każdy prowadzący działalność, który zapisuje wszystkie działania na kasie fiskalnej musi archiwizować wszystkie wydruki fiskalne. Po ilu latach można zniszczyć lub zutylizować owe materiały? Każdego roku korygowany jest czas przetrzymywania

Wiadomości 0 Comments

2018 rok może przynieść lekki wzrost cen nowych mieszkań

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w dużych miastach mogą nieznacznie wzrosnąć w 2018 roku głównie za sprawą rosnących cen gruntów – prognozują analitycy Urban.one. Deweloperom coraz trudniej znaleźć atrakcyjne lokalizacje pod budowę, a

Wiadomości 0 Comments

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – czym jest i jak się przed nią bronić

Zmieniona w 2016 r. Ordynacja podatkowa zawiera dział dodatkowy poświęcony przeciwdziałania unikaniu opodatkowania. Nowe przepisy weszły w życie 15 lipca br. Dlaczego powstała klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania i czy zniechęci

5 komentarzy

 1. alusia
  19 grudnia, 15:28 Reply
  Na razie mamy niestety wyłącznie obietnice. Jeżeli się spełnią to super, a jak nie to powinniśmy też być do tego przyzwyczajeni.
 2. arek
  23 grudnia, 15:15 Reply
  Ja w dalszym ciągu czekam na jakieś spełnienie obietnic przez nasz rząd z 500 zł miesięcznie. Zobaczymy co tam wyjdzie.
 3. mania
  29 grudnia, 18:53 Reply
  No rząd już chyba zaczął spełniać swoje obietnice. Jestem tylko ciekawa, jak długo tak pociągną.
 4. marysia
  07 stycznia, 15:02 Reply
  No widzę mamy coraz lepiej. Jeszcze, żeby zlikwidować całkiem umowy zlecenia to byłoby dobrze.
 5. darek
  09 stycznia, 09:24 Reply
  Oczywiście świadczenia powinny być jak najwyższe, ale pamiętajmy, żeby były dostępne dla wszystkich a nie tylko dla wybranych.

Zostaw odpowiedź