Czym charakteryzuje się księga inwentarzowa?

Czym charakteryzuje się księga inwentarzowa?

Wielu właścicieli we własnym zakresie dba o dokumenty firmy i realizuje wszelkie sprawy formalne. W tej grupie są również księgi inwentarzowe, które ewidencjonują środki trwałe. Na jakich zasadach powinny być prowadzone? Kiedy nie jest to konieczne?

W pierwszej kolejności warto powiedzieć, że księga inwentarzowa wykorzystywana jest do księgowania wszystkich środków trwałych. Oczywiście funkcjonują prawnie określone reguły, według których trzeba ją prowadzić i nie ma wyjątków od normy.

Przede wszystkim konieczne jest zastosowanie chronologii i odpowiednich elementów. Chodzi o nr inwentarzowy, nazwę obiektu, wartość początkową i ewentualne zmiany, datę pozyskania oraz oznaczenia i inne ważne informacje.

Najczęściej księga inwentarzowa jest ustanawiana okresowo lub rocznie, wszystko zależy od wskazania wygodniejszej i lepszej formy. Od czasu do czasu firma zdobywa środki trwałe niebędące jej własnością (dzierżawa, najem, amortyzacja, leasing) i to także trzeba zarejestrować w księdze.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 4 komentarze

Wszystkie śmieci na swoim miejscu

Częstym problemem na osiedlach mieszkaniowych, ale również w przypadku domków jednorodzinnych jest segregacja i przechowywanie śmieci. Stojące na klepiskach wielkie kontenery, podobnie zresztą jak, nierzadko przepełnione, kubły na śmieci nie

Finanse 0 Comments

Media społecznościowe to miejsce najgorętszych dyskusji o bankach i oszczędzaniu

Internauci chętnie dyskutują w sieci o oszczędnościach. W I kwartale tego roku w mediach społecznościowych pojawiło się blisko 90 proc. wszystkich wzmianek o bankach – wynika z badania IMM. Klienci radzą, czasami dają gotowe rozwiązania.

Wiadomości 0 Comments

Rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami mieszkań i domów

Wyjazdy weekendowe i wakacyjne to okazja dla złodziei. Miesiące wiosenne i letnie to także okres, kiedy rośnie ryzyko szkód spowodowanych anomaliami pogodowymi. Choć zdarzeniom losowym nie zawsze można zapobiec, to ubezpieczenia pozwalają uzyskać środki

2 komentarze

  1. Bijek
    23 września, 22:17 Reply
    Ja u mnie mam księgi inwentarzowe na 3 miesiące każda. Wtedy jakoś dużo łatwiej mi wyszukać jeśli jest jakiś problem, sprawa itp. Ogólnie abrdzo użyteczna sprawa.
  2. kapix
    24 września, 22:02 Reply
    U znajomego wiem, że prowadzili oni właśnie taką księgę, ale 2 letnią. Strasznie gruba "Książka". Nie wiem czemu taki długi okres, czy to jest zgodne z prawem?

Zostaw odpowiedź