Rejestracja VAT – jakie obowiązki i jakie przywileje niesie dla podatnika

Rejestracja VAT – jakie obowiązki i jakie przywileje niesie dla podatnika

Ustawodawca znacznej grupie podatników narzucił status czynnego podatnika VAT. Jednak przedsiębiorcy, którzy z mocy przepisów nie są zobligowaniu do rejestracji VAT, mogą to zrobić dobrowolnie. W tej grupie podatników ścierają się dwa poglądy, część podatników uważa, że rozliczanie VAT nastręcza zbyt dużą ilość problemów, druga część, że warto wypełniać liczne obowiązki czynnego podatnika VAT, bo bycie VAT-owcem pozwala na odliczenia części kwot pochodzących z faktur zakupu.

Ciemne i jasne strony rejestracji VAT

Przedsiębiorcy narzekają m.in. na konieczność prowadzenia dodatkowych ewidencji (ewidencja zakupów i sprzedaży VAT), wypełniania deklaracji podatkowych, dokonywania dodatkowych przelewów na konto fiskusa. Jest jeszcze obowiązek ustalania stosowanych w konkretnych przypadkach stawek podatku VAT, a od niedawna dla sprzedawców niektórych wyrobów doszedł kolejny przymus sprawdzania statusu podatkowego VAT swoich klientów. To oczywiście niewielka część tych czynności, które musi wykonać podatnik VAT.

Do pozytywnych stron rejestracji VAT należy możliwość dokonywania umniejszeń kwot przekazywanych na konto urzędu skarbowego tytułem VAT-u należnego o kwoty podatku VAT wynikającego z faktur zakupowych.

Kiedy nie masz wyboru?

Przede wszystkim, niezależnie od tego, czy jest się, czy też nie jest czynnym podatnikiem VAT, ustawa o tym podatku domaga się zaznajomienia z jej zapisami przez wszystkie grupy przedsiębiorców. Nawet bowiem, gdy w danej chwili nie jest się podatnikiem zobligowanym do rejestracji VAT, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że z uwagi np. na wysokość obrotów, przyjdzie taki dzień, gdy rejestracji trzeba będzie dokonać.

Z mocy przepisów niektórzy podatnicy są zobligowani do rozliczania się z fiskusem jako czynni podatnicy VAT. Dzieje się tak, gdy obrót w danym roku podatkowym przekroczy próg 150 000zł. Jeżeli firma rozpoczęła swoją działalność w trakcie trwania roku podatkowego, wówczas wysokość obrotów obligująca do rejestracji VAT ustalana jest proporcjonalnie. Jeśli podatnik osiąga obroty niższe, wówczas może dobrowolnie zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, np. już w dniu rozpoczęcia działalności, czy też z początkiem każdego kolejnego miesiąca, ale nie musi korzystać z tej opcji.

Takiego wyboru ustawodawca nie pozostawia jednak firmom, które dokonują dostawy:

 • wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
 • towarów, opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej)
 • wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
 • nowych środków transportu,
 • terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę,

lub

 • świadczą usługi prawnicze, w zakresie doradztwa oraz jubilerskie
 • nie posiadają siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Te podmioty muszą działać jako czynni podatnicy VAT (art. 113, ust. 13 ustawy o VAT).

Termin rejestracji VAT

Jeżeli przedsiębiorca zamierza dokonywać czynności, które wymienione zostały w art. 113, ust. 13 ustawy o VAT lub osiągane przez niego obroty przekroczą kwotę 150 000zł (lub kwotę proporcjonalną, w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego) lub dobrowolnie chce zrezygnować ze zwolnienia z podmiotowego VAT, wówczas musi on dokonać czynności rejestracyjnych w określonych przepisami terminach, tj.:

 • przed rozpoczęciem sprzedaży niepodlegającej zwolnieniu przedmiotowemu z VAT,
 • przed dniem przekroczenia limitu 150 tys. przychodu,
 • z początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.

Zgłoszenia należy dokonać w urzędzie skarbowym właściwym, ze względu na miejsce prowadzenia czynności opodatkowanej podatkiem VAT. Rejestracji VAT dokonuje się na druku VAT-R.

Jeżeli podatnik złoży wniosek o wydanie zaświadczenia o statusie czynnego podatnika VAT, wówczas musi dokonać opłaty w wysokości 170zł. Jeśli posiadanie takiego zaświadczenia jest zbędne, nie ma obowiązku uiszczania żadnych dodatkowych kwot z tytułu rejestracji VAT.

W 2014r. przestały obowiązywać przepisy zobowiązujące podatnika, który utracił uprawnienia do zwolnienia lub dobrowolnie zrezygnował z tego zwolnienia, do przeprowadzenia inwentaryzacji posiadanych towarów w dniu utraty zwolnienia lub w dniu rezygnacji ze zwolnienia.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Może to Ci się spodoba

Fiskus chce skuteczniej ścigać oszustwa karuzelowe w VAT

Trwają prace nad znowelizowaniem Ordynacji podatkowej w zakresie poszerzenia uprawnień organów podatkowych do przeprowadzania kontroli lub postępowania podatkowego. Zmiany mają polegać na wyznaczaniu jednego organu właściwego do przeprowadzania kontroli w

Bardziej przyjazne przepisy o podatku akcyzowym

Na takie zmiany przedsiębiorcy czekali od lat. Od 1 stycznia 2016r. w życie wchodzą przepisy ułatwiające funkcjonowanie przedsiębiorców działających w branżach objętych podatkiem akcyzowym. Nowelizacja ma wdrożyć do polskiego prawodawstwa

Rozliczenia VAT 0 Comments

Nowe stawki podatku VAT

Kwiecień 2013 roku przyniósł spore zmiany w zakresie podatku VAT. Najczęściej są to podwyżki. Najwięcej kontrowersji wywołała podwyżka podatku od kawy latte. Pozycja 24 załącznika numer 3 ustawy o podatkach

6 komentarzy

 1. Maria
  08 sierpnia, 12:32 Reply
  Stoję właśnie przed wyborem jeżeli chodzi o rejestrację. Szczerze powiedziawszy na razie jestem na nie, bo z samego pierwszego akapitu wyciągnęłam kilka ciekawych wniosków. Może jednak ktoś bardziej doświadczony mi doradzi, rejestrować, a może nie?
  • Lukasz17
   16 sierpnia, 23:45 Reply
   Dlatego właśnie według mnie warto przeczytać cały artykuł i wtedy się zastanowić, bo odpowiedź nasunie się szybciej. :)
 2. Maciej90
  16 sierpnia, 23:45 Reply
  Jak rozumieć fragment "Jeżeli przedsiębiorca zamierza dokonywać czynności, które wymienione zostały w art. 113, ust. 13 ustawy o VAT lub osiągane przez niego obroty przekroczą kwotę 150 000zł (lub kwotę proporcjonalną, w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego)" Tzn kiedy to ma być dokonane?
  • Marcel
   16 sierpnia, 23:46 Reply
   Jeśli chodzi Ci o konkretną datę, to artykuł podaje, że należy zrobić to dzień przed uzyskaniem owych obrotów.
   • JanW
    16 sierpnia, 23:48 Reply
    Źle to interpretujesz;, nie chodzi o przeddzień uzyskania obrotów na poziomie 150.000zł, lecz wszystkie dni poprzedzające tą sytuację.
    • Maciej90
     16 sierpnia, 23:49 Reply
     Dziękuję zatem wam bardzo za rozwianie moich wątpliwości. Ponowne przeczytanie artykułu potwierdza interpretację @Janw.

Zostaw odpowiedź