Zakładasz firmę? Sięgnij po dotacje unijne i zwiększ swoje szanse na rozwój

Zakładasz firmę? Sięgnij po dotacje unijne i zwiększ swoje szanse na rozwój

Początek działania firmy na rynku wiąże się ze sporymi kosztami. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na pożyczkę, a oszczędności nie są wystarczające, aby pokryć wszystkie koszty, dobrym rozwiązaniem jest zawnioskowanie o dotację ze środków Unii Europejskiej.

Nie każda firma musi być wyposażona np. w specjalistyczne maszyny. Samo jednak nabycie sprzętu komputerowego, niezbędnego oprogramowania i szeregu aplikacji to spore koszty. Co w sytuacji, gdy nie masz szansy na kredyt, bo jesteś osobą bezrobotną, nie możesz sobie również pozwolić na uszczuplenie skromnych oszczędności? Okazuje się, że jest rozwiązanie w postaci dotacji pochodzących z programów realizowanych przez Unię Europejską.

Unia Europejska pomaga przedsiębiorczym

Tematyka dotacji unijnych jest poruszana w Polsce od wielu lat. Programy realizowane w poszczególnych latach są szeroko omawiane, a osoby przedsiębiorcze zachęcane do składania wniosków. Co ważne, środki pochodzące z programów opracowanych przez Unię Europejską, są dostępne dla:

  • bezrobotnych, którzy są zainteresowani stworzeniem sobie miejsca pracy i mają koncepcję na własną firmę,
  • firm, które na rynku są obecne od niedawna i potrzebują zastrzyku finansowego, aby się rozwijać (są to tzw. dotacje dla firm),
  • osób pracujących zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Znajdujesz się w jednej z powyższych grup? Masz zatem szansę pozyskać dotację i tym samym rozwinąć swój pomysł. Abyś otrzymał pieniądze, konieczne będzie złożenie wniosku.

Zanim przygotujesz wniosek – dlaczego warto zdecydować się na audyt?

Przygotowanie dobrego wniosku o dotację ze środków unijnych wcale nie jest zadaniem prostym. Ponieważ konkurencja jest duża, a perspektywa dotacyjna w latach 2014-2020 dość mocno zmieniła się w stosunku do poprzedniej, prawidłowo wypełniony wniosek to podstawa. Tylko zdobycie odpowiednio wysokiej liczby punktów gwarantuje, że otrzymasz dotację.

Nie wiesz, czy twój pomysł jest na tyle dobrze dopracowany, że otrzymasz na niego dofinansowanie? W takim razie powinieneś zdecydować się na audyt. Taki przeprowadza się w celu określenia szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Musisz jednak wiedzieć, że w przygotowanym raporcie znajdziesz również wskazówki, dzięki którym będziesz mógł poprawić konkurencyjność swojego wniosku.

Przygotowaniem audytów zajmują się firmy działające na rynku. Musisz wiedzieć, że korzystając z usług takiej, będziesz zobowiązany uiścić opłatę. Chciałbyś otrzymać profesjonalny audyt bez konieczności ponoszenia opłat? Okazuje się, że jest to możliwe – wystarczy, że skorzystasz z pomocy Idea Banku SA, który proponuje taką usługą wszystkim osobom posiadającym aktywny rachunek bankowy.

O czym pamiętać, przygotowując wniosek?

Twój wniosek będzie oceniany zarówno pod kątem formalnym, jak i merytorycznym. Chcesz założyć działalność, której prowadzenie wymaga posiadania zezwoleń? Warto się o nie postarać odpowiednio wcześniej, aby do wniosku dołączyć otrzymane promesy lub zezwolenia.

Jako osoba otwierająca działalność gospodarczą, powinieneś zwrócić uwagę na obszar, na którym firma powstaje. Wysokie bezrobocie to wyższa szansa na pozyskanie środków na otwarcie firmy. Nie zawsze musi ci opłacać wskazanie – jako siedziby przedsiębiorstwa – miejsca zamieszkania.

Starając się o kredyt w banku, musisz przedstawić biznesplan. Podobna zasada ma miejsce w przypadku starania się o środki unijne – musisz mieć plan ich zagospodarowania i przygotować strategię rozwoju firmy. Dopiero wówczas może skutecznie starać się o dotację.

Poprzedni Jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą? Już wkrótce czekają Cię elektroniczne kontrole podatkowe. Sprawdź, jak przygotować się do nowych przepisów.
Następny Rośnie liczba oszustw w sektorze finansowym i ubezpieczeniach

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Co to są zabiegi bankietowe? Na czym polegają?

Większość osób nigdy o nich nie słyszała. Ten rodzaj zabiegów jest bardzo popularny i korzystają z niego zarówno stali, jak i okazjonalni klienci salonów kosmetycznych. Co to są zabiegi? W

Wiadomości 0 Komentarz

Mniej niż 20 proc. mikro- i małych firm w sektorze handlu i usług akceptuje płatności kartami

Tylko co piąty przedsiębiorca akceptuje karty płatnicze – wynika z doświadczeń Banku Pekao SA. Główną barierą jest obawa o wysokie koszty, jednak inwestycja w terminal płatniczy może się szybko zwrócić. Detaliści akceptujący płatności

Wiadomości 0 Komentarz

Prowadzenie biznesu w Polsce ma być prostsze

Bardziej przyjazna administracja, łatwiejsze odzyskiwanie wierzytelności i łagodniejsze przepisy prawa – to niektóre z ułatwień, jakie przewiduje zaproponowany przez resort rozwoju pakiet dla przedsiębiorców. Skorzystają z niego głównie małe i średnie firmy. W najbliższych tygodniach propozycje

Wiadomości 0 Komentarz

PKO BP wesprze polskie start-upy

Do 200 tys. zł dofinansowania, dostęp do infrastruktury technicznej oraz wsparcie ekspertów ds. biznesu, podatków i prawa mogą otrzymać innowacyjne przedsiębiorstwa uczestniczące w konkursie Scale UP, który jest częścią programu Start in Poland.

Wiadomości 0 Komentarz

Firmy średniej wielkości coraz chętniej sięgają po kredyt inwestycyjny

– Widać rosnące zainteresowanie – zwłaszcza średnich firm – pożyczaniem pieniędzy na cele inwestycyjne – mówi prezes ING Banku Śląskiego. To powinno jeszcze mocniej pobudzić wzrost gospodarczy. Udział banku w rynku

Wiadomości 0 Komentarz

Kredyty gotówkowe tanie jak nigdy

Niskie stopy procentowe automatycznie obniżają ratę kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, głównie hipotecznych. Kredyty konsumpcyjne zaciągane na kilka lat z reguły maja jednak stałą stopę oprocentowania. Dla obecnie branych pożyczek jest ona

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź