Co ze starą kasą fiskalną?

Co ze starą kasą fiskalną?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność o charakterze handlowym powinien posiadać kasę fiskalną, aby rejestrować wszystkie transakcje i zdarzenia gospodarcze. Zdarza się jednak, że z czasem eksploatacji urządzenie się psuje lub powinno być wymienione na nowe. Co zrobić ze starym sprzętem? Czy można wyrzucić kasę fiskalną?

Okazuje się, że aby zniszczyć lub wyrzucić kasę należy najpierw dokonać odczytu. Jednak nie samodzielnie. Warto powołać świadka, najlepiej pracownika skarbowego, który będzie czuwał nad poprawnością całej procedury.

W związku ze zdarzeniem odczytu powinno się sporządzić protokół, który szczegółowo opisuje podjęte działania oraz powód pozbycia się kasy fiskalnej. Warto zachować ten dokument, jako potwierdzenie posiadania starego urządzenia, jego poprawności działania oraz uczciwości wobec urzędu skarbowego.

Jeśli przedsiębiorca posiada protokół bez obaw może wyrzucić lub zniszczyć bezużyteczny sprzęt. Jednak wcześniej należy doprowadzić do całkowitego wyczyszczenia pamięci kasy, aby nikt niepowołany nie mógł skorzystać z danych w niej zawartych.

Powyższe zasady co prawda nie posiadają odzwierciedlenia w żadnej ustawie ani zapisie prawnym. Jednak z interpretacji skarbowych wynika, że sposób ten jest najlepszy oraz najkorzystniejszy dla obu stron.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Co z posiłkami na delegacji?
Next Czy w spółce cywilnej odprowadza się podatek dochodowy?

Może to Ci się spodoba

Kasy fiskalne 2 komentarze

Dlaczego sklep internetowy kupuje kasę fiskalną?

W ciągu ostatnich kilku lat otwarto mnóstwo sklepów on-line. Sprzedają ciekawe przedmioty, szczególnie nieosiągalne na większą skalę lub niespotykane w Polsce. Kuszą niskimi cenami i szybko zdobywają oddanych klientów. Czy

Kasy fiskalne 0 Comments

Obowiązujące rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych

Od kwietnia bieżącego roku zostało wprowadzone nowe rozporządzanie w sprawie kas fiskalnych. Dotyczy ono sposobu ewidencjonowania kas oraz warunków ich serwisowania. Przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji, podatnik powinien złożyć do właściwego

Kasy fiskalne 0 Comments

Aktualne rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów dotyczy obniżenia kwoty obrotu, która uprawnia do prowadzenia kasy rejestracyjnej oraz zwolnień z obowiązku prowadzenia rejestru z zastosowaniem tych kas. Rozporządzenie obowiązuje na na rok 2013

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź