Przejęcie firmy od rodziców a podatki

Przejęcie firmy od rodziców a podatki

Od wielu lat w Polsce obowiązuje podatek od spadków i darowizn. Zatem każde przekazanie mienia wiąże się z dodatkowymi kosztami skarbowymi. Istnieje jednak sposób na uniknięcie opłat, jeśli rodzice oddają biznes dzieciom. Jak formalnie ominąć prawo spadkowe?

Najlepszym rozwiązaniem będzie przejęcie przedsiębiorstwa, ponieważ w takich przypadkach opodatkowanie nie obowiązuje. Można tego dokonywać krok po kroku przez cykliczne przekazywanie części firmy, aż dojdzie do pełnego przejęcia.

Podatek nie jest naliczany bez względu na to, czy firma przekazywana jest częściowo lub od razu w całości. Jednak liczy się fakt, w jaki sposób doszło do przejęcia. Jeśli miało miejsce płatne przekazanie, wówczas należy rozliczyć się ze zobowiązań podatkowych. W związku z tym najlepiej nie pobierać żadnych opłat.

Należy pamiętać, aby nie popełnić bardzo popularnego błędu, czyli nie zamykać firmy przed dokonaniem przejęcia. Przede wszystkim dlatego, że w takim przypadku również obowiązuje podatek i konieczne będzie uiszczenie opłaty od tak zwanego spisu z natury.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Zadania Elektronicznego Urzędu Podawczego
Next Podstawowe powinności inkasenta

Może to Ci się spodoba

Podatnik w urzędzie 7 komentarzy

Kiedy czynny żal jest konieczny?

Obowiązkiem każdego podatnika w Polsce jest wywiązywanie się z obowiązków podatkowych oraz przekazywanie odpowiednich formularzy w wyznaczonym terminie. Bywają jednak przypadki, które utrudniają wykonanie powinności ustawowych. Co zrobić, aby nie

Podatnik w urzędzie 1Comments

Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo

Każdy, kto prowadzi w Polsce przedsiębiorstwo ma powinności wobec Skarbówki oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o rozliczenia podatkowe. Wedle prawa konkretne deklaracje muszą być składane do określonych urzędów. Poza tym

Podatnik w urzędzie 2 komentarze

Ile powinno trwać postępowanie podatkowe?

Najważniejszym zadaniem organów podatkowych jest analizowanie spraw o charakterze skarbowym w ciągu 30 dni. Jeśli postępowanie okaże się bardziej skomplikowane możliwe jest wskazanie nowej daty zamknięcia sprawy. Ile powinno trwać

2 komentarze

  1. Bronek
    Wrzesień 12, 16:40 Reply
    Od wielu lat obowiązuje podatek od spadków i darowizn, a mi się po prostu wydaje, że ten podatek powinien być zniesiony. Bo dostajemy coś na przykład od rodziców i to bardziej prezent, za który nie powinno być podatku.
  2. masia
    Styczeń 26, 11:43 Reply
    Szkoda, że ja nie mam rodziców z firmą. Zawsze to jest jakiś lepszy start w przyszłość.

Zostaw odpowiedź