Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Większość właścicieli firm korzysta z pojazdów mechanicznych, aby wypełniać wszystkie zlecenia zawodowe, zobaczyć się z kontrahentem lub dowieźć towar. Z chwilą likwidowania działalności gospodarczej trzeba sporządzić likwidacyjny spis z natury. Czy na liście powinien znaleźć się również samochód firmowy?

Okazuje się, że w zgodzie z prawem w spisie umieścić trzeba wszystkie przedmioty własnej produkcji oraz takie, które nie były powodem dostaw. Znaczy to, że w dniu zaprzestania świadczenia usług należy spisać wszystkie towary i maszyny.

Z powyższych ustaleń można stwierdzić, że pojazd dostawczy, pojazd służbowy lub samochód należący do firmy powinien zostać zapisany w spisie, ponieważ stanowił ogniwo funkcjonującej działalności oraz ma wartość materialną.

Obowiązek przygotowania spisu z natury należy do właściciela przedsiębiorstwa lub przedstawiciela. Musi zostać dostarczony instytucji skarbowej wraz z określeniem cen poszczególnych przedmiotów i przypadającego podatku.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Czy trzeba odprowadzić podatek za poręczenie?
Next Jak ogrzewać mieszkanie, żeby nie przepłacać?

Może to Ci się spodoba

Dom za granicą z ulgą podatkową

Sprzedając mieszkanie lub dom, spadkobierca musi liczyć się z tym, że zapłaci podatek w wysokości 19% od uzyskanej kwoty pomniejszonej o nakłady zwiększające wartość sprzedawanego majątku oraz kwotę zapłaconego podatku

Kto może być zwolniony z podatku VAT?

Nie każda aktywność gospodarcza wiąże się z obowiązkiem uiszczania podatku dochodowego. Gdy zrealizowane transakcje przez firmę nie przekroczą wartości 150 tysięcy złotych, nie ma obowiązku odprowadzać podatek VAT. Do limitu

Kupiłeś dom we Francji? Sprawdź czy należy Ci się ulga

Podatnik, który sprzeda odziedziczone w spadku mieszkanie nie musi płacić podatku PIT jeśli nabędzie nieruchomość, w której zamieszka. Taka ulga obejmuje również tych, którzy zakupią dom za granicą. Jakie warunki

1 Comment

  1. Andrzej
    09 sierpnia, 21:07 Reply
    A czy później to auto nadal jest nasze, czy też będzie obowiązek sprzedania go? No chyba, że chodzi głównie o podatek. Auta tanie nie są więc pewnie troszkę za nie wyjdzie, ale nie sądzę by były to aż tak wielkie kwoty.

Zostaw odpowiedź