Dlaczego wprowadzono faktury pro-forma?

Dlaczego wprowadzono faktury pro-forma?

Każdy właściciel przedsiębiorstwa wie, że świadectwem zakończonej transakcji jest faktura. Zwykle zawiera wartość zakupu, metodę zapłaty oraz przedmiot zamówienia. Od dłuższego czasu spotyka się tak zwane faktury pro-forma, bardzo podobne do zwykłych rachunków. Czym się wyróżniają i z jakiego powody tak zostały określone?

W zgodzie z prawem wszystkie zdarzenia gospodarcze o charakterze handlowym muszą być dokumentowane i mieć formę zapisu księgowego. Jest to czynność konieczna, która normuje wielkość przychodów oraz przysługujący podatek.

W przypadku zakupów dokonywanych przez firmę sprzedawca musi przygotować fakturę, jako gwarancję dokonanej transakcji. Natomiast prywatni kupujący mogą uzyskać jedynie rachunek. Bywa jednak, że wystawiają tzw. faktury pro-forma.

Faktury pro-forma wykorzystywane są w sytuacjach, kiedy nie jest to wymagane. Oznacza to, że może je zdobyć każdy, bez skutków podatkowych i konsekwencji prawnych. Od normalnej faktury różni się tylko tytułem.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Dlaczego lepiej uważać na skimming?
Next Czy podatek akcyzowy jest obowiązkowy?

Może to Ci się spodoba

Faktura 0 Comments

Czym różni się faktura korygująca od noty korygującej?

Dla wielu firm odróżnienie faktury korygującej od noty korygującej jest prawie niemożliwe. Aczkolwiek w 2014 roku wprowadzone zostaną nowe ustawy, które od razu zastąpią prawo sprzed 2 lat. O czym

Faktura 0 Comments

Zmiany dotyczące wystawiania faktury VAT

W roku 2013 wprowadzonych zostało wiele innowacji w zakresie wystawiania faktury VAT. Podatnicy VAT musieli poznać nowe przepisy i dostosować je do swoich programów finansowo księgowych. Nowelizacja wprowadzona w bieżącym

Faktura 0 Comments

Wszystko o e-fakturach

Faktury wysyłane za pośrednictwem internetu cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że pozwalają zaoszczędzić koszty wysyłki oraz druku i zakupu papieru. Dodatkowo działanie takie propaguje ochronę środowiska i

1 Comment

  1. Grześ
    22 września, 22:21 Reply
    Dla mnie jest to bez sensu, skoro różni się tylko nazwą. Czasem wszystko mi się przez to miesza, ale nie wnikam po co niektóre rzeczy robią. A Wy co o tym sądzicie?

Zostaw odpowiedź