Kiedy możemy zwolnić towary i usługi od podatku VAT?

Kiedy możemy zwolnić towary i usługi od podatku VAT?

Ustawa z dnia 11 lipca 2012 roku Prawa Podatkowego budzi sporo wątpliwości podczas praktycznego jej stosowania. Mianowicie podmioty gospodarcze nie wiedzą, kiedy należy starać się o zwolnienie podatkowe dóbr. Procedurę tę wykonuje się z początkiem nowego roku podatkowego, czy też w miesiącu, którego dotyczy ulga podatkowa?

Operację mającą na celu zwolnienie z obowiązku podatkowego dla konkretnych dóbr i usług należy rozpocząć z dniem 1 stycznia nowego roku podatkowego. Zapisy w prawie uniemożliwiają złożenie wniosku w dowolnym miesiącu, ponieważ musi upłynąć rok od roku zdarzenia. Nie określa się tu słowa rok jako 12 miesięcy.

Prawo to dotyczy także przedsiębiorcę, który miał prawo w ubiegłych okresach do zwolnienia, ale go nie wykorzystał. Jeśli przychody z prowadzonej działalności gospodarczej nie przekraczają kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, właściciel jest zwolniony z obowiązku odprowadzania podatku od towarów i usług.

Bardzo istotne przed rozpoczęciem działalności gospodarczej jest zapoznanie się z ulgami, które mogą nas dotyczyć. Zapłacony podatek nie ulega zwrotowi, nawet jeśli byliśmy zwolnieni z konieczności jego opłaty.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Zmiany w prawie podatkowym od 2013 roku
Next Jak rozliczyć eksploatowanie samochodu z silnikiem elektrycznym?

Może to Ci się spodoba

Zwolnienia 0 Comments

Podatek za pożyczenie pieniędzy?

Zdarza się, że przedsiębiorcy mają problemy finansowe i szukają dodatkowych pieniędzy. Zwykle mogą liczyć na zaprzyjaźnione firmy, które są w lepszej sytuacji i mogą użyczyć ustaloną kwotę. Czy taka pożyczka

Zwolnienia 0 Comments

Kiedy biuro rachunkowe może być zwolnione z podatku VAT?

Ze zniesienia podatku VAT mogą korzystać przedsiębiorstwa, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przewyższyła limitu określonego w przepisach prawa podatkowego. Jeżeli biuro rachunkowe świadczy usługi w ramach doradztwa nie ma

Zwolnienia 0 Comments

Czy dobra używane są objęte podatkiem VAT?

Sprzedając rzeczy, które były używane przez ponad pół roku, nie mamy obowiązku odprowadzenia od nich podatku VAT. Zgodnie z ustawą o VAT zwolnieniu podatkowemu podlegają rzeczy użytkowane przez przedsiębiorcę, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź