Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Większość właścicieli firm korzysta z pojazdów mechanicznych, aby wypełniać wszystkie zlecenia zawodowe, zobaczyć się z kontrahentem lub dowieźć towar. Z chwilą likwidowania działalności gospodarczej trzeba sporządzić likwidacyjny spis z natury. Czy na liście powinien znaleźć się również samochód firmowy?

Okazuje się, że w zgodzie z prawem w spisie umieścić trzeba wszystkie przedmioty własnej produkcji oraz takie, które nie były powodem dostaw. Znaczy to, że w dniu zaprzestania świadczenia usług należy spisać wszystkie towary i maszyny.

Z powyższych ustaleń można stwierdzić, że pojazd dostawczy, pojazd służbowy lub samochód należący do firmy powinien zostać zapisany w spisie, ponieważ stanowił ogniwo funkcjonującej działalności oraz ma wartość materialną.

Obowiązek przygotowania spisu z natury należy do właściciela przedsiębiorstwa lub przedstawiciela. Musi zostać dostarczony instytucji skarbowej wraz z określeniem cen poszczególnych przedmiotów i przypadającego podatku.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Czy trzeba odprowadzić podatek za poręczenie?
Next Jak ogrzewać mieszkanie, żeby nie przepłacać?

Może to Ci się spodoba

Zwrot za materiały budowlane – kogo dotyczy i na jakich zasadach

Możliwość ubiegania się o zwrot za materiały budowlane na cele mieszkaniowe mają osoby, które wydatków dokonały po 1 stycznia 2006r. Ci, którzy zakupy materiałów poczynili po 1 stycznia 2014r. z

Kiedy zaliczka podlega opodatkowaniu?

Bardzo często nabywcy wpłacają zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez usługodawcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w momencie rezygnacji z odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.

Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z podatku?

Każda firma może utworzyć fundusz związków zawodowych (lub fundusz pracy). Dzięki niemu zatrudnieni mogą otrzymywać wsparcie w postaci pomocy rzeczowej lub pieniędzy. Budzi to wiele pytań: na jakie formy wspomagania

1 Comment

  1. Andrzej
    Sierpień 09, 21:07 Reply
    A czy później to auto nadal jest nasze, czy też będzie obowiązek sprzedania go? No chyba, że chodzi głównie o podatek. Auta tanie nie są więc pewnie troszkę za nie wyjdzie, ale nie sądzę by były to aż tak wielkie kwoty.

Zostaw odpowiedź