Jak wygląda egzekucja administracyjna?

Jak wygląda egzekucja administracyjna?

Celem każdej egzekucji jest wykonanie oraz egzekwowanie należności lub innych czynności zgodnie z postanowieniem egzekucyjnym. Cała procedura obywa się w oparciu o ustawę sprzed 47 lat, która dokładnie ustala zakres koniecznych działań. Jak wygląda administracyjne postępowanie egzekucyjne? Kiedy są podstawy do zastosowania takiego rozwiązania?

Na wstępie należy powiedzieć, że egzekucja administracyjna może zostać wszczęta w związku z podatkami, opłatami skarbowymi, karami pieniężnymi, mandatami, zwrotami, importowaniem lub eksportowaniem towarów, akcyzami oraz wpłatami i wypłatami.

Sposób postępowania egzekucyjnego zależy od indywidualnej sytuacji. Zwykle podatnik otrzymuje upomnienie i wezwanie do zapłaty (czasami nawet kilkakrotnie) i dopiero później rozpoczyna się całą procedurą. Jeśli przypadek jest poważny, a zadłużenia celowe, wówczas można rozpocząć działania bez żadnego uprzedzenia.

Całe postępowanie rozpoczyna się na podstawie wniosku. Wnosi go osoba, która czuje się pokrzywdzona i wobec której nie spłacono zadłużenia. Musi jednak posiadać dowody potwierdzające deklarowany stan rzeczy.

Justyna Blahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Adaptacja budynku gospodarczego a koszty uzyskania przychodów
Next Wszystko o kosztach uzyskania przychodów od remontu i ulepszeń

Może to Ci się spodoba

Egzekucja podatkowa 2 komentarze

Egzekucja podatkowa – co nam zostanie?

Podawanie nieprawdziwych danym w Urzędzie Skarbowym w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, obarczone jest ryzykiem egzekucji. Owa procedura polega na zajęciu dóbr posiadanych przez zadłużonego podatnika. Egzekucja to rodzaj przymusu mający

Terminy podatkowe 0 Comments

Termin – rzecz święta, nawet dla chorego podatnika

Osoby, które przez chorobę nie dotrzymały terminu, nie mogą liczyć na łaskawość fiskusa. Przekonał się o tym były członek zarządu jednej ze spółek, który ubiegał się o przywrócenie terminu na

2 komentarze

  1. Jarek
    17 września, 14:43 Reply
    Celem każdej egzekucji jest wykonanie oraz egzekwowanie należności lub innych czynności zgodnie z postanowieniem egzekucyjnym. A dla mnie to zwykłe nękanie człowieka.
  2. misek
    13 sierpnia, 15:47 Reply
    Sposób postępowania egzekucyjnego zależy od indywidualnej sytuacji. Zwykle podatnik otrzymuje upomnienie i wezwanie do zapłaty.

Zostaw odpowiedź