Czym są księgi nierzetelne i wadliwe?
Funkcjonowanie działalności na rynku gospodarczym obarczone jest przymusem posiadania ksiąg dokonanych transakcji, chyba, że podmiot określił inną formę określania przychodów. W polskim prawie istnieje termin ksiąg wadliwych i nierzetelnych. Kiedy spotykamy tego typu określenia?
Księga wadliwa dotyczy dokumentów stworzonych nielegalnie, tj.: nie stosujących się do form i zasad zarezerwowanych w tego typu dokumentach. Księga nierzetelna to taka, w której zawarte informacje nie są prawdziwe. Oba stany mogą być dowodem podczas postępowania sądowego.
Operacje gospodarcze mogą zostać uznane za niewykonane, jeśli instytucja nie posiada potwierdzeń ich dokonania, czyli na przykład faktur lub umów zlecenia obowiązku. Niestety, wszystkie wykroczenia i oszustwa obarczone są konsekwencjami.
W przypadku nieznacznych wykroczeń, czyli takich, których wartości nie stanowią duże kwoty, otrzymamy mandat finansowy. Jeśli jednak problem jest dużej rangi i opiewa na sporą sumę musimy liczyć się ze znaczna grzywną sięgającą nawet do trzydziestokrotności najmniejszego wynagrodzenia w Polsce. Minimalna płaca wynosi w tym roku 1600 zł brutto.
Za wadliwe lub nierzetelne mogą zostać określone tylko fragmenty ksiąg, a nie ich całość. Nie zmienia to jednak faktu konieczności poniesienia kary za bezprawne postępowanie. Dodatkowo ważne jest, czy przestępstwo zostało dokonane świadomie, czy przez pomyłkę osób prowadzących rozliczenia skarbowe i podatkowe w określonych placówkach gospodarczych.
Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!