Jak odprowadzić formowe składki pod koniec roku?

Jak odprowadzić formowe składki pod koniec roku?

W ubiegłym roku ustalono nowe wytyczne dotyczące opłacania zaliczki za listopad na rzecz PIT. Do tej pory należało dwukrotnie zapłacić składkę, aby zmieścić się w roku podatkowym. Aktualnie nie ma takiego przymusu. Jak w związku z tym uiszczać opłaty, żeby funkcjonować w zgodzie z prawem?

Wedle zmian w ustawie właściciel może grudniową składkę uregulować dopiero na początku roku następnego. To korzystne rozwiązaniem, bowiem można uchronić się przed dużymi opłatami w czasie największych rozchodów.

Okazuje się jednak, że nie każdy posiadacz własnego biznesu może skorzystać z nowych udogodnień. Ograniczenia dotyczą głównie tych podatników, którzy notują wysokie przychody na koniec roku podatkowego. Do tej pory składkę ustalało się na podstawie dochodów z poprzednich miesięcy, ale w odniesieniu do grudnia, jako najlepszego okresu sprzedaży, byłoby to niesprawiedliwe. Zatem pieniądze muszą zostać zatrzymane przez dłuższy czas, aby dobrze rozliczyć się ze swoich przychodów.

Reasumując, trzeba bardzo uważać, aby odpowiednio policzyć wszystkie składki i zobowiązania wobec instytucji skarbowych. Wszystkie odstępstwa od przyjętych norm będą karane.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Ile właściciel pojazdu zapłaci za nieważne ubezpieczenie?
Next Kasy rejestrujące – kiedy zakupić nową?

Może to Ci się spodoba

Działalność gospodarcza 1Comments

Jak odliczyć koszty biura od prywatnego mieszkania?

Często zdarza się, że biznesmen zakłada działalność gospodarczą u siebie w domu. Zaprasza kontrahentów lub prowadzi biuro na wyznaczonej powierzchni mieszkalnej. W związku z tym może on włączyć do wydatków

Podatnik w urzędzie 3 komentarze

Konsekwencje ukrywania dochodów

Każda osoba, która kieruje przedsiębiorstwem zobowiązana jest do rozliczania się ze swoich dochodów z urzędem skarbowym oraz do opłacania należnych podatków. W przypadku, gdy obowiązki te nie są spełniane firma

Działalność gospodarcza 0 Comments

Jaki wpływ mają kursy walut na deklaracje PIT?

Przedsiębiorca działający na rynkach międzynarodowych i posługujący się obcymi walutami ma obowiązek składając zeznanie PIT przeliczyć wszystkie kwoty na polskie złotówki. Prawo polskie nie dopuszcza ewidencji zdarzeń gospodarczych w walutach

1 Comment

  1. Karol
    Wrzesień 19, 14:29 Reply
    Wedle zmian w ustawie właściciel może grudniową składkę uregulować dopiero na początku roku następnego. A moim zdaniem lepszym wyjściem jest koniec grudnia.

Zostaw odpowiedź