Anulowanie faktury VAT

Anulowanie faktury VAT

Metody przygotowywania faktury VAT już dawno zostały uregulowane prawnie. Szczegółowo wypisano również sytuacje, w których można sporządzać fakturę korygującą. Ani słowem natomiast nie wspomniano o trybie anulacji. Jednakże każdy prowadzący działalność próbuje sobie sam z tym radzić.

W nawiązaniu do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. można orzec w jakich sytuacjach wystawienie faktury VAT jest stosowne, to jest:

– sprzeczności na fakturze (błędna suma, dane osobowe kupującego/sprzedającego),

– przyznanie zniżek na kupno towarów lub usług po wystawieniu faktury.

W obu przypadkach drukujący fakturę zobowiązany jest do przechowywania dowodów otrzymania faktur, gdyż są podstawą do ulgi podatkowej przydzielanej w czasie, w którym owa faktura została wystawiona.

Jak już zostało ustalone wyżej, anulacja faktury jest realna, aczkolwiek warto zachować szczególną ostrożność. Wyroki sądów w :podobnych|analogicznych sprawach zazwyczaj uzasadniają swoje zarządzenia podobnie. Anulowanie jest zasadne do chwili, gdy faktura nie zostanie przekazana kupującemu (tzn. przed wprowadzeniem jej do obrotu prawnego). W przypadku, gdy nabywca ją podpisze pozostaje jedynie wystawienie faktury korygującej.

Na koniec dla wyjaśnienia, anulowanie, to w interpretacji sądów i urzędów skarbowych, odstąpienie od decyzji zawartych na fakturze z powodu błędnego zapisu. Najmniejsze odchylenie od założeń prawnych jest analizowane przez sąd i surowo karane.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Czy do faktury zawsze trzeba dołączyć paragon?
Next Jak mali podatnicy będą rozliczali VAT po nowym roku?

Może to Ci się spodoba

Wszystko o fakturze powtarzalnej

Każde większe przedsiębiorstwo, renomowana korporacja lub urząd czy biuro muszą nieustannie sporządzać faktury. Niejednokrotnie zakupy się powtarzają, jednak dokument powinien zostać wydany. Czy właściwym pomysłem będzie wdrożenie faktur powtarzalnych? Czym

Faktura 0 Comments

Faktury korygujące in plus – kiedy odliczyć naliczony podatek?

Zgodnie z przepisami podatkowymi prawo do obniżenia kwoty należnego podatku tworzy się w rozliczeniu, w którym podatnik dostał fakturę lub w ciągu dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W przypadku, gdy nabywca

Faktura 0 Comments

Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić VAT?

Każdy podatnik, który nie musi martwić się o podatek VAT ma możliwość przedstawiania każdej transakcji za pośrednictwem faktur. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wprowadzono konkretne ustalenia w tej sprawie oraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź