Pełny bak w firmowym aucie tańszy o 30zł

Pełny bak w firmowym aucie tańszy o 30zł

Od 1 lipca 2015r weszły w życie przepisy, które umożliwią sporej grupie kierowców zaoszczędzić na kosztach zakupu paliwa znaczące kwoty.

Właściciele aut firmowych (również tych, używanych częściowo także do celów prywatnych) od lipca mogą odliczać 50 proc. VAT-u od zakupionego paliwa. Możliwość odliczenia dotyczy zarówno zatankowanej benzyny, oleju napędowego, jak i gazu LPG.

Przepisy, które obejmą prawdopodobnie ok. 2 mln właścicieli aut firmowych są niezwykle korzystnej. Wszystko to dlatego, że po raz pierwszy w polskich przepisach istnieje możliwość odliczania podatku VAT zarówno od aut używanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej, jak i samochodów firmowych, które są częściowo użytkowane do celów prywatnych.

Przed wejściem w życie nowelizacji, aby odliczyć VAT od wydatków na paliwo, trzeba było prowadzić skrupulatne rozliczenia przejechanych kilometrów, w dodatku przywilej odliczeń mieli tylko przedsiębiorcy, którzy kupowali paliwo do pojazdów użytkowanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

Od lipca wystarczy, aby właściciel samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy, okazał fakturę zakupu paliwa i już będzie uprawniony do dokonania odliczenia połowy wartości VAT.

Jedno tankowanie będzie tańsze o ok. 30zł. Zakładając, że do baku wlejemy 60 litrów paliwa w cenie 5zł za litr, to należność brutto dla stacji paliw wyniesie 300zł. W tym zawarta jest kwota podatku VAT w wysokości blisko 56zł. Zatem oszczędność w postaci połowy wartości podatku VAT to blisko 28zł.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Faktury uproszczone. Kiedy można je stosować?
Next Czego powinni się obawiać notoryczni dłużnicy

Może to Ci się spodoba

Nadpłacona przez sprzedawców oleju opałowego akcyza do odzyskania

8 sierpnia 2016 r. został opublikowany wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie o sygn. C-418/14 (Dz. Urz. UE C:2016:287 z dnia 8 sierpnia 2016

E-paragony fiskalne mają pomóc w walce z szarą strefą. Jej udział w stratach VAT może sięgać 50 mld zł

Szara strefa odpowiada nawet za 40 proc. luki w VAT. Straty budżetu z tego tytułu szacuje się na ok. 50 mld zł. Dlatego rząd wprowadza kolejne zmiany, które mają uszczelnić system. Jednym

Odliczanie i zwroty podatku 0 Comments

Zwrot podatku od towarów i usług w miesiąc

Nadpłatę związaną z podatkiem od towarów i usług standardowo otrzymuje się w ciągu dwóch miesięcy. Okazuje się, że zwroty mogą być dokonywane nawet w ciągu miesiąca. Kto ma prawo do

8 komentarzy

 1. Dondi96
  03 sierpnia, 12:37 Reply
  Według mnie jest to dobra opcja, ponieważ kierowcy firmowych samochodów w ogóle ich nie szanują (chyba, że są to sami właściciele). Szybciej zużywają się części eksploatacyjne, zaś 30zł mniej na paliwo zawsze można przeznaczyć na bieżące naprawy.
 2. Maciek
  04 sierpnia, 00:56 Reply
  Faktycznie pomysł dobry. Jednak coraz bardziej boli mnie fakt, że to firmowe konta, firmowe rabaty i wszystkie inne firmowe opcje są coraz bardziej popularne. Sam także skorzystałbym z tych 30 zł, ale niestety nie można mieć wszystkiego.
 3. piotryk
  04 sierpnia, 18:10 Reply
  Jednego nie mogę zrozumieć: czemu to zawsze firmy mają wszelkie rabaty i inne rzeczy, a normalny szarak ma ciągle tylko podwyżki?
  • Mariusz
   05 sierpnia, 21:35 Reply
   Ponieważ nasze państwo nieudolnie próbuje pomóc powstającym firmom, jednak błędnie szukają wyjścia z tej sytuacji. Co do Twojej wypowiedzi, to masz całkowitą rację. Przeciętny Jan Kowalski ma z roku na rok więcej podwyżek niż ulg.
   • Małgorzata
    05 sierpnia, 23:40 Reply
    Dobrze to ująłeś - "nieudolnie". Co niektórym firmom z paliwa, skoro przez polskie prawo mają problemy z rozwijaniem się? Jedna opłata, druga opłata. Start marny, chociaż czasami pomysł dobry.
 4. Mariusz
  05 sierpnia, 21:51 Reply
  Bak tańszy o 30zł, ale zamiast zainwestować w pracowników dając im podwyżkę, kwota ta zapewne idzie do kieszeni inwestora.
 5. JanK
  06 sierpnia, 13:22 Reply
  Teoretycznie rzecz biorąc to piękna sprawa, w końcu to oszczędność, a to na pewno dobra rzecz. Jednak mam wątpliwość czy na pewno te pieniążki idą tam gdzie trzeba, wszyscy wiedzą o co chodzi :)
 6. kabaretke
  07 sierpnia, 16:51 Reply
  Według mnie nie powinni sobie odliczać tych 50%. Tym sposobem auta firmowe będą częściej wykorzystywane do prywatnych celów.

Zostaw odpowiedź