Jak rozliczyć eksploatowanie samochodu z silnikiem elektrycznym?

Jak rozliczyć eksploatowanie samochodu z silnikiem elektrycznym?

W celu zaliczenia wydatków związanych z użytkowaniem pojazdów do kosztów podatkowych należy potwierdzić ich comiesięczne zużycie. Standardowo robi się to w oparciu o tak zwaną kilometrówkę. Dokument ten nie ma zastosowania dla samochodów napędzanych silnikiem elektrycznym i hybrydowym.

Artykuł 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT zalicza wydatki związane z użytkowaniem samochodów nie będących własnością firmy do kosztów uzyskania przychodów. Owe wydatki liczone są na postawie iloczynu liczby przejechanych kilometrów oraz stawki za dany odcinek określonej w Rozporządzeniu Ministra. W związku z tym konieczne jest prowadzenie ewidencji pojazdu zawierającej:

– imię, nazwisko i adres kierowcy,

– numer rejestracyjny samochodu,

– pojemność silnika,

– numer porządkowy wpisu,

– datę i cel wyjazdu z uwzględnieniem przebiegu trasy,

– liczbę przejechanych kilometrów,

– koszt podróży,

– dane właściciela pojazdu.

Prawo to nie ma zastosowania dla samochodów elektrycznych i hybrydowych wykorzystywanych podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Problem z rozliczeniem zużycia tych pojazdów wynika z niemożliwości oceny pojemności silnika, a co za tym idzie oznaczenia stawki kilometrowej. W związku z tym cały wydatek na poczet używania tego typu floty samochodowej uznawany jest za koszty uzyskania przychodu. Podobna sytuacja dotyczy samochodów posiadających jednocześnie napęd elektryczny i spalinowy, gdzie podstawą funkcjonowania jest energia elektryczna.

W praktyce pozwala to na nie prowadzenie przez przedsiębiorcę ewidencji pojazdów tego typu. Jest to aspekt silnie przemawiający za uwzględnieniem wynajmu takich pojazdów do celów biznesowych.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kiedy możemy zwolnić towary i usługi od podatku VAT?
Next Koszty prowadzenia karty podatkowej wciąż rosną

Może to Ci się spodoba

Mandat dla pracownika – jak księgować?

Wielu podwładnych, szczególnie w branży przedstawicielstwa handlowego, ma samochód zapisany na firmę i może z niego korzystać w ramach spełnianych przez siebie powinności zawodowych. Niejednokrotnie zmierzają w różne miejsca, ignorują

Samochód 3 komentarze

Kto może uzyskać kartę paliwową?

Wielu przedsiębiorców korzysta obecnie z leasingu długoterminowego. To bardzo dobre wyjście dla małych i średnich firm, które nie mogą sobie pozwolić na większe wydatki. Jedną z dodatkowych propozycji takiego wynajmu

Samochód 1Comments

Jaka stawka za kilometr – czyli kilometrówka w 2013 roku

Aktualnie wiele przedsiębiorstw i dużych firm musi jeździć w różne miejsca, załatwiać, umawiać się z kontrahentami. Bez samochodu byłoby to zdecydowanie trudniejsze. Nie zawsze jednak przedsiębiorstwo stać na zakup nowych

1 Comment

  1. Czesio
    04 września, 14:40 Reply
    A moim zdaniem w przedsiębiorstwie powinna być prowadzona ewidencja pojazdów i wszelkie wydatki powinny być tam zapisane. Bo pracownicy często używają samochodu służbowego, jako prywatnego.

Zostaw odpowiedź