Czy jednostronne świadczenie może być wliczone w koszty podatkowe?

Czy jednostronne świadczenie może być wliczone w koszty podatkowe?

Koszty uzyskania przychodu to koszty ponoszone przez podatnika w celu uzyskania przychodów lub zabezpieczenia ich źródła. Wydatki, których ustawodawca nie zaliczył do kosztów, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów są uznawane za koszty podatkowe. Niektóre świadczenia na rzecz udziałowców nie stanowią kosztów podatkowych.

Według regulacji prawnych wydatki związane z jednostronnym świadczeniem na rzecz udziałowców lub nie będących pracownikami członków spółdzielni nie są uważane za koszty uzyskania przychodów.

Podatnik nie zaliczy do kosztów podatkowych jednostronnych świadczeń dokonywanych na rzecz udziałowców nie będących związanych ze spółką stosunkiem pracy.

„Jednostronne świadczenie” nie jest jasno zdefiniowane w przepisach prawnych. Według orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, jest to świadczenie dokonywane przez jedną stronę na rzecz drugiej bez jego ekwiwalentności z drugiej strony. Jest to świadczenie, w którym jedna strona jest uprawniona a druga zobowiązana. Jeżeli obie strony są wobec siebie zobowiązane to wtedy nie jest to świadczenie jednostronne, nawet jeśli wartość jednego świadczenia jest niższa niż drugiego. Za jednostronne świadczenie można uznać np. pożyczenie samochodu udziałowcowi spółki w celach prywatnych czy zafundowanie wakacji.

Wydatki na udziałowców mogą zostać zaliczone przez spółkę do kosztów podatkowych, jeśli została podpisana z udziałowcami umowa cywilnoprawna, która zobowiązuje wspólników do wykonywania określonych świadczeń na jej rzecz.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Previous Co to są ujemne różnice kursowe?
Next W jaki sposób określane są koszty przez ustawę o rachunkowości?

Może to Ci się spodoba

Co nie jest kosztem 2 komentarze

Jak liczyć koszty remontu mieszkaniowego?

Wielu przedsiębiorców, którzy posiadają nieruchomości (głównie mieszkania) pod wynajem muszą od czasu do czasu remontować. Koszty takiego przedsięwzięcia są zwykle dość wysokie, jednak stanowią pewnego rodzaju inwestycję. Czy można zatem

Co nie jest kosztem 1Comments

Czy korzystanie z kablówki jest kosztem uzyskania przychodu?

Ostatnimi czasy na rynku usług prężnie rozwijają się firmy oferujące pakiety telewizyjne. Nowe konfiguracje, ciekawsze oferty, coraz więcej nowości i udogodnień. Trudno się zorientować, gdzie będzie dobrze i tanio. Od

Co nie jest kosztem 2 komentarze

Okulary a koszty uzyskania przychodu

Wiele osób, które cały dzień pracy spędzają przed komputerem lub na papierkowej robocie wie, jak szybko męczą się oczy. Z czasem trzeba nosić okulary lub soczewki kontaktowe, ponieważ ciągłe nadwyrężanie

Co nie jest kosztem 4 komentarze

Jak odliczyć ulotki i plakaty dla firmy?

Jeśli firma chce się reklamować w prasie lub na plakatach musi poświecić na ten cel konkretne pieniądze. Promocja działalności to zwykle duże nakłady finansowe, jednak zwykle bardzo się opłacają. Jak

1 Comment

  1. Czesio
    04 września, 14:41 Reply
    A moim zdaniem takie jednostronne świadczenie powinno być wliczane w koszty podatkowe, bo w końcu to jest jakiś dochód, który przynosi firmie określone zyski.

Zostaw odpowiedź