Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem
Sprzedajesz laptopy, tablety, konsole do gier telefony komórkowe lub smartfony? Sprawdź komu wydasz fakturę bez naliczonego podatku VAT!
Od 26 czerwca 2015r. na portalu podatkowym dostępna jest usługa umożliwiająca sprawdzenie statusu podatkowego kontrahenta w VAT. To niezwykle ważna informacja, zwłaszcza dla firm, których dotyczy obowiązek odwrotnego obciążenia. W lipcu bieżącego roku do tej grupy przedsiębiorstw dołączyli dostawcy sprzętu komputerowego, konsoli do gier, czy telefonów komórkowych.
Przypomnijmy, że przepisy podatkowe nakładają obowiązek rozliczania podatku poprzez odwrotne obciążenie w przypadku, gdy sprzedaż dotyczy towarów i usług wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, łączna wartość jednolitej dostawy netto przekracza 20 tys. zł, a nabywca jest czynnym podatnikiem VAT.
Dotychczas weryfikacja nabywców możliwa była na wniosek sprzedawcy o wydanie zaświadczenia z urzędu skarbowego w tym zakresie lub w drodze kontaktu telefonicznego z urzędem w celu potwierdzenia tego statusu. Obecnie procedura jest znacznie prostsza. Wpisując numer NIP kontrahenta na stronie portal podatkowy, sprzedawca uzyska informację, czy nabywca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym podatnikiem zwolnionym z VAT, czy też nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Portal udostępnia opcję wydruku uzyskanych danych.
Ministerstwo finansów zapewnia, że sprawdzenia statusu kontrahenta można dokonać praktycznie z każdego miejsca dzięki dostępowi do portalu również z urządzeń mobilnych z zainstalowanymi kompatybilnymi przeglądarkami internetowymi.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Podwyżki VAT i akcyzy należy wstrzymać w czasie pandemii. Rząd powinien szukać wpływów do budżetu z innych źródeł
Federacja Przedsiębiorców Polskich opracowała dla rządu szereg rekomendacji dotyczących polityki fiskalnej na najbliższe lata. Odpowiednie zmiany w tym zakresie mogą zapewnić gospodarce impuls do wzrostu po koronakryzysie – i to bez sięgania do kieszeni Polaków. Według ekspertów
Faktury uproszczone. Kiedy można je stosować?
Ustawodawca przewidział, że w pewnych okolicznościach sprzedawca jest zwolniony z obowiązku wykazywania wszystkich danych w treści faktury. Przepisy precyzują wymagania co do zamieszczanych na fakturze informacji, jednak w sytuacji, gdy
Nowy VAT od 2013
Tydzień temu zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące sposobu rozliczania procentowego podatku VAT. Zmianie uległo kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim inaczej rozliczane będą wyroby wełniane i odpady zwierzęce. Podatek spadnie z
Od wakacji e-sprzedawców czekają duże zmiany w rozliczaniu VAT
Od 1 lipca br. firmy, które prowadzą transgraniczną sprzedaż przez internet, czekają duże zmiany w zakresie rozliczania podatku VAT. Po pierwsze, nie będą musiały rejestrować się w każdym kraju członkowskim, do którego sprzedają, bo
Dlaczego sklep internetowy kupuje kasę fiskalną?
W ciągu ostatnich kilku lat otwarto mnóstwo sklepów on-line. Sprzedają ciekawe przedmioty, szczególnie nieosiągalne na większą skalę lub niespotykane w Polsce. Kuszą niskimi cenami i szybko zdobywają oddanych klientów. Czy
Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami
Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”
1 Comment
marki
25 stycznia, 12:44