Niebezpieczna gotówka

Niebezpieczna gotówka

Szefowie resortu finansów NBP, banków komercyjnych oraz podmiotów działających na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego uważają, że popularność płatności gotówką szkodzi Polsce i Polakom. O trzech zagrożeniach, jakie eliminuje instalacja terminala w punkcie sprzedaży opowiada Jarosław Archacki, Dyrektor Sprzedaży w firmie PaySquare.

1. Papierowa przynęta

Pierwszym podstawowym zagrożeniem, z którym borykają się właściciele sklepów i innych punktów sprzedaży jest ryzyko związane z przetrzymywaniem gotówki w obiekcie. Napady i włamania wydają się odległą kwestią dopóki problem nie dotknie konkretnego sklepu czy punktu usługowego. Co prawda, różnego rodzaju alarmy i zabezpieczenia zmniejszają niebezpieczeństwo, jednak nie eliminują go całkowicie. Dodatkowo konieczność transportowania gotówki do banku naraża właściciela sklepu na kolejne groźne sytuacje, gdyż posiadanie przy sobie gotówki bywa niebezpieczne.

2. Fałszerstwa

Druga sprawa to podrabiane banknoty. Pomimo wysokich standardów bezpieczeństwa, coraz częściej dochodzi do przypadków fałszowania bądź wprowadzania w obieg falsyfikatów walutowych. Należy pamiętać, że posłużenie się fałszywym banknotem jest przestępstwem, a w razie zatrzymania falsyfikatu jego właściciel nie ma prawa zwrotu równowartości. W momencie, kiedy w sklepie panuje wzmożony ruch, sprzedawcy nie mają czasu na dokładne sprawdzenie każdego przyjmowanego banknotu. A fałszerze nie próżnują. Często podrabiane są banknoty o mniejszych nominałach, żeby nie wzbudzały podejrzeń. Poza tym jakość podróbek może być tak dobra, że na pierwszy rzut oka nie sposób ich rozpoznać. Również eksperci alarmują, że w najbliższych latach może wzrastać liczba wprowadzanych do obiegu fałszywych pieniędzy. Jak wynika z raportu MSW, w 2013 roku w Polsce wykryto w obiegu ponad 6,2 tys. falsyfikatów euro.

Podrabiano też więcej stu- i pięćdziesięciozłotówek niż w poprzednich latach – liczba ujawnionych w 2013 roku fałszywek to ponad 9 tys. Przyjmowanie transakcji za pomocą terminali płatniczych zapobiega tego typu sytuacjom oraz pozwala zaoszczędzić czas przeznaczany na sprawdzanie banknotów. Warto też dodać, że używanie gotówki zwiększa prawdopodobieństwo pomyłek podczas wydawania reszty.

3. Konkurencja

Trzecim zagrożeniem, które niesie za sobą przyjmowanie wyłącznie płatności gotówkowych przez sprzedawców jest utrata klientów. Coraz więcej konsumentów w Polsce świadomie korzysta z transakcji bezgotówkowych i preferuje taką formę płatności. Niejednokrotnie klient może nie mieć przy sobie gotówki i z tego powodu nie zrobić zakupów w sklepie, w którym nie będzie mógł zapłacić kartą. Sprzedawcy konkurują stale zwiększając różnorodność asortymentu, jednak często zaniedbują podstawowe usługi, których brak może spowodować utratę klientów na rzecz konkurencji.

Oprócz eliminacji opisanych zagrożeń, transakcje bezgotówkowe zapewniają wygodę, a tym samym zwiększają atrakcyjność sklepu. Sprzedawca nie musi martwić się o bilon niezbędny do wydawania reszty. Może także oferować dodatkowe usługi takie jak cashback czy doładowanie telefonu.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Usługi finansowe przydatne w chłodne dni
Następny Jak szybko nauczyć się języka?

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Komentarz

Wszystko o umowach forfaitingowych

Jedną z metod sprzedaży wierzytelności jest zastosowanie umowy forfaitingu. Podpisywana jest między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w wybranej formie. W jakim celu wybiera się tego rodzaju umowy?

Finanse 0 Komentarz

Przybywa skarg dotyczących inwestycji na rynku walutowym

Do Biura Rzecznika Finansowego, który wspiera klientów instytucji rynku finansowego, wpływa coraz więcej skarg dotyczących inwestycji na rynku walutowym. Forex traktowany jest jako alternatywa dla lokat bankowych, których oprocentowanie wciąż spada,

Finanse 1 Komentarz

Kiedy przedsiębiorstwo może starać się o kredyt?

Niepokojąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw to nic nowego. Całe mnóstwo małych i średnich firm ma dość duże problemy z ustabilizowaniem płynności finansowej i nie może dać przyzwolenia na większe wydatki. Często

Wiadomości 0 Komentarz

Tylko 16 proc. Polaków odkłada na emeryturę

Na tle innych państw Polacy oszczędzają niewiele. Tylko ok. 16 proc. odkłada środki z myślą o przyszłej emeryturze. Zła sytuacja demograficzna i wielomiliardowy deficyt w ZUS zmuszają młodsze pokolenia do zadbania o emerytury na własną

Wiadomości 0 Komentarz

Co druga firma z sektora MSP ma problemy z płynnością finansową

W segmencie małych i średnich przedsiębiorstw, problem utraty płynności dotyka ponad połowy z nich – podkreśla Michał Pawlik, prezes Narodowego Funduszu Gwarancyjnego. Najmniejsze firmy często najdłużej czekają na pieniądze od kontrahentów i to

Finanse 0 Komentarz

Wyniki gospodarcze napędzają branżę leasingową

Polska branża leasingowa odnotowała historyczne wyniki w pierwszym półroczu 2017. W tym czasie dynamika wzrostu branży przekroczyła 11 proc. rdr., a firmy leasingowe udzieliły finansowania w wysokości 31,8 mld zł. W leasingu

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź