Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego

Pomoc finansowa instytucji przekazane wspólnie przez małżeństwo umożliwia potrącenie darowizny od przychodu, dzięki czemu można zmniejszyć podatek do uiszczenia. Najlepiej zrobić to ze wspólnego konta, jednak jest też sposobność operacji z konta jednego z partnerów. Warunkiem, aby uniknąć komplikacji z fiskusem, jest umieszczenie w tytule obu małżonków.

Przekaz z wspólnego konta jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym, gdyż dopuszcza potrącenie od przychodu obojga z nich, bez zbędnych powikłań.

W deklaracji podatkowej odnoszącym się do 2014 roku wliczymy wsparcie przekazane od stycznia do grudnia tego roku. Potrącenia dokonuje się wypełniając konkretne formularze podatkowe.

Tylko pomoc danych podmiotów na specjalne cele pozwoli zmniejszyć dochód do opodatkowania.

Perspektywy oddanych darowizn są następujące:

– obiekty wierzeń religijnych,

– kościelna aktywność charytatywno-opiekuńcza,

– treść krwiodawstwa,

– zapomoga organizacji pożytku publicznego (np. urzędy, kluby sportowe, spółdzielcze stowarzyszenie mieszkalne).

Każda jednostka ma w obowiązku przekazać kwotę na sprecyzowany cel. Takimi motywami mogą być: wsparcie osób potrzebujących, sztuka i kultura czy promocja i ochrona zdrowia.

By określić wysokość darowizny i skorzystać z przypisanego odliczenia ustalonego wsparcia potrzebna jest skrupulatna dokumentacja. Są to m.in. potwierdzenia przelewu, rachunki, z których wypływa suma darowizny, pokwitowanie odbioru darowizny.

Komplet tej kategorii dokumentów licząc od roku, w którym płacimy podatek, trzeba zatrzymać na okres 5 lat.

Małżeństwo ma możliwość poczynić wspólnie pomocy bez względu na to czy rozliczają się wspólnie czy oddzielnie. W chwili wspólnego rozliczenia w pierwszej kolejności trzeba odjąć odpowiednią sumę od dochodu razem z innymi odliczeniami, w następnej kolejności, w celu wspólnego odprowadzenia podatku, należy zsumować dochody.

Komplikacje pojawiają się w chwili, kiedy przelew przeprowadzany jest z konta jednego z małżonków. Problemy z fiskusem mogą być rezultatem niewłaściwie skompletowanej dokumentacji. W związku z tym wskazane jest dokładnie poznać już w czasie wręczenia darowizny z nieodłącznymi załącznikami do deklaracji podatkowej.

Paula Honc
www.gazetapodatkowa.net

Previous Nowelizacja praw dotyczących prowadzenia pełnej księgowości
Next Jakich dochodów nie można łączyć?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Klienci wracają do T-Mobile. Operator nową ofertą i komunikacją chce zawalczyć o klientów

T-Mobile zaostrza konkurencję na rynku usług telekomunikacyjnych. Telekom chce być liderem w zakresie konsumpcji danych i mocno rozwija tę kategorię usług. Postawił na zmianę komunikacji i wprowadził nowe oferty, co  ma zdystansować konkurencję

Wiadomości 0 Comments

Szefie daj pracownikowi lunch. Wszyscy odczują korzyści finansowe

Pracownik, który otrzymuje od pracodawcy dofinansowanie do posiłków jest wydajniejszy o 20%, a liczba absencji spada o 27% – wynika z badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To świetne argumenty, aby

Wiadomości 0 Comments

20- i 30-latkowie chętnie zakładają własne firmy

Do 2025 roku milenialsi mają stanowić już ponad trzy czwarte wszystkich zatrudnionych na rynku pracy. Generacja Y to pokolenie z „żyłką do biznesu”, dlatego część z nich zatrudnia się sama, zakładając własną

1 Comment

  1. Janka
    15 września, 15:46 Reply
    Darowizna nie powinna być opodatkowana. I tak cały ten fiskus ma za dużo pieniędzy i nie wiem po co ciągle zmienia przepisy i kombinuje, żeby mieć ich jeszcze więcej. Ciągle mało.

Zostaw odpowiedź