Termin –  rzecz święta, nawet dla chorego podatnika

Termin – rzecz święta, nawet dla chorego podatnika

Osoby, które przez chorobę nie dotrzymały terminu, nie mogą liczyć na łaskawość fiskusa. Przekonał się o tym były członek zarządu jednej ze spółek, który ubiegał się o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania uzasadniając zwłokę długotrwałą i ciężką chorobą potwierdzoną zwolnieniem lekarskim.

Sprawa dotyczyła byłego członka zarządu, którego urzędnik fiskusa obciążył odpowiedzialnością za nieopłacenie odsetek od nieterminowej wpłaty zaliczki na podatek dochodowy.

Mężczyzna nie odebrał decyzji naczelnika urzędu skarbowego, ten zaś uznał, że decyzja została doręczona 12 grudnia 2014r. (przez zastosowanie instytucji doręczenia zastępczego). Po miesiącu od tego wydarzenia, działając w imieniu mężczyzny doradca podatkowy złożył odwołanie od decyzji wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia.

Jako uzasadnienie niedotrzymania terminu podano ciężką i długotrwałą chorobę byłego członka zarządu oraz fakt, że mężczyzna przebywał wówczas w szpitalu. Doradca utrzymywał, że naczelnik urzędu skarbowego został powiadomiony przez zainteresowanego o złym stanie zdrowia. Uznał też, że w takim przypadku mężczyzna nie mógł brać czynnego udziału w postępowaniu, odbierać korespondencji, a w szczególności dochować terminu wniesienia odwołania i ustanowienia pełnomocnika.

Naczelnik urzędu skarbowego nie wyraził zgody na przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Zdaniem urzędnika przedstawienie zaświadczenia lekarskiego i choroba nie uprawdopodabniają faktu, że uchybienie terminu nastąpiło bez winy mężczyzny (przyp.: art. 162 §1 Ordynacji podatkowej – W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy).

Zdaniem urzędnika podatnika musiałby wykazać, że złożenie odwołania nie było możliwe ze względu na rodzaj choroby oraz, że chory nie mógł skorzystać z pomocy domowników lub innych osób. Jak zauważył naczelnik na zwolnieniu lekarskim znalazło się wskazanie, że chory może chodzić. Pobyt w szpitalu datowany był na maj i lipiec 2014 r., a zwolnienie lekarskie kończyło się 17 grudnia, co według naczelnika dawało mężczyźnie możliwość odbioru decyzji w dniu następnym, czyli 18 grudnia.

Sprawę rozpatrzył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Sąd przypomniał, że do niezawinionych przyczyn uchybienia terminu zalicza się problemy komunikacyjne, klęski żywiołowe czy nagła choroba podatnika lub jego pełnomocnika, która nie pozwoliła na wyręczenie się inną osobą. Jeśli choroba jest długotrwała, to musi być takiego rodzaju, który uniemożliwia złożenie odwołania, a podatnika nie miał zarazem kto wyręczyć.

Jak zauważył sąd, stan zdrowia mężczyzny nie był na tyle poważny (biorąc pod uwagę wskazanie lekarza o możliwości chodzenia), by uniemożliwiał działanie lub wyręczenie się inną osobą. Podkreślił też, że osoba, która zdolna jest do poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o swoim stanie zdrowia, tym bardziej mogła złożyć stosowne odwołanie.

W wyroku  z 2 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 855/15 sąd orzekł, że stanowisko naczelnika urzędu skarbowego w tej sprawie było słuszne.

Poprzedni Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – czym jest i jak się przed nią bronić
Następny Napłata podatku przez płatnika a wniosek o stwierdzenie nadpłaty

Może to Ci się spodoba

Urząd skarbowy 1 Komentarz

Charakterystyka tajemnicy skarbowej

Tajemnica skarbowa to obowiązek każdego pracownika instytucji o charakterze skarbowym i podatkowym. Zazwyczaj potwierdzeniem jest podpisanie odpowiedniej klauzuli oraz zapoznanie się z ewentualnymi karami za rozpowszechnianie ukrytych informacji. Czym właściwie

Wiadomości 3 komentarze

Nadpłata podatkowa w praktyce

Nadpłata podatkowa to termin, z jakim można zetknąć się składając zeznanie podatkowe do organu właściwego, czyli właściwego Urzędu Skarbowego. Co to jest nadpłata? I czy trzeba się jej obawiać? Uspokajamy

Urząd skarbowy 7 komentarzy

Ignorowanie korespondencji od fiskusa działa na niekorzyść podatnika

Korespondencja z urzędem skarbowym należy do niemal codziennych zajęć przedsiębiorcy. Zazwyczaj podatnik wysyła różnego rodzaju deklaracje, wyjaśnienia i zapytania. Gdy urząd skarbowy kieruje list do podatnika można spodziewać się wszystkiego.

Terminy podatkowe 1 Komentarz

Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo

Każdy, kto prowadzi w Polsce przedsiębiorstwo ma powinności wobec Skarbówki oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o rozliczenia podatkowe. Wedle prawa konkretne deklaracje muszą być składane do określonych urzędów. Poza tym

Urząd skarbowy 0 Komentarz

60 proc. Polaków uważa się za przygotowanych do prowadzenia własnego biznesu

Chociaż blisko dwie trzecie Polaków uważa, że założenie firmy w naszym kraju jest proste, nie przekłada się to na intencje przedsiębiorcze, które z roku na rok słabną – wynika z raportu PARP „Global Entrepreneurship

Urząd skarbowy 0 Komentarz

Ruszył pierwszy etap e-Urzędu Skarbowego. Podatnik złoży tam deklarację, wyśle wniosek do urzędu i zapłaci zaległy mandat

Zaczęło się 1 lutego, potrwa do września 2022 roku. Stopniowe wprowadzanie e-Urzędu Skarbowego na razie pozwala na złożenie e-PIT-u, załatwienie spraw poprzez aplikację e-mikrofirma oraz wgląd w nieopłacone mandaty. Za pomocą kilku

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź