Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?
Aktualizacja prawa w kraju skierowała uwagę na problem komunikowania się w urzędach osób niepełnosprawnych. Obejmuje to głównie Polaków głuchych i pozbawionych wzroku.
Na wsparcie ze strony państwowych pracowników mogą liczyć osoby posiadające trwałe lub czasowe trudności z porozumiewaniem się, członkowie ich rodzin oraz ich legalni opiekunowie. Pomoc dotyczy głównie poprawy drogi kontaktu ze wszystkimi organami państwowymi oraz jednostkami pierwszej pomocy.
Jaki wybór ma osoba niepełnosprawna? Może kontaktować się z wyżej scharakteryzowanymi organami drogą internetową, przesyłać wiadomości SMS oraz poprzez aplikacje do rozmowy, takie jak na przykład GG lub Skype.
Dodatkowo w kontaktach personalnych może służyć pomocą tłumacz państwowy lub opiekun, który jest w stanie ułatwić proces porozumienia się. Opiekun musi mieć ukończony 16. rok życia. Specjaliści z zakresu komunikacji niejednokrotnie uczą się języka migowego, by niepełnosprawny mógł samodzielnie załatwiać formalności w urzędach.
Niestety wiele instytucji krajowych nie jest odpowiednio wyposażona dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych korzystających z wózków inwalidzkich.
Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net
4 komentarze
Adam
06 września, 14:24Rafał
11 września, 14:34marysia
07 stycznia, 15:08masia
26 stycznia, 11:39