Polacy są skłonni oszczędzać na wypadek ciężkiej choroby

Lekarze podkreślają, że na stan zdrowia w 53 proc. wpływa styl życia. Dla Polaków coraz ważniejsza staje się profilaktyka zdrowotna, czyli regularne badania, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Co ważne, zwiększa się także poziom wiedzy w zakresie  profilaktyki finansowej. Polacy wiedzą, że poważna choroba może nadszarpnąć domowy budżet i deklarują, że są skłonni odkładać pieniądze, aby się przed tym zabezpieczyć. Coraz więcej osób kupuje dodatkowe ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, ale wciąż odsetek osób objętych ochroną ubezpieczeniową w Polsce jest niski.

– Od kilku lat obserwujemy pozytywny trend w kwestii profilaktyki zdrowotnej. Polacy coraz bardziej dbają o siebie i swoich bliskich – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Martyna Kucicka-Witek, menedżer ds. produktów ochronnych w Nationale Nederlanden. – Skuteczna profilaktyka jest dosyć szerokim pojęciem. Kryje się pod tym zarówno aktywność fizyczna, jak i dieta, a więc to, w jaki sposób się odżywiamy, jak często wykonujemy badania profilaktyczne oraz jakie mamy relacje z bliskimi, jak dbamy o nich i o siebie. Każdy z tych elementów jest ważny.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na raka w ciągu ostatnich trzech dekad wrosła ponaddwukrotnie. Na nowotwory złośliwe choruje ok. 140 tys. Polaków, a rocznie umiera blisko 100 tys. Oprócz chorób serca to właśnie rak jest najczęstszą przyczyną zgonów. Eksperci przekonują jednak, że części zachorowań można uniknąć, przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę i prowadzenie zdrowego trybu życia. Zdaniem lekarzy ma to w 53 proc. wpływ na nasze zdrowie.

Z raportu „Miej serce dla zdrowia” Nationale Nederlanden wynika, że świadomość profilaktyki zdrowotnej jest wśród Polaków coraz większa. Blisko połowa kobiet uważa, że regularne badania stanowią ważny element profilaktyki, ponad 60 proc. uprawia sport, a 84 proc. jest przekonana o skuteczności badań profilaktycznych. Blisko 70 proc. mężczyzn deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia, jednak tylko co czwarty wierzy, że regularne badania to dobra zasada profilaktyki. Na badania okresowe stawia się blisko połowa Polaków.

– Prawie 70 proc. z nas deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia. Prawie 90 proc. z nas przynajmniej raz w tygodniu jest aktywnych fizycznie. To pokazuje, że świadomość profilaktyczna i zdrowotna rośnie – wskazuje Martyna Kucicka-Witek. – Osoby, które troszczą się o swoje zdrowie i przyszłość, powinny zacząć od wykształcenia dobrych nawyków. Może to być aktywność fizyczna, badania profilaktyczne, dieta i dbanie o siebie od strony fizycznej i psychicznej.

Choroba to często ogromne koszty, nie tylko związane z samym leczeniem. Nowotwór oznacza utratę części zarobków, bo chory nie jest w stanie pracować. Część zabiegów medycznych jest refundowana przez NFZ, część wydatków chory musi jednak pokryć sam, np. gdy chce skorzystać z drugiej opinii medycznej u innego specjalisty. Dlatego cytując raport „Miej serce dla zdrowia”, ponad 60 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Z raportu Związku Banków Polskich wynika jednak, że tylko co trzeci Polak odkłada na czarną godzinę.

 Polacy są coraz bardziej skłonni do oszczędzania środków na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak poważne choroby. Większość z nas deklaruje, że byłoby skłonnych odkładać 100 zł miesięcznie na ten cel. Jedni wolą odkładać środki regularnie, inni wybierają np. ubezpieczenia na życie i na zdrowie, żeby być zabezpieczonym na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń – ocenia przedstawicielka Nationale-Nederlanden.

Koszty leczenia nowotworu w zależności od jego rodzaju sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nawet po wyleczeniu należy się liczyć z wysokimi kosztami rekonwalescencji czy późniejszą wymuszoną zmianą stylu życia. Dlatego tak ważna jest poduszka finansowa w postaci odłożonych środków lub polisy ubezpieczeniowej.

 W Polsce nie wykształciliśmy jeszcze kultury ubezpieczeń, natomiast widzimy, że to się zmienia. Co piąty Polak ma ubezpieczenie na życie, jeszcze mniej ma ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób. Natomiast już około 50 proc. Polaków przyznaje, że warto mieć takie ubezpieczenie, co również obserwujemy jako trend rynkowy – podkreśla Martyna Kucicka-Witek.

Jak podkreślają eksperci, takie ubezpieczenie nie musi się wiązać z wysokimi kosztami. Podobnie jak regularne oszczędzanie nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności. Ważna jest jednak systematyczność. Rodzaj zabezpieczenia finansowego powinien być uzależniony m.in. od wielkości ryzyka zachorowania. Powinno ono być wyższe np. w sytuacji, gdy prowadzimy stresujący tryb życia albo w naszej rodzinie były przypadki nowotworów.

O różnych aspektach profilaktyki zdrowotnej będzie można się dowiedzieć podczas obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, które odbędą się 4 lutego w warszawskiej Hali Koszyki.

Poprzedni Klienci banków skarżą się do Rzecznika Finansowego
Następny Nowy obowiązek dla dużych firm. Do 30 września muszą przeprowadzić audyt energetyczny

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Komentarz

Cash Back – na czym polega?

Aktualnie banki oferują swoim klientom szeroki zakres usług, które mają uprościć życie i zmierzają do szybkiego załatwienia sprawy, bez stania w kolejce lub odwiedzin w placówce. Wśród różnych produktów bankowych

Finanse 0 Komentarz

Włoska emerytura – jak wnioskować?

W związku z tym, że większość krajów europejskich wstąpiło do Unii prostsze stały się podróże oraz znajdowanie pracy. Na wypoczynek wystarczy zabrać dowód osobisty, a do pracy paszport. Dlatego też

Wiadomości 0 Komentarz

80 proc. środków polskich firm na inwestycje pochodzi z banków

Europejskie gospodarki są w 60 proc. finansowane przez banki, za 40 proc. odpowiada rynek kapitałowy. W Polsce 14 proc. łącznego finansowania przedsiębiorstw pochodzi z obligacji, a pozostała część głównie z kredytów bankowych. Istotną rolę

Wiadomości 0 Komentarz

Dwustronne umowy międzynarodowe pozwalają otrzymywać dwie emerytury

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego sięga poza granice Unii Europejskiej. Dwustronne umowy między Polską a innymi krajami pozwalają nabyć prawa do świadczenia w przypadku pracy w innym państwie. Obecnie ZUS wypłaca 13 tys. takich

Finanse 0 Komentarz

Jak szybko poprawić kondycję finansową?

Kłopoty na rynku pracy oraz skromne pensje mogą stać się powodem niewydolności finansowej. To duże utrudnienie, szczególnie wtedy, gdy wnioskuje się o otrzymanie zgody na kredyt. Jak polepszyć swoją wiarygodność

Finanse 0 Komentarz

Jak przekazuje się okresową emeryturę kapitałową?

W zgodzie z przepisami istnieje tzw. okresowa emerytura kapitałowa, która należy się po spełnieniu kilku podstawowych kwestii. Oprócz tego wybranie tej możliwości niesie za sobą określone konsekwencje. Na jakiej zasadzie

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź