Ile powinno trwać postępowanie podatkowe?

Ile powinno trwać postępowanie podatkowe?

Najważniejszym zadaniem organów podatkowych jest analizowanie spraw o charakterze skarbowym w ciągu 30 dni. Jeśli postępowanie okaże się bardziej skomplikowane możliwe jest wskazanie nowej daty zamknięcia sprawy. Ile powinno trwać postępowanie podatkowe? Na jakiej zasadzie modyfikuje się datę końcową?

Każdy pracownik instytucji skarbowej zobowiązany jest do sprawnego rozwiązania spraw i rzetelnego podejścia do wszystkich zadań. Nie zawsze natomiast można stosować ustalone wytyczne. Trafiają się nietypowe i skomplikowane sytuacje, których rozwiązanie wymaga czasu.

Jeśli organ podatkowy uzna, że postępowanie potrzebuje szczegółowej analizy, zweryfikowania dodatkowych wątków i przeprowadzenia nieplanowanych badań, wtedy okres rozpatrywania sprawy może zostać przedłużony. Zazwyczaj jest to kolejne 30 dni, razem maksymalny czas weryfikacji nie powinien przewyższać 2 miesięcy.

Pracownik, który zmuszony jest do przedłużenia postępowania musi powiadomić o tym podatnika. Przeważnie dzieje się to w formie pisemnej. Konieczne jest przekazanie nowego terminu zakończenia sprawy.

Na zakończenie warto dodać, że urzędnik państwowy, który nie dotrzymał ustawowych terminów i z własnej winy dopuścił do przeciągnięcia terminu ponosi odpowiedzialność karną. Wybór kary zależy od jednostkowego przypadku.

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Previous Kiedy faktura jest dowodem księgowym?
Next Rodzaje podatków od nieruchomości

Może to Ci się spodoba

Rozliczenia VAT 1Comments

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą zobowiązany jest dopełniać wszystkie ustawowe formalności. Zwłaszcza wtedy, gdy chciałby wpisać się w urzędzie skarbowym jak podatnik. Nie jest to konieczne tylko po warunkiem, że

Podatnik w urzędzie 1Comments

Jaki jest maksymalny podatek od środków transportowych w 2013 roku?

Maksymalne i minimalne stawki podatku od środków transportowych w każdym roku podawane są do wiadomości przez Ministra Finansów. W tym artykule podajemy maksymalne stawki, które obowiązują w bieżącym roku. W

Podatnik w urzędzie 6 komentarzy

Jaki ujmować wpłaty od internetowych klientów?

Obecnie podstawą prowadzenia działalności gospodarczej jest otwarcie i ciągłe odświeżanie strony internetowej. Jest odpowiedzią na potrzeby wirtualnych zainteresowanych, którzy wiadomości szukają w sieci. Jak właściciel firmy powinien traktować dobrowolne wpłaty

2 komentarze

  1. Asia
    12 września, 16:26 Reply
    Moim zdaniem powinien być ustalony jeden termin, w którym należy załatwić wszystkie sprawy podatkowe. Bo dlaczego zwykli ludzie muszą płacić wszystko w terminie, a urzędy nie mogą załatwić swoich spraw w terminie?
  2. masia
    26 stycznia, 11:40 Reply
    Gdyby był ustalony jeden termin to z pewnością wszystkim było by łatwiej. Urzędy nie trzymają się terminów - w niektórych przypadkach.

Zostaw odpowiedź