Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Czy w likwidacyjnym spisie z natury ujmować samochód?

Większość właścicieli firm korzysta z pojazdów mechanicznych, aby wypełniać wszystkie zlecenia zawodowe, zobaczyć się z kontrahentem lub dowieźć towar. Z chwilą likwidowania działalności gospodarczej trzeba sporządzić likwidacyjny spis z natury. Czy na liście powinien znaleźć się również samochód firmowy?

Okazuje się, że w zgodzie z prawem w spisie umieścić trzeba wszystkie przedmioty własnej produkcji oraz takie, które nie były powodem dostaw. Znaczy to, że w dniu zaprzestania świadczenia usług należy spisać wszystkie towary i maszyny.

Z powyższych ustaleń można stwierdzić, że pojazd dostawczy, pojazd służbowy lub samochód należący do firmy powinien zostać zapisany w spisie, ponieważ stanowił ogniwo funkcjonującej działalności oraz ma wartość materialną.

Obowiązek przygotowania spisu z natury należy do właściciela przedsiębiorstwa lub przedstawiciela. Musi zostać dostarczony instytucji skarbowej wraz z określeniem cen poszczególnych przedmiotów i przypadającego podatku.

red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net

Previous Czy trzeba odprowadzić podatek za poręczenie?
Next Jak ogrzewać mieszkanie, żeby nie przepłacać?

Może to Ci się spodoba

Czego podatek VAT nie obejmuje?

Podatek VAT czyli innymi słowy podatek od towarów i usług jest najczęściej spotykany w Polsce. Obejmuje większość przedsiębiorców. Są jednak wyjątki, kiedy podatku tego odprowadzać nie trzeba. Jakie to sytuacje?

Kiedy zaliczka podlega opodatkowaniu?

Bardzo często nabywcy wpłacają zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez usługodawcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w momencie rezygnacji z odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.

Zainteresowanie ulgą na badania i rozwój mniejsze niż oczekiwano

45 proc. firm w Polsce twierdzi, że nie prowadzi działań badawczo-rozwojowych – wynika z badania Ayming Polska. W dużej mierze to efekt tego, że często nie identyfikują działalność B+R, nie zdając sobie sprawy z tego, że

1 Comment

  1. Andrzej
    09 sierpnia, 21:07 Reply
    A czy później to auto nadal jest nasze, czy też będzie obowiązek sprzedania go? No chyba, że chodzi głównie o podatek. Auta tanie nie są więc pewnie troszkę za nie wyjdzie, ale nie sądzę by były to aż tak wielkie kwoty.

Zostaw odpowiedź