Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Większość właścicieli firm korzysta z pojazdów mechanicznych, aby wypełniać wszystkie zlecenia zawodowe, zobaczyć się z kontrahentem lub dowieźć towar. Z chwilą likwidowania działalności gospodarczej trzeba sporządzić likwidacyjny spis z natury. Czy na liście powinien znaleźć się również samochód firmowy?

Okazuje się, że w zgodzie z prawem w spisie umieścić trzeba wszystkie przedmioty własnej produkcji oraz takie, które nie były powodem dostaw. Znaczy to, że w dniu zaprzestania świadczenia usług należy spisać wszystkie towary i maszyny.

Z powyższych ustaleń można stwierdzić, że pojazd dostawczy, pojazd służbowy lub samochód należący do firmy powinien zostać zapisany w spisie, ponieważ stanowił ogniwo funkcjonującej działalności oraz ma wartość materialną.

Obowiązek przygotowania spisu z natury należy do właściciela przedsiębiorstwa lub przedstawiciela. Musi zostać dostarczony instytucji skarbowej wraz z określeniem cen poszczególnych przedmiotów i przypadającego podatku.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Czy trzeba odprowadzić podatek za poręczenie?
Next Jak ogrzewać mieszkanie, żeby nie przepłacać?

Może to Ci się spodoba

Ulga prorodzinna dla rodzica faktycznie sprawującego opiekę

Fiskus stoi na stanowisku, że rodzice po rozwodzie, którzy nie ustalili między sobą zasad podziału ulgi prorodzinnej powinni dzielić się ulgą po połowie. Nie wydaje się, żeby taka interpretacja przepisów

Co ująć w ostatniej inwentaryzacji firmy?

Przedsiębiorca, który wszczął procedury likwidacji prowadzonej jednostki gospodarczej, jest zobligowany stworzyć spis z natury dóbr wchodzących w skład kapitału firmy. Owy rejestr obejmuje produkty i usługi objęte obowiązkiem odliczenia podatku

Zainteresowanie ulgą na badania i rozwój mniejsze niż oczekiwano

45 proc. firm w Polsce twierdzi, że nie prowadzi działań badawczo-rozwojowych – wynika z badania Ayming Polska. W dużej mierze to efekt tego, że często nie identyfikują działalność B+R, nie zdając sobie sprawy z tego, że

1 Comment

  1. Andrzej
    09 sierpnia, 21:07 Reply
    A czy później to auto nadal jest nasze, czy też będzie obowiązek sprzedania go? No chyba, że chodzi głównie o podatek. Auta tanie nie są więc pewnie troszkę za nie wyjdzie, ale nie sądzę by były to aż tak wielkie kwoty.

Zostaw odpowiedź