Kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

Kto może starać się o zasiłek przedemerytalny?

Zasiłek przedemerytalny przyznawany jest osobom, które mają wieloletnie kwalifikacje zawodowe i niespodziewanie tracą zatrudnienie. Jednak, żeby skorzystać z pomocy, wcześniej trzeba uzupełnić i złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jakie ograniczenia ciążą na świadczeniu przedemerytalnym?

Na wstępie warto wyjaśnić, że zasiłek przedemerytalny przysługuje osobom, które utraciły pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji przez przedsiębiorcę i dodatkowo mają powyżej 56 lat (kobiety) i 61 (mężczyźni) i odpowiednio 20 i 25 lat pracy. O świadczenie mogą ubiegać się również pracownicy, którzy stracili stanowisko z powodu poważnych kłopotów firmy oraz mają 55 lat życia i 30 lat stażu pracy (kobiety) oraz 60 lat życia i 35 lat doświadczenia zawodowego (mężczyźni).

Zasiłek przedemerytalny należy się także osobom, które prowadziły własną działalność gospodarczą powyżej dwóch lat lub znajdują się na liście osób bezrobotnych w lokalnym urzędzie pracy. Oprócz tego panie powinny mieć ukończony 56. rok życia (+ 20 lat pracy), a panowie 60. rok życia (+ 30 lat pracy).

Świadczenie wydawane jest na wniosek złożony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba jednak pamiętać, że w momencie, kiedy bezrobotny posiada prawo do innych zasiłków musi wskazać tylko jedną opcję.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Czy zarobki wpływają na efektywność w pracy?
Next Komu należy się ubezpieczenie wypadkowe?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności

Łączne oszczędności Polaków wynoszą już przeszło 1,2 bln zł i rosną. Jak jednak wynika z badania firmy Lindorff co najmniej jedna trzecia społeczeństwa w ogóle nie ma odłożonych pieniędzy na przyszłość. Blisko 60 proc.

Wiadomości 0 Comments

Od maja firmy zyskały dostęp do pierwszych 670 mln zł w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy

Na kilka dni przed obchodzonym 9 maja Dniem Europy uruchomiono w Polsce dostęp do pierwszych tanich pożyczek dla przedsiębiorców na pobudzenie innowacyjnych inwestycji w ramach planu Junckera. Plan ten zakłada, że w całej Unii

Finanse 0 Comments

Wszystko o umowach forfaitingowych

Jedną z metod sprzedaży wierzytelności jest zastosowanie umowy forfaitingu. Podpisywana jest między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w wybranej formie. W jakim celu wybiera się tego rodzaju umowy?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź