Okulary a koszty uzyskania przychodu

Wiele osób, które cały dzień pracy spędzają przed komputerem lub na papierkowej robocie wie, jak szybko męczą się oczy. Z czasem trzeba nosić okulary lub soczewki kontaktowe, ponieważ ciągłe nadwyrężanie powoduje pogorszenie wzroku. Nawet młodzi ludzie muszą je nosić, ponieważ mają trudności z widzeniem. Czy zakup okularów może wiązać się z kosztem uzyskania przychodu?

Okazuje się, że według prawa kupno okularów korekcyjnych wykorzystywanych w pracy zawodowej nie może wiązać się z kosztem uzyskania przychodu, ponieważ nie ma bezpośredniego związku z generowanym w firmie zyskiem.

Według ustawy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać środki trwałe lub nietrwałe, które miały znaczący wpływ na wzrost przychodów, np. maszyna produkcyjna jako podstawa produkowanych w przedsiębiorstwie wyrobów.

Okulary kupowane są po to, aby poprawić wzrok, a nie przysporzyć firmie zysków. W pewnym sensie jest to logiczne podejście, jednakże okulary te pozwalają na dłuższą pracę przy komputerze, wypełnianie dokumentów. Niestety, ustawodawca o tym nie pomyślał.

Zakup okularów to koszt nawet 1000 zł. To bardzo dużo, szczególnie gdy trzeba pieniądze wyłożyć z własnej kieszeni. Prawo jednak jest bezlitosne i nie dopuszcza możliwości finansowania ich zakupu.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Czym jest amortyzacja przyspieszona?
Next AC a reperacja pojazdu służbowego

Może to Ci się spodoba

Co nie jest kosztem 4 komentarze

Jak odliczyć ulotki i plakaty dla firmy?

Jeśli firma chce się reklamować w prasie lub na plakatach musi poświecić na ten cel konkretne pieniądze. Promocja działalności to zwykle duże nakłady finansowe, jednak zwykle bardzo się opłacają. Jak

Co nie jest kosztem 1Comments

Czy korzystanie z kablówki jest kosztem uzyskania przychodu?

Ostatnimi czasy na rynku usług prężnie rozwijają się firmy oferujące pakiety telewizyjne. Nowe konfiguracje, ciekawsze oferty, coraz więcej nowości i udogodnień. Trudno się zorientować, gdzie będzie dobrze i tanio. Od

Co nie jest kosztem 2 komentarze

Jak liczyć koszty remontu mieszkaniowego?

Wielu przedsiębiorców, którzy posiadają nieruchomości (głównie mieszkania) pod wynajem muszą od czasu do czasu remontować. Koszty takiego przedsięwzięcia są zwykle dość wysokie, jednak stanowią pewnego rodzaju inwestycję. Czy można zatem

Co nie jest kosztem 1Comments

Czy jednostronne świadczenie może być wliczone w koszty podatkowe?

Koszty uzyskania przychodu to koszty ponoszone przez podatnika w celu uzyskania przychodów lub zabezpieczenia ich źródła. Wydatki, których ustawodawca nie zaliczył do kosztów, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów są

2 komentarze

  1. Czesio
    04 września, 14:35 Reply
    Może i nie ma bezpośredniego zysku, ale moim zdaniem pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary, lub soczewki kontaktowe, bo to przez pracę niszczy się wzrok.
  2. Radek
    16 września, 14:28 Reply
    Wiele osób, które cały dzień pracy spędzają przed komputerem wie, jak szybko męczą się oczy. Dlatego pracodawca bez gadania powinien zagwarantować pracownikowi okulary.

Zostaw odpowiedź