Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Pomoc finansowa instytucji przekazane wspólnie przez małżeństwo umożliwia potrącenie darowizny od przychodu, dzięki czemu można zmniejszyć podatek do uiszczenia. Najlepiej zrobić to ze wspólnego konta, jednak jest też sposobność operacji z konta jednego z partnerów. Warunkiem, aby uniknąć komplikacji z fiskusem, jest umieszczenie w tytule obu małżonków.

Przekaz z wspólnego konta jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym, gdyż dopuszcza potrącenie od przychodu obojga z nich, bez zbędnych powikłań.

W deklaracji podatkowej odnoszącym się do 2014 roku wliczymy wsparcie przekazane od stycznia do grudnia tego roku. Potrącenia dokonuje się wypełniając konkretne formularze podatkowe.

Tylko pomoc danych podmiotów na specjalne cele pozwoli zmniejszyć dochód do opodatkowania.

Perspektywy oddanych darowizn są następujące:

– obiekty wierzeń religijnych,

– kościelna aktywność charytatywno-opiekuńcza,

– treść krwiodawstwa,

– zapomoga organizacji pożytku publicznego (np. urzędy, kluby sportowe, spółdzielcze stowarzyszenie mieszkalne).

Każda jednostka ma w obowiązku przekazać kwotę na sprecyzowany cel. Takimi motywami mogą być: wsparcie osób potrzebujących, sztuka i kultura czy promocja i ochrona zdrowia.

By określić wysokość darowizny i skorzystać z przypisanego odliczenia ustalonego wsparcia potrzebna jest skrupulatna dokumentacja. Są to m.in. potwierdzenia przelewu, rachunki, z których wypływa suma darowizny, pokwitowanie odbioru darowizny.

Komplet tej kategorii dokumentów licząc od roku, w którym płacimy podatek, trzeba zatrzymać na okres 5 lat.

Małżeństwo ma możliwość poczynić wspólnie pomocy bez względu na to czy rozliczają się wspólnie czy oddzielnie. W chwili wspólnego rozliczenia w pierwszej kolejności trzeba odjąć odpowiednią sumę od dochodu razem z innymi odliczeniami, w następnej kolejności, w celu wspólnego odprowadzenia podatku, należy zsumować dochody.

Komplikacje pojawiają się w chwili, kiedy przelew przeprowadzany jest z konta jednego z małżonków. Problemy z fiskusem mogą być rezultatem niewłaściwie skompletowanej dokumentacji. W związku z tym wskazane jest dokładnie poznać już w czasie wręczenia darowizny z nieodłącznymi załącznikami do deklaracji podatkowej.

Paula Honc
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Nowelizacja praw dotyczących prowadzenia pełnej księgowości
Następny Jakich dochodów nie można łączyć?

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Komentarz

Innowacje kluczowe dla rozwoju branży ubezpieczeniowej

Rynkowy sukces firm ubezpieczeniowych uzależniony jest od innowacji – wynika ze światowego badania przeprowadzonego przez KPMG wśród ubezpieczycieli. Dotyczą one zarówno dystrybucji ubezpieczeń, która rozwija się w różnych kanałach, budowania oferty dla klientów

Wiadomości 6 komentarzy

Czy biuro rachunkowe powinno rozwijać swoją stronę?

Na rynku obecnie mamy tysiące biur rachunkowych, a konkurencja jest bardzo duża. Są jednak jeszcze miejsca na nowo powstające biura, które wcale z powodu swojego początku kariery nie są na

Wiadomości 0 Komentarz

Co zmieniło się w podatku rolnym?

Od 2014 roku wdrożono nowelizację w podatku rolnym. Chodzi przede wszystkim o wybranie nowego przelicznika oraz zminimalizowanie ryzyka. Jak obecnie liczy się podatek rolny? Jak sprawdza się obowiązujący kurs? Na

Wiadomości 0 Komentarz

Firmy zaciągają coraz więcej kredytów. Ich koszt może być niższy nawet o 40 proc

Eksperci uważają, że niekorzystne otoczenie nie wpływa na razie na aktywność sektora bankowego wobec przedsiębiorstw. W tym roku akcja kredytowa kierowana do firm ma się zwiększyć o 12 proc. Najbardziej spowolni dynamika

Wiadomości 1 Komentarz

Jakie są limity podatkowe w bieżącym roku?

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą ryczałtu lub księgi przychodów i rozchodów i w poprzednim roku przekroczyli określone limity przychodów w roku 2013 utracili możliwość korzystania z niektórych udogodnień podatkowych.

Wiadomości 0 Komentarz

Rzetelna firma.pl – świetna promocja dla uczestników programu

Wiele jest znaków rozpoznawczych dobrych i sprawdzonych firm. Najważniejsze są opinie zadowolonych klientów – jedna szczera opinia może zdziałać więcej niż wiele reklam. Równie ważne jest posiadanie certyfikatów, wydawanych przez

1 Komentarz

  1. Janka
    15 września, 15:46 Odpowiedz
    Darowizna nie powinna być opodatkowana. I tak cały ten fiskus ma za dużo pieniędzy i nie wiem po co ciągle zmienia przepisy i kombinuje, żeby mieć ich jeszcze więcej. Ciągle mało.

Zostaw odpowiedź