Czym jest druk SD-Z2?

Czym jest druk SD-Z2?

Codziennie w różnych okolicznościach umiera kilkuset Polaków. Zostawiają rodziny, przyjaciół i znajomych. Ale również swoje majątki i dobytki całego życia. Zazwyczaj dziedziczą je dzieci, wnukowie lub dalsza rodzina. Jak załatwić wszystkie formalności zgodnie z prawem?

Zgodnie z prawem w pierwszej kolejności należy wypełnić druk SD-Z2 maksymalnie do pół roku od uzyskania spadku lub darowizny.

Prawo reguluje, kto może ubiegać się o przyznanie dziedzictwa zmarłej osoby. W pierwszej kolejności są to małżonkowie, dzieci i wnuki, rodzice i dziadkowie, rodzeństwo, a na samym końcu ojczym lub macocha.

Osoby wymienione wyżej mogą starać się o uzyskania prawa majątkowego na zasadach spadku, darowizny, zapisu w testamencie, polecenia, renty, użytkowania, współwłasności, dostępu do oszczędności.

W przypadku darowizny, zachowku i dziedziczenia konieczne jest odprowadzenie podatku od wzbogacenia się. Jest to bezwzględny obowiązek każdego, kto uzyskał jakieś dobro majątkowe.

Do 2007 roku każdy spadkobierca zmuszony był do poinformowania o nabyciu praw majątkowych w chwili śmierci przekazującego dobra. Od 5 lat istnieje obowiązek informacji o nabyciu praw do pół roku od momentu przyznania. Taka informacja musi zostać zapisana na druku SD-Z2.

Gdy dochodzi do przekazania pieniędzy potwierdzeniem będzie rachunek bankowy oraz potwierdzenie dokonania przelewu. W przypadku praw majątkowych potwierdzeniem jest sporządzenie aktu notarialnego.

W sytuacji, gdy podatnik nie zgłosi faktu lub zgłosi, ale po terminie, wówczas może oczekiwać na wysoką karę za zatajenie prawdy, a nawet przestępstwo skarbowe. Wszystko zależy od rangi konkretnej sprawy.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?
Next Rezygnacja z karty podatkowej

Może to Ci się spodoba

Podatek od spadków i darowizn 0 Comments

Podatek a darowizna mieszkaniowa

W sytuacji darowizn na cele mieszkaniowe kwota, która w obrębie I grupy podatkowej ograniczona jest do wysokości 9637 zł, może być dwukrotnie większa. Natomiast darowizny mieszczące się w powyższym limicie,

Podatek od spadków i darowizn 0 Comments

Kiedy unikniemy podatku CIT od darowizn i spadków?

Według polskiego prawa posiadanie dóbr materialnych, nabytych w związku z testamentem bliskiej osoby jest zwolnione od podatku dochodowego. Spadkobiercami nie objętymi podatkiem są: małżonkowie, rodzice, dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice zastępczy

Podatek od spadków i darowizn 1Comments

Kiedy spadek pozostaje wolny od podatku?

Otrzymanie spadku lub darowizny to dla wielu osób powód do dumy i wyróżnienie. Nie zawsze jednak odbywa się to bez ponoszenia nieplanowanych kosztów. Kiedy zapisy testamentowe są dla spadkobierców wolne

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź