Kto może przyjmować listy z US?

Kto może przyjmować listy z US?

Każde pismo urzędowe przekazywane za pośrednictwem poczty powinno być dostarczane do rąk własnych i sygnowane podpisem odbiorcy. Jednak nie zawsze można go zastać w domu. Czy list może odebrać ktoś z domowników lub nawet sąsiad?

W dokumentach np. dla Urzędu Skarbowego podatnik musi deklarować adres zameldowania, zamieszkania oraz adres korespondencyjny. W ostatnim przypadku może podać miejsce, gdzie najczęściej przebywa, np. miejsce pracy, adres rodziców.

Okazuje się, że według aktualnie obowiązującego prawa pod nieobecność podatnika list urzędowy może odebrać członek rodziny (jeśli ukończył 18 lat), dozorca lub sąsiad. Dodatkowo musi podpisać pokwitowanie swoim nazwiskiem oraz zapewnić przekazanie przesyłki do odpowiedniej osoby. Jeśli pismo z opóźnienie trafi do odbiorcy lub zaginie, wówczas odpowiedzialność ponosi osoba, która pobrała przesyłkę od listonosza.

Jeśli toczone jest postępowanie skarbowe, wówczas każde opuszczenie miejsca zamieszkania przez podatnika (które przekracza dwa miesiące) musi zostać zgłoszone do Urzędu Skarbowego.

W przypadku, gdy listonosz nie zastanie nikogo w domu, wówczas zostawia awizo, a samo pismo trafia do placówki poczty i jest tam przetrzymywane przez okres dwóch tygodni. Dodatkowo Urząd Skarbowy przekazuje informację o niedoręczeniu listu.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Jak liczyć koszty remontu mieszkaniowego?
Next Telefon komórkowy a przychód zatrudnionego

Może to Ci się spodoba

Podatnik w urzędzie 0 Comments

Kiedy warto płacić podatek VAT?

Rejestracja podatnika VAT jest przymusowa tylko w momencie, jeśli roczny dochód działalności przekracza 150 tys. zł. Co prawda istnieją w Polsce zwolnienia z płatności podatku VAT, jednak nie zawsze się

Podatnik w urzędzie 1Comments

Interpretacje podatkowe

Przedstawiając sytuacje faktyczną przedsiębiorstwa w organach państwowych powinniśmy skupić się na rzetelnym przekazie informacji. Jeśli jednak dojdzie do jakiś wątpliwości, instytucja państwowa nie rozpatrzy dany wniosek z powodu naruszenia artykułu

Rozliczenia VAT 0 Comments

Jak mali podatnicy będą rozliczali VAT po nowym roku?

Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące metody rozliczania podatku VAT przez małych przedsiębiorców. Do końca poprzedniego roku za małych przedsiębiorców uważało się wszystkie firmy, dla których dochód

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź