Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem

Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem

Sprzedajesz laptopy, tablety, konsole do gier telefony komórkowe lub smartfony? Sprawdź komu wydasz fakturę bez naliczonego podatku VAT!

Od 26 czerwca 2015r. na portalu podatkowym dostępna jest  usługa umożliwiająca sprawdzenie statusu podatkowego kontrahenta w VAT. To niezwykle ważna informacja, zwłaszcza dla firm, których dotyczy obowiązek odwrotnego obciążenia. W lipcu bieżącego roku do tej grupy przedsiębiorstw dołączyli dostawcy sprzętu komputerowego, konsoli do gier, czy telefonów komórkowych.

Przypomnijmy, że przepisy podatkowe nakładają obowiązek rozliczania podatku poprzez odwrotne obciążenie w przypadku, gdy sprzedaż dotyczy towarów i usług wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, łączna wartość jednolitej dostawy netto przekracza 20 tys. zł, a nabywca jest czynnym podatnikiem VAT.

Dotychczas weryfikacja nabywców możliwa była na wniosek sprzedawcy o wydanie zaświadczenia z urzędu skarbowego w tym zakresie lub w drodze kontaktu telefonicznego z urzędem w celu potwierdzenia tego statusu. Obecnie procedura jest znacznie prostsza. Wpisując numer NIP kontrahenta na stronie portal podatkowy, sprzedawca uzyska informację, czy nabywca jest  zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym podatnikiem zwolnionym z VAT, czy też nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Portal udostępnia opcję wydruku uzyskanych danych.

Ministerstwo finansów zapewnia, że sprawdzenia statusu kontrahenta można dokonać praktycznie z każdego miejsca dzięki dostępowi do portalu również z urządzeń mobilnych z zainstalowanymi kompatybilnymi przeglądarkami internetowymi.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Previous Odwrotne obciążenie – obowiązki stron transakcji
Next Podatek bankowy uderzy w małe banki. Może je skłonić do konsolidacji

Może to Ci się spodoba

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

VAT od opłat reprograficznych rozstrzygnie TSUE

Na opinię Trybunału Sprawiedliwości UE czeka sprawa podatku VAT od opłat reprograficznych pozyskiwanych przez artystów. Niewyjaśniony jest też status OZZ jako poborcy tych należności. OZZ jako poborca opłat Problemy z

Akcyza 0 Comments

Podwyżki VAT i akcyzy należy wstrzymać w czasie pandemii. Rząd powinien szukać wpływów do budżetu z innych źródeł

Federacja Przedsiębiorców Polskich opracowała dla rządu szereg rekomendacji dotyczących polityki fiskalnej na najbliższe lata. Odpowiednie zmiany w tym zakresie mogą zapewnić gospodarce impuls do wzrostu po koronakryzysie – i to bez sięgania do kieszeni Polaków. Według ekspertów

Gminy centralizują rozliczenia VAT

W 2013r. Naczelny Sąd Administracyjny odmówił jednostkom budżetowym prawa samodzielności jako podatnika VAT. Tej jesieni takie stanowisko zajął również Trybunał Sprawiedliwości UE. Gminy muszą przejąć przejąć rozliczenia VAT jednostek podległych.

Jak mali podatnicy będą rozliczali VAT po nowym roku?

Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące metody rozliczania podatku VAT przez małych przedsiębiorców. Do końca poprzedniego roku za małych przedsiębiorców uważało się wszystkie firmy, dla których dochód

Stawki VAT 1Comments

Podatek VAT za usługi gastronomiczne i cateringowe

W usługach cateringowych i gastronomicznych zastosowana obecnie preferowana stawka VAT to 8%. Pytanie, czy jeśli podatnik oprócz tej usługi sprzedaje, herbatę kawę czy wodę może również korzystać ze stawki obniżonej

1 Comment

  1. marki
    25 stycznia, 12:44 Reply
    W końcu ktoś się tym zajął. Moim zdaniem bardzo dobrze, że możemy zobaczyć, czy nasz kontrahent jest vat-owcem.

Zostaw odpowiedź