Czy warto posiadać status małego podatnika?
Mali podatnicy to przedsiębiorcy, którzy uzyskując ten tytuł otrzymali także dodatkowe przywileje podatkowe. Owi przedsiębiorcy mają możliwość rozliczania podatku VAT po trzech miesiącach metodą kasową, wpłacać podatek dochodowy kwartalnie oraz mogą dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Poniżej przedstawiono niektóre z udogodnień wynikających ze statusu mały podatnik 2013.
O status małego podatnika w 2013 roku mają przedsiębiorcy, których sprzedaż w roku ubiegłym nie przekroczyła kwoty 4 922 000zł. Przychód małego podatnika pośrednika został obniżony do kwoty 185 tysięcy złoty, o 15 tysięcy mniej niż w roku ubiegłym. Pośrednikami podatkowymi są między innymi: maklerzy, agenci i inne podmioty świadczące podobny zakres usług.
Metoda kasowa rozliczania podatku VAT pozwala na rozliczanie dochodów ze sprzedaży dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty od klienta. Problem pojawia się, gdy klientem jest podmiot nierozliczający podatku VAT. Obowiązek podatkowy postaje w tej sytuacji z dniem uzyskania części lub całości wynagrodzenia nie przekraczając 180 dni od daty wydania lub przekazania towaru. Ta metoda jest korzystna dla małych działalności gospodarczych, ponieważ właściciel opłaca należne podatki w momencie posiadania środków ze sprzedaży.
Kwartalne rozliczanie podatku VAT działa tych samych zasadach co standardowe comiesięczne rozliczanie. Różnica polega na dłuższym możliwym okresie uregulowania podatku, który wynosi trzy miesiące. Inni przedsiębiorcy nie posiadający statusu mogą składać zeznania kwartalne, ale zobowiązania są uiszczać zadatki na poczet pierwszego i drugiego miesiąca danego kwartału.
Mały podatnik ma możliwość uniknięcia miesięcznego naliczania zaliczek na podatek dochodowy i wybrać okres kwartalny. Przedsiębiorca o swoim wyborze powinien powiadomić pisemnie urząd skarbowy do 20 lutego określonego roku podatkowego.
Prawo do jednorazowego zaliczania zakupionych środków trwałych w koszty uzyskania przychodu w miesiącu wprowadzenia ich do ewidencji to kolejny plus dla małych przedsiębiorców. Prawo dotyczy to środków trwałych z grup 3-8. Należy pamiętać, iż ustalenia nie dotyczą kupionych samochodów osobowych.
Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net
1 Komentarz
Karol
19 września, 14:33