Kiedy przysługują nam ulgi z tytułu amortyzacji?

Kiedy przysługują nam ulgi z tytułu amortyzacji?

Stopień amortyzacji to wartość procentowa pokazująca zużycie konkretnego środka trwałego w znanym czasie. Mnożąc sumę procentową i kwotę początkową ustalamy część kosztów podatkowych. Dodatkowo poszczególne stawki amortyzacyjne są określane przez państwo.

Owe stawki mogą być parę razy zmieniane przez zainteresowanego. Możemy je określić od początku konkretnego miesiąca, w którym zaczęły być używane środki materialne. Gdy obniżymy charakteryzowaną wartość od pierwszego miesiąca eksploatacji to zdecydujemy się na stosowanie amortyzacji liniowej. Jeśli nie, podatnik ma prawo do zmiany decyzji w każdym następnym roku podatkowym.

Kwota odpisów amortyzacyjnych jest dodatkowo opisywana mianem umorzenia odnośnie podatku przychodowego. Tego rodzaju odliczeniem w firmach zajmują się księgowe, rozważając o polityce amortyzacji indywidualnych środków trwałych. Oczywiście zużycie jest uzależnione od otoczenia i okresu eksploatacji danych przedmiotów i urządzeń.

W rzeczywistości zmniejszyć kwotę amortyzacji możemy:

– dla zakupionego środka materialnego w pierwszym miesiącu roku zapisania go w ewidencji,

– dla amortyzowanego już środka nie później niż w pierwszym miesiącu w konkretnym roku rozliczeniowym, w którym miało czas umorzenie eksploatacji.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kiedy małżeństwo odliczy ulgę podatkową od darowizn?
Next Ile za podatek od nagrody?

Może to Ci się spodoba

Amortyzacja 0 Comments

Korzystne metody amortyzacji

Amortyzacja może zostać przeprowadzona na podstawie środków trwałych, wartości niematerialnych lub o charakterze prawnym. Obecnie przedsiębiorcy mają do dyspozycji przynajmniej kilka metod amortyzacji. Zatem jaką opcję wybrać, aby była najkorzystniejsza?

Amortyzacja 0 Comments

Jak podwyższyć stawkę amortyzacyjną?

Podatnicy mają możliwość podwyższenia stawki amortyzacyjnej dla środków trwałych ujętych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Prawo owe dotyczy budynków używanych w warunkach pogorszonych lub ogólnie złych. Za określone warunki uważa się

Amortyzacja 0 Comments

Na czym polega amortyzacja dygresywna?

Wyboru o sposobie amortyzacji dokonuje się na początku i później nie można nic zmienić. Warto dlatego zastanowić się nad trafnym wyborem, aby w przyszłości go nie żałować. Jednym z rozwiązań

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź