Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?
Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi w koszty firmowe. Stanowi to duże wsparcie, szczególnie dla działalności, które mają więcej samochodów.
Sezonowa wymiana opon jest możliwa i daje przedsiębiorcy sposobność do zapisania tej usługi w koszty. Od razu zmniejsza to podatek należny urzędom skarbowym. Prawo do odliczeń posiadają tylko ci, którzy objęci są podatkiem liniowym w wysokości 19% lub oblicza się na zasadach ogólnych, czyli wedle stawek 18% i 32%. Istotne jest, aby samochód znajdował się w ewidencji firmy lub był eksploatowany na zasadach kilometrówki (koszty użytkowania osobistego samochodu w celach zawodowych).
Prócz wymiany opon przedsiębiorca może odliczyć od podatku także kupno tychże opon oraz ich przechowywanie w następnych miesiącach.
Są jednak restrykcje, żeby osoby prowadzące firmę nie nadużywały uprawnień do częściowego zniesienia podatku. Najwięcej można odliczyć do 400 zł na jeden pojazd. Oprócz tego dodatkowe 23% VAT (około 75 zł) i zmniejszony, że jeśli firma ma dużo pojazdów, wówczas automatycznie więcej oszczędzi na wymianie opon.
Jeśli przedsiębiorstwo umieściło w ewidencji wszystkie samochody może doliczyć w koszty nie tylko wymianę opon, ale również pozostałe koszty związane z użytkowaniem pojazdu, na przykład naprawy u mechanika lub zakup uszkodzonych lub zużytych części. Gdy przedsiębiorca rozlicza się z kilometrówki jest obarczony limitem wydatkowym. Limit ten określany jest na w oparciu o różne parametry, np. przebieg lub pojemność silnika.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Niższy podatek za korzystanie z usług kurierskich
Każda firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową musi korzystać z usług oferowanych przez Pocztę Polską lub firmy kurierskie. Lecz to nie wszystko, także przedsiębiorstwa z innej branży zmuszone są do kupowania
Czego podatek VAT nie obejmuje?
Podatek VAT czyli innymi słowy podatek od towarów i usług jest najczęściej spotykany w Polsce. Obejmuje większość przedsiębiorców. Są jednak wyjątki, kiedy podatku tego odprowadzać nie trzeba. Jakie to sytuacje?
Co z zakupem artykułów papierniczych?
Wiele firm, szczególnie tych większych, posiada sekretariaty lub biura dla swoich pracowników. Oczywiste jest, że w takich warunkach konieczne jest korzystanie z artykułów papierniczych (np. długopisy, zeszyty, segregatory, zakreślacze itd.).
2 komentarze
Adamek
11 września, 14:41Tasior
15 września, 15:56