Jak odprowadzić formowe składki pod koniec roku?

Jak odprowadzić formowe składki pod koniec roku?

W ubiegłym roku ustalono nowe wytyczne dotyczące opłacania zaliczki za listopad na rzecz PIT. Do tej pory należało dwukrotnie zapłacić składkę, aby zmieścić się w roku podatkowym. Aktualnie nie ma takiego przymusu. Jak w związku z tym uiszczać opłaty, żeby funkcjonować w zgodzie z prawem?

Wedle zmian w ustawie właściciel może grudniową składkę uregulować dopiero na początku roku następnego. To korzystne rozwiązaniem, bowiem można uchronić się przed dużymi opłatami w czasie największych rozchodów.

Okazuje się jednak, że nie każdy posiadacz własnego biznesu może skorzystać z nowych udogodnień. Ograniczenia dotyczą głównie tych podatników, którzy notują wysokie przychody na koniec roku podatkowego. Do tej pory składkę ustalało się na podstawie dochodów z poprzednich miesięcy, ale w odniesieniu do grudnia, jako najlepszego okresu sprzedaży, byłoby to niesprawiedliwe. Zatem pieniądze muszą zostać zatrzymane przez dłuższy czas, aby dobrze rozliczyć się ze swoich przychodów.

Reasumując, trzeba bardzo uważać, aby odpowiednio policzyć wszystkie składki i zobowiązania wobec instytucji skarbowych. Wszystkie odstępstwa od przyjętych norm będą karane.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Ile właściciel pojazdu zapłaci za nieważne ubezpieczenie?
Next Kasy rejestrujące – kiedy zakupić nową?

Może to Ci się spodoba

Działalność gospodarcza 1Comments

Zobowiązania i przywileje posiadających karty podatkowe

Najłatwiejsza forma odprowadzania podatku z tytułu prowadzenia działalności jest karta podatkowa. Często wybierana jest przedsiębiorców, którzy mają średniej klasy dochody. Jak działa ten sposób rozliczenia i czy warto się na

Działalność gospodarcza 3 komentarze

Formularz PIT-36 nie tylko dla przedsiębiorców

Formularz PIT-36 najczęściej wypełniają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jednak nie tylko oni. Przedstawiamy sytuacje, w których PIT-36 musi zostać wypełniony przez osobę prywatną. Praca za granicą Formularz PIT-36 przeznaczony jest

Działalność gospodarcza 1Comments

Czym są dodatnie lub ujemne różnice kursowe?

Podmioty gospodarcze, których zobowiązania lub zapłata wyrażone są w walutach obcych w rozrachunkach podatkowych są zobowiązane przeliczyć je na złotówki. Istniejące wówczas różnice podatkowe wpływają na wartość podstawy opodatkowania. Krajowe

1 Comment

  1. Karol
    19 września, 14:29 Reply
    Wedle zmian w ustawie właściciel może grudniową składkę uregulować dopiero na początku roku następnego. A moim zdaniem lepszym wyjściem jest koniec grudnia.

Zostaw odpowiedź