Spis z natury  – podstawowe informacje

Spis z natury – podstawowe informacje

Spis z natury, zwany potocznie remamentem przeprowadza się 1 stycznia każdego roku, a także pod koniec roku podatkowego, a także gdy następuje zmiana wspólnika lub koniec działalności gospodarczej. Remament jest kolejnym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. To wszystko wynika ustawy o rachunkowości oraz rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 roku. Ten obowiązek wynika z konieczności podsumowania „stanu gry” w finansach, a także ma znaczenie podatkowe.

Remament obejmuje, towary handlowe (znajdujące się poza zakładem i na jego terenie), półprodukty, materiały podstawowe i pomocnicze, jak również środki pieniężne znajdujące się w kasie i papiery wartościowe. Jak precyzuje ustawa: „Inwentaryzacją drogą spisu z natury obejmuje się również znajdujące się w jednostce składniki aktywów, będące własnością innych jednostek, powierzone jej do sprzedaży, przechowania, przetwarzania lub używania, powiadamiając te jednostki o wynikach spisu. Obowiązek ten nie dotyczy jednostek świadczących usługi pocztowe, transportowe, spedycyjne i składowania”.

Jeszcze kilkanaście lat temu inwetaryzacja była zwykle prowadzona ręcznie, teraz jest wspomagana narzędziami informatycznymi i specjalnym oprogramowaniem. SMARTMEDIA dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży dostarcza na potrzeby klientów zaawansowane narzędzia, które wspomagają ten ważny w każdym przedsiębiorstwie proces.

Po przygotowaniu remamentu konieczna jest jego wycena. Towary i materiały wycenia się na podstawie cen zakupu lub cen rynkowych (jeśli są niższe od cen zakupy). Wszystko dotyczy oczywiście cen z dnia przeprowadzania remamentu. Półprodukty wycenia się na podstawie kosztów ich wytworzenia.

To właśnie wyceny remamentu dotyczy ostatnia duża zmiana w prawie związana z tą czynnością. Od 2013 roku konieczne jest pomniejszenie wartości remamentu w przewidziany przez ustawodawcę sposób. „Wartość spisu z natury, wycenionego zgodnie z ust. 1-4 i 7, pomniejsza się o kwotę, o którą podatnik zmniejszył koszty uzyskania przychodów (zwiększył przychody) na podstawie art. 24d ustawy o podatku dochodowym, jeżeli zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów (zwiększenie przychodów) związane było z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, objętych tym spisem. Pomniejszenia dokonuje się o tę część kwoty zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów), która przypada na towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady, objęte tym spisem”.

SmartMedia

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



PLN 25000
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Światło, wizja, dźwięk – 3TECH ma wszystko, czego Twoja firma potrzebuje, by zorganizować udany event?
Następny Inwestycyjne „ABC”

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 7 komentarzy

Zintegrowane systemy zarządzania w Twojej firmie

Firmy nieustannie poszukują sposobów umożliwiających im bycie przynajmniej krok przed konkurencją. Inwestują w najnowsze rozwiązania technologiczne, programistyczne, w zasoby ludzkie, a także działania pozwalające im podkreślić wysoką jakość oferowanych usług

Finanse 0 Komentarz

Problemy z nieterminowymi płatnościami codziennością dla firm

Ponad 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw ma problem z nieterminowymi płatnościami. Blisko połowa przyznaje, że opóźnione lub niezapłacone zobowiązania wpływają na ich działalność. Choć skraca się czas oczekiwania na zapłatę, to

Wiadomości 0 Komentarz

Zadłużeni we frankach lepiej radzą sobie z terminową spłatą rat niż kredytobiorcy w złotych

W sektorze bankowym jest ok. 540 tys. aktywnych umów kredytowych we frankach szwajcarskich. Sytuacja na rynku walutowym daje się we znaki frankowiczom, chociaż – jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowych

Wiadomości 3 komentarze

Przedsiębiorco – pamiętaj o tych datach

Prowadzenie firmy ma swoje wady i zalety. Niezależność przeplata się często z niepewnością, a poza tym, to od Ciebie wymagane jest najwięcej i Ty za wszystko ponosisz odpowiedzialność. Gdzieś pomiędzy

Wiadomości 0 Komentarz

Batumi jako obiecująca lokata kapitału

Batumi, perła Morza Czarnego, staje się coraz bardziej rozpoznawalnym miejscem na mapie inwestycyjnej międzynarodowych inwestorów. Znane z malowniczych krajobrazów, bogatej kultury i ciepłego klimatu, miasto to oferuje unikalne możliwości dla

Wiadomości 0 Komentarz

Wahania kursów walut wpływają na ceny błękitnego paliwa

Po ogłoszeniu wyników referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ceny gazu ziemnego były stabilne i najbardziej zależały od wahań wartości funta. W dłuższej perspektywie jednak największy wpływ ma na nie aktualna

3 komentarze

  1. dadidek
    05 sierpnia, 15:23 Odpowiedz
    Spis z natury, zwany potocznie remamentem przeprowadzać powinno się 1 stycznia każdego roku. Jednak co w sytuacji gdy przeprowadzimy go nieco później?
  2. zosia
    06 sierpnia, 17:35 Odpowiedz
    Jeszcze kilkanaście lat temu inwetaryzacja była zwykle prowadzona ręcznie i jakoś nie było problemów. Teraz wszystko jest zautomatyzowane i komputerowe.
  3. aniś
    02 lutego, 15:42 Odpowiedz
    Spis z natury nie jest taki trudny, tylko trzeba wiedzieć, gdzie co powinno się wpisywać, żeby nie palnąć gafy.

Zostaw odpowiedź