Sprzedaż akcji a podatek

Sprzedaż akcji a podatek

Kupno i sprzedaż akcji to dzisiaj bardzo popularny sposób zarabiania pieniędzy w dość krótkim czasie. Kiedy jednak mówić należy o konieczności opłacenia podatku z tytułu sprzedaży akcji?

Jest to przede wszystkim sytuacja, w której cena akcji sprzedawanej jest wyższa od ceny akcji kupowanej. Mowa wówczas o zysku czyli także o uzyskaniu przychodu.

W przypadku wzbogacenia związanego ze sprzedażą akcji podatnika obowiązuje 19% opodatkowanie. I procent ten należy odliczyć od ogólnej kwoty przychodu.

Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy akcje są sprzedawane systematycznie, wówczas należy odprowadzić podatek za każdym razem i w tej samej wysokości.

Za moment uzyskania przychodu związanego ze zbyciem akcji uważa się dzień, w którym sprzedawca uzyskał zapłatę. Oznacza to, że chwila otrzymania zapłaty jest chwilą wzbogacenia się, osiągnięcia zysku ze sprzedaży.

Za przychód uważa się kwotę uzyskaną ze sprzedaży, do którego dodaje się także koszty maklerskie, kupno papierów wartościowych bez pośredników, pokrycie odsetek i dodatkowych opłat oraz kredytów na zakup akcji.

Prawidłowe rozliczenie podatkowe następuje po upływie roku podatkowego, tzn. że od chwili sprzedaży akcji do momentu rozliczenia upływa cały rok.

PIT-38 służy do właściwego odliczenia podatku za kupno papierów wartościowych i formularz ten powinien zostać przekazany do właściwej instytucji w terminie do 30 kwietnia każdego roku rozliczeniowego.

Natomiast PIT-8C wypełniać powinni ci, którzy podczas kupna akcji korzystali z pomocy jakiegokolwiek biura maklerskiego. Nie można zapominać o uwzględnieniu wszystkich kosztów manipulacyjnych, nawet tych, o których maklerzy nie wiedzą.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Zakup alkoholu nie jest przychodem
Następny Kiedy warto płacić podatek VAT?

Może to Ci się spodoba

Rozliczenia PIT-ów 3 komentarze

Formularz PIT-36 nie tylko dla przedsiębiorców

Formularz PIT-36 najczęściej wypełniają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jednak nie tylko oni. Przedstawiamy sytuacje, w których PIT-36 musi zostać wypełniony przez osobę prywatną. Praca za granicą Formularz PIT-36 przeznaczony jest

Korekta zeznania podatkowego

Termin składania deklaracji PIT oraz CIT upływa 30 kwietnia każdego roku. Do końca kwietnia należy też wpłacić na konto urzędu skarbowego kwoty wykazane z zeznaniu rocznym jako niedopłata. Do deklaracji,

Rozliczenia PIT-ów 1 Komentarz

Czego unikać przy składaniu zeznania PIT przez Internet?

Według Ministerstwa Finansów najczęstszymi błędami podczas elektronicznego składania zeznania podatkowego przez podatników były statusy: 414, 412 oraz 411. Status 414 dotyczy błędów podczas weryfikacji danych identyfikacyjnych. Przyczyną tego błędu jest

Rozliczenia PIT-ów 0 Komentarz

Zmiany w uldze abolicyjnej wprowadzają limit odliczenia do 1360 zł

Od stycznia 2021 roku osoby, które rozliczają dochody z zagranicy zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia, skorzystają z ulgi podatkowej tylko do kwoty 1360 zł. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że ma to zapobiec nieprawidłowościom i unikaniu

Rozliczenia PIT-ów 0 Komentarz

Do 18 kwietnia urzędy skarbowe wypełnią za podatników PIT

Jeszcze przez  tydzień podatnicy mogą skorzystać z pomocy urzędów skarbowych przy wypełnianiu deklaracji rocznych. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało ponad 300 tys. osób. W tym roku może być ich znacznie

Ile zyskasz, gdy przyznasz się do nieujawnionej darowizny

Przyjęta przed laty i niezgłoszona do opodatkowania darowizna może być źródłem sporych kosztów podatnika. Jeśli organ podatkowy ujawni taki fakt, nakłada daninę od nieujawnionych dochodów w wysokości 75% podstawy opodatkowania.

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź