Przejęcie firmy od rodziców a podatki

Przejęcie firmy od rodziców a podatki

Od wielu lat w Polsce obowiązuje podatek od spadków i darowizn. Zatem każde przekazanie mienia wiąże się z dodatkowymi kosztami skarbowymi. Istnieje jednak sposób na uniknięcie opłat, jeśli rodzice oddają biznes dzieciom. Jak formalnie ominąć prawo spadkowe?

Najlepszym rozwiązaniem będzie przejęcie przedsiębiorstwa, ponieważ w takich przypadkach opodatkowanie nie obowiązuje. Można tego dokonywać krok po kroku przez cykliczne przekazywanie części firmy, aż dojdzie do pełnego przejęcia.

Podatek nie jest naliczany bez względu na to, czy firma przekazywana jest częściowo lub od razu w całości. Jednak liczy się fakt, w jaki sposób doszło do przejęcia. Jeśli miało miejsce płatne przekazanie, wówczas należy rozliczyć się ze zobowiązań podatkowych. W związku z tym najlepiej nie pobierać żadnych opłat.

Należy pamiętać, aby nie popełnić bardzo popularnego błędu, czyli nie zamykać firmy przed dokonaniem przejęcia. Przede wszystkim dlatego, że w takim przypadku również obowiązuje podatek i konieczne będzie uiszczenie opłaty od tak zwanego spisu z natury.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Zadania Elektronicznego Urzędu Podawczego
Next Podstawowe powinności inkasenta

Może to Ci się spodoba

Podatnik w urzędzie 1Comments

Interpretacje podatkowe

Przedstawiając sytuacje faktyczną przedsiębiorstwa w organach państwowych powinniśmy skupić się na rzetelnym przekazie informacji. Jeśli jednak dojdzie do jakiś wątpliwości, instytucja państwowa nie rozpatrzy dany wniosek z powodu naruszenia artykułu

Podatnik w urzędzie 1Comments

Podważenie interpretacji podatkowej

Interpretacje podatkowe wydawane są przez urzędy, instytucje skarbowe oraz Ministerstwo Finansów w związku z dyskusyjnymi problemami na temat opodatkowania. Zwykle uważane są za dodatkowy wyznacznik prawa, który uściśla i szczegółowo

Podatnik w urzędzie 3 komentarze

Jak uzyskać zwrot podatku za materiały budowlane?

Możliwość uzyskania zwrotu VAT za materiały budowlane z początkiem 2014 roku ulegnie znacznej zmianie. Zostanie on bardzo wąski i nie wszystkim będzie przysługiwał w odróżnieniu od aktualnego prawa. Przede wszystkim

2 komentarze

  1. Bronek
    Wrzesień 12, 16:40 Reply
    Od wielu lat obowiązuje podatek od spadków i darowizn, a mi się po prostu wydaje, że ten podatek powinien być zniesiony. Bo dostajemy coś na przykład od rodziców i to bardziej prezent, za który nie powinno być podatku.
  2. masia
    Styczeń 26, 11:43 Reply
    Szkoda, że ja nie mam rodziców z firmą. Zawsze to jest jakiś lepszy start w przyszłość.

Zostaw odpowiedź