Co z kosztami sądowymi?

Co z kosztami sądowymi?

Wielu przedsiębiorców znajduje się w konflikcie z konkurencją lub byłymi klientami. Często waśnie i spory kończą się w sądzie i to on rozstrzyga kto ma rację. Druga strona musi pokryć koszty sądowe oraz podporządkować się pozostałym wytycznym. Jak prawidłowo rozliczać takie koszty i czy można wpisać je w koszty prowadzenia działalności?

Jak pokazuje polskie prawo i interpretacje rozegranych już spraw koszty sądowe nie mogą być wpisane w koszty uzyskania przychodu, chyba że chodzi o sprawy egzekucyjne czy ściąganie należności. W przypadku zwykłych rozpraw nie może być o tym rozwiązaniu mowy.

Wiadomo, że każda sprawa jest inna i należy podchodzić do niej jednostkowo, jednak ogólnie przyjęta norma zabrania tego typu praktyk i sugeruje odchodzenie od tego typu praktyk odzyskiwania pieniędzy.

Są sytuacje, kiedy koszty sądowe mogą zostać wpisane do kosztów uzyskania przychodu firmy, jednak najlepiej, gdyby o tym decydował sąd, który najlepiej zna szczegóły sprawy i może orzec w tej sprawie sprawiedliwie i według aktualnego prawa.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Od stycznia same nowości w leasingu
Next Ryczałt rozliczany raz w roku

Może to Ci się spodoba

Kiedy do kosztów 3 komentarze

Co z podatkiem przy zakupie licencji?

Wielu przedsiębiorców kupuje różne licencje, aby korzystać z programów komputerowych, rozwiązań technologicznych lub innych rzeczy posiadających prawa autorskie. Każda taka transakcja powinna zostać wpisana w koszty uzyskania przychodu. Dlaczego tak

Kiedy do kosztów 1Comments

AC a reperacja pojazdu służbowego

Użytkowanie samochodu służbowego wiąże się w ryzykiem wypadkowym. Gdy dojdzie do kolizji przedsiębiorca może (na podstawie AC) reperować pojazd. Zatem czy naprawdę można uznać za koszty uzyskania przychodów? Wedle ustawy

Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi

Kiedy do kosztów 1Comments

Wszystko o kosztach uzyskania przychodów od remontu i ulepszeń

Do kosztów podatkowych można zaliczyć zarówno remont, jak i ulepszenie środków trwałych. Koszty remontu wliczane są w całości w koszty uzyskania przychodu. Koszty na ulepszenie środka trwałego podlegają odpisom amortyzacyjnym.

3 komentarze

 1. Karolina
  04 września, 14:51 Reply
  Moim zdaniem przedsiębiorcy powinni dogadać się na spokojnie. Nie ma sensu ciągać się po sądach, bo to tylko strata czasu i pieniędzy i oczywiście bardzo dużo nerwów.
 2. kala
  10 sierpnia, 13:56 Reply
  Wiadomo, że każda sprawa jest inna i należy podchodzić do niej jednostkowo. W niektórych nie da się być po prostu spokojnym.
 3. agon
  20 grudnia, 12:14 Reply
  Jeżeli to przedsiębiorca przegra to powinien wziąć na siebie całą kwotę, a jeżeli przegra ten drugi to on.

Zostaw odpowiedź